Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

Şiddet ve Sevgi 2022

Şiddet, saldırı, tecavüz veya cinayet gibi aşırı bir saldırganlık türüdür. Şiddet, bir kişi veya gruba yönelik; mağdurun bedensel bütünlüğüne zarar vermektir. Şiddet birisinin mal ve mülküne, simgesel ve kültürel değerlerine zarar verecek bir eylem ve davranıştır.

Birisine sesimizi yükselttiğimizde, hakaret ettiğimizde de şiddet olarak kabul edilir. ya da bedenine zarar verecek bir davranışta bulunduğumuzda ona şiddet uygulamış oluruz. Birisine saygısızca davranmak konuşunca, onun fikirlerine saygı duymamak ta şiiddettir. inandığı değerlere şahsa kasıtlı olarak zarar verdiğimizde de şiddet uygulamış oluruz. İnsan, gün içerisinde farkında olmadan ne de çok şiddete başvuruyor.

Şiddet Sevgiyi Reddeder Mi? !​

Gel gelelim esas konumuza. Uygulanan şiddet sevgiyi reddeder mi, sorumuza. Çocuklar annelerinden şiddet gördüğü zaman, yada evli çiftler de sıkça rastladığımız fiziksel ve sözlü şiddetin olması sevgiyi red edermi? Bu sorunun iki cevabı var. Hem evet, hem hayır. Yani bu demek oluyor ki; iki tane durum var. Öncelikle halkın da desteklediği ve herkesin bildiği “evet” olan kısmını açıklayalım. (Sevgisiz Büyümek)

Bazı insanlar öyle şiddete meyilli ve psikolojik olarak da bozuktur ki, kimseyi sevemez. En başta da kendini. Bu sebepten ötürü şiddetin sevgiyi reddettiğini söyleyebiliriz. Örneğin; okuldaki zorba çocuklar ya da aşağılık psikolojisinde olarak başkalarını aşağılayanlar. Sokakta haddini aşıp sözlü şiddete başvuranlar ve dahası da aile içi şiddete kadar gidiyor.

Ve şimdi gelelim “hayır” cevabını açıklamaya. Bu aslında çoğunluk %60 oranında Evet’i savunsa da %60’lık payın aslında Hayır olduğunu savunduğum durumdur. Şöyle anlatabilirim ki; bir insanın Şiddet uyguluyor olması karakterinde var olan bir davranıştır. Yani tam olarak şahsa yönelik bir duygu veya davranış değildir. Eğer insanlar öz benliğine şiddetin adil bir güç olmadığını ve bu eylemin kendilerini alçaltacağını aşılasaydı? Hem nefis müdafaa harici şiddet olmazdı, hem de insanlar öz benliklerine olan saygılarını arttırmış olurdu.

İnsanlar en başta kendilerine saygı duymuyorlar. Yani erdemli, ahlaklı ve insan olmak adına kendilerini geliştirmek, yetiştirmek yerine doğdukları gibi olmayı kabul ediyorlar. Cahil, alçak ve insan dışı bir varlık olmayı tercih ediyorlar. Aslında bu konu epey uzun ve biz tam olarak konudan sapmadan esas konumuza dönelim.

Çoğunluk şiddetin sebebini sevgisizliğe bağlıyor. Örnek verecek olursak, insanın durduk yere çiçekleri koparma sebebinİ çiçekleri sevmediği anlşamını yüklüyorlar. Fakat esas durum şu ki: o insanın doğaya saygısı yok. Bence şiddet sevgiyi reddedemez çünkü sevgi diye adlandırılan o naçizane duygu tercihtir. Ve bazen şiddet, doğru yönlendirilememiş sevgi olur.

Özetle şunu belirtmeliyim ki; nefsi müdafaa harici uygulanan Şiddet adil değildir. Herkesin eşit olduğu bir güç varsa, o da kendimizi ifade etmemizi sağlayan dilimizdir. Şiddet çoğu zaman sevgiyi reddetmez ama siz size şiddet uygulayan kişiye olan sevginizi yok edin. Özgür kalın…

Okuduğunuz için teşekkürler…