Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

Sevgi

Sevgi İnsan hayatında çok önemli bir yere sahip olan, ancak göstermekten her zaman çekinilen sevgi. Sevgi günlük yaşamın en fazla kullanılan sözcüğü olmaktadır.

Sevginin ve Sevmenin Önemi

Genel olarak sevgi pek çok farklı anlamı içinde barındıran ve değişik özelliklere sahip olan en güzel duygulardan biridir. Çünkü her ne olursa olsun ya da nasıl bir tarzda olursa olsun insan sevmeden asla yaşayamaz. Günlük yaşamda en çok konuşulan ve söylenen sözlerin içinde bile her zaman bu kelime bulunmaktadır. Atalarımızın bile söylemiş olduğu en güzel sözlerden biri “Her işin başı sevgi ve saygıdır.” olup tüm anlatılmak istenenlerin adeta bu kısa söz ile özetlemişlerdir.

Sevgi Duygusunda Bulunan Çeşitlilik

Dünyanın her neresine gidilirse gidilsin sevgi her zaman en önemli ve ihtiyaç duyulan duygulardır. Hatta kesinlikle olması gereken bir gereksinimdir. Ancak insan içinde olan sevgi duygusu farklı çeşitlerdedir. Bu bir anne ve babasının evladına olan sevgisi ya da evladın ailesine olan duygusudur. Bunların yanı sıra arkadaş, dost, akraba, insan ve bunun gibi pek çok farklı şeyleri sevmekte bir sevgi çeşidi olmaktadır. Ayrıca insanların kendileri için özel olan kişiye yani eşine ya da sevgilisine duyduğu aşk da bir sevgi türü olmaktadır.
 
En önemlisi de bu tür sevmek olsa gerek. Sevgi bazen insanları Leyla ve Mecnun’dan daha beter eder. Bazen de karşılıklı olan aşk sayesinde dünyanın en mutlu insanı oluverirsiniz. Hayatın en güzel anlamı olan sevgi anlayışı kimi zaman insanı çok mutlu eder. Kimi zaman ise dünyanın en mutsuz ve karamsar insanı olmasına neden olur. Her ne olursa olsun her hali ile sevmek ve sevgiyi göstermek çok daha güzel olmaktadır. Her türlü şansızlığa rağmen insan kesinlikle sevmekten ve sevgi duygusundan asla vazgeçmemelidir.

Allah Sevgisi

Sevgi her zaman çok özel ve anlamlı bir söz olmasını yanı sıra çok fazla ihtiyaç duyulan en güzel duyguların başında gelmektedir. Bu kadar sevgi çeşitleri arasından insanların en çok değer verdiği ve kesinlikle olması gereken bir sevgi var. Oda Allah sevgisidir hiçbir şeyle ölçülmez. Allah sevgisi dünyanın her yerinde değeri ve yerinin değişmediği en özel duygudur. Her iyiliğin başı Allah’ı sevmektir ve her zaman karşılığını almak garanti olan tek sevgi çeşididir.
 
Dünyada çok mutlu bir yaşam ve ahirette cennet ödülünü almak sonsuz nimetlerden yararlanmak sadece sevgi ile mümkündür. Ancak Allah’ı sevmek için O’nu tanımak ve bilmek ile olacaktır. Alemleri yaratanı tanıdıkça daha fazla sevecek ve yarattıklarını da sevmeyi öğreneceksiniz. Sevginin en güzelinin O’nu sevmek olduğunu her geçen gün daha fazla anlayacaksınız.

Dünyada Sevginin ve Sevmenin Önemi

Genel olarak insanlar yaşamaya bağlı olmaları ve yaşamının anlamını ancak severek anlayabilirler. Dünyada sevginin ve sevmenin önemi yaşadıkça anlaşılır. Özellikle insanlar sevdiği bir şeyleri kaybettiği zaman bu duygunun ne kadar zor ve kolay olduğunu görecektir. Ama yine de dünyanın en güzel duygusu sevgi olduğu yaşadıkça daha fazla görülecektir.
 
Sevgi bir tutkudur, ama aşırı tutku asla sevgi değildir. Sadece saplantıdır ve insana her zaman en fazla zarar vereni budur. Canlıyı sevmek ve ona değer vermek her zaman insanın hayatının daha güzel olmasına yardımcı olur. Hayatınızın her saniyesinin özel ve anlamlı geçmesiniz isterseniz sevmekten asla vazgeçmeyin.

“Sevgi” üzerine bir yorum

  1. İnsan Allah’ı ve Resul’ünü her şeyden çok sevmeli ve sevdiği şeyleri de onun için sevmelidir. Allah için sevmeye hubb-u fillah denir. Bunun imanın temeli olduğu bildirilmiştir. İnsan Allah’ın sevdiklerini sevmeli, sevmediklerini de sevmemelidir. Yunus Emre Hazretleri ve Hazret-i Mevlânâ gibi büyüklerin sözlerini yanlış yorumlayarak ‘insan her yaratılanı sevmelidir. Yahudi, Hristiyan, putperest, Mecûsi, budist vs. kim olursa olsun onları da sevmemiz ve inançlarına saygı göstermemiz gerekir.’ demek çok yanlıştır. Müslüman bir kişi Müslüman olmayan bir insanın inancını sevmez ve o batıl inançlara ‘o da bir görüştür, doğru yönleri vardır’ diyerek höşgörüyle yaklaşmazç. Ancak bu, onlara zulüm yapma hakkını da vermez. İnanmayan kişilere de adaletli davranmak ve asla onların kalbini kırmamak gerekir. Tam tersine yaşantımızla onlara örnek olmamız şarttır. Sevgisiz hayat sadece nefes allmaktan ibarettir. Sevgisiz yapılan işler başarıyla sonuçlanmaz ve fazla uzun sürmez. Ancak sevgi sadece kalpte kalan bir duygu
    olursa ve davranışlarla, sözlerle dışarı yansımazsa onun gerçek sevgi olduğu söylenemez. İnsan sevdiğini iddia ediyorsa sevgisinin gereklerini de yerine getirmelidir.

Yorum yapın

Sevgi - Sevgiforum

Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji