Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

PVC Kapı Kilidi

PVC Kapı Kilidi Günümüzde her alanda tercih edilen kapı çeşitlerinden birisi de PVC kapı. Pvc Kapılar oldukça kullanışlı olmakla birlikte kilitlendiğin de güvenlik açısından son derece önemlidir. PVC kapılar oldukça esnek malzemeden yapıldıkları için zorlamalara karşı da oldukça dayanıklıdır. PVC kapılar diğer kapılara göre daha farklı şekilde kilitlenme sistemine sahiptir. PVC kapı kilitlenirken kapı kolu öncelikle yukarıya doğru kaldırılır ve ispanyolet çubukların yuvalara geçmesi sağlanır. Bu şekilde kilit sisteminin iç mekanizması kilitlenmiş olur. Merkez kilit bağlantısı bulunan İspanyolet çubuklar ile öncelikle sistem kilitlenir. Daha sonra ise hareketli çubuklar sayesinde kapı komple kilitlenir. Kapı kilitlendikten sonra kol aşağı hareket edemez ve dolayısı ile güvenlik açısından da kilidin açılmaması sağlanmış olur. PVC kapı kilidi arızalarının çoğu kilitlerin iç kısımlarının kırılması ya da ispanyolet çubukların tırnaklarının kırılmasından kaynaklanır.

PVC Kapı Kilidi 1

Kapı Kilidi Değiştirilmesi​

PVC Kapı Kilidi değiştirmek için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta kapıya uygun kilidi bulmak olacaktır. Takılacak olan kilidin kapıya uyabilmesi için eski kilit yerinden çıkarıldığında göbeği ile aynı ölçüde olan kilit gerekmektedir. PVC kapılarda kapı kilidinin solunda ve sağında mandal bulunur. Bu mesafe ve ölçülere dikkat edilmesi gerekiyor. Kilidin sökülebilmesi için kilidin dili altında bulunan vidayı sökerek göbeğin yerinden çıkarılması gerekmektedir. Daha sonra ise yeni alınan göbek kısa ve uzun tarafları dikkate alınarak yerleştirilmelidir. Anahtar çevrildiğinde göbek dilinin dışarı çıkıp, içeri girmesi doğru takıldığını gösterir. Bunu sağlayan bir kilit anahtarla uyumlu demektir. Son olarak da vidalar tekrar yerine takılarak kilit yerine sabitlenir.

PVC Kapı Kilidi 2

Kapı Kilidi Seçimi​

PVC Kapı Kilidi seçilirken doğru olan kilit sistemini bilmek ve de almak çok önemlidir. Her tip kapıya farklı kilit sistemleri kullanılacağı için bu konuda iyi bir analiz yapmanız gerekmektedir. PVC kapıların kilitleri farklı çeşitlerde olabilmektedir. Örneğin tek göbekli olan kilitler daha çok oda kapılarında kullanım açısından kolaylık sağlamak için kullanılmaktadır. Silindirli kapı kilitlerinin hem içerden hem de dışarıdan kilitlenecek kapılar için tercih edilebilir. Silindirli marka olan kilit çeşitleri ise oldukça sağlam kilit sistemidir. Bu sebeple kilitlenirken biraz kuvvet uygulanması gerekmektedir.

Bu Makalemiz İlginizi Çekebilir.  Ev Tasarımında Pvc Kullanımı

PVC Kapı Kilidi - Sevgiforum

Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji