Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

PVC Boru

PVC Boru, güvenilir ve dayanıklı hizmetler sunan modern teknolojinin bir ürünüdür. Müteahhitlere, mühendislere operatörlere, kamu hizmetleri ve sulama bölgeleri ! dahil olmak üzere geniş bir kullanıcı yelpazesine sahiptir . PVC borular bir çok alanda performans ve avantaj sunar. Ayrıca artık bir çok geleneksel malzemelerin de yerini almıştır.

PVC Boru Nedir

PVC denilen üretim maddesi esasında yapay bir polimerdir. Doğada kendiliğinden oluşan çok sayıda moleküler dizilimlere polimer adı verilmektedir. PVC ise bugün birçok yapı sektöründe olduğu gibi herhangi bir tesiste oluşturulmuş yapay bir polimerdir. Poli Vinil Clorür isminin kısaltılmış şekli bilinen en yaygın ismi olmuştur. Petrol, tuz, ve doğalgaz bu bileşenler petrokimya tesislerinde yüksek ısı düzeyinde üretilirler. Bu polimer çeşitli katkı maddeleri ve şekillendirmeler ile plastik halini alır ve bu şekilde kullanılır. PVC boru fiyatları, üretim yöntemleri sayesinde en uygun maliyetlerde kalmaya devam etmektedir. Pvc Borular çerisinde var olan bileşenler sayesinde uzun yıllar kullanım ömrü sunar. PVC borular hem esnek hem de yüksek dayanıklılığa sahiptir. PVC boruların temel özelliği, hafif olmasıdır. PVC borular diğer boruların yapımında kullanılan malzemeden daha çok muazzam bir hafiflik avantajı sunar. Bu boruların en uzunları bile tek bir kişi tarafından da kolayca taşınabilir. Bu daha az işçilik ve daha hızlı monte edilebileceği anlamına gelmektedir. Ayrıca daha az ağırlık sonucu nakliye ücreti de size daha az yansıyacaktır.

PVC Boru Faydaları

PVC Boru Faydaları

PVC boru kırılmaya karşı da yüksek performans sergiler. PVC borular, sert bir PVC bileşenlerinden yapılsa da PVC borunun kendisi kırılma olmaksızın dayanıklılık özelliği gösterir. PVC boruların esneklik özelliği de mevcuttur. Toprak hareketlenmelerinin daha çok öngörüldüğü yerlerde gömülü uygulamalar için önemli bir avantajdır. Basınç uygulamalarında, PVC borular büyük dayanıklılık gösterir. Aynı zamanda, diğer tüm boru tiplerine göre su darbelerine karşı daha dayanıklıdır. Boru sistemlerinin tasarımı zamanı ana kaygıların başında akış hızı ve basınç gelir. PVC borular sıvı sürtünmesini ve akış direncini azaltarak daha pürüzsüz duvar yüzeyleri sağlar. Bu hidrolik pürüzsüzlük, kanalizasyonlarda çamur birikmesini önler. Ayrıca su dağıtım şebekelerindeki tüberkülasyon ve kabuklanmayı hemen hemen ortadan kaldırır.

PVC Boru Özellikleri

PVC Boru Özellikleri

PVC boru, yarım yüzyıldan uzun bir süredir kullanılan ve toksik madde bulundurmayan güvenli bir malzemedir. Aynı zamanda dünyanın en çok araştırılmış ve test edilmiş plastik türüdür. PVC borular genellikle 6 metre uzunluk ölçüsü ile üretilir. Gerektiğinde daha fazla uzunluklarda da temin edilmektedir. Bu sayede, diğer boru ürünleri ile karşılaştırıldığında boru için gereken eklem sayısı da daha aza indirgenir. Daha az derzler daha hızlı ve daha verimli kurulum, daha az hidrolik sürtünme ve daha az sızıntı için olanak sağlar. Pvc borular bununla birlikte yangın zamanı aleve karşı da direnç gösterir. Harici bir ateşleme kaynağı, bu borulara kolay kolay etki etmez. Ateş etkeni ortadan kalktığında yanmaya da devam etmezler. Kendiliğinden tutuşma sıcaklığı ise 450 ° C’dir.

 

PVC Kullanımının Geçmişi

PVC Kullanımının Geçmişi

PVC malzemesi ilk olarak 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde keşfedilmiştir. Yapı malzemelerine alternatif olabileceği düşünülmüş ve sonrasında 1930’lu yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. 2. Dünya Savaşı’nın doğurduğu yüksek düzeyde üretim ihtiyacına önemli ölçüde cevap verebilmesiyle birlikte PVC’nin önemi artmıştır. Bugün özellikle son 30 yıldır hemen her yapı malzemesinde ya doğrudan ya da bir kısmında PVC malzemeye şahit olmak mümkündür. Geri dönüşüme imkân tanıyan özelliği, doğayı kirletmeden yüksek üretim miktarlarına çıkılabilmektedir. Kullanım alanlarının her geçen gün biraz daha genişlemesi ile birlikte PVC boru fiyatları da düşük maliyetini korumaktadır.

PVC Boru Kullanım Alanları

PVC Boru Kullanım Alanları

 • Temiz su projeleri
 • Atık su taşıma
 • Basınçlı Su
 • Isınma suyu tesisatları
 • Konutlarda veya iş yerlerinde su ihtiyacı
 • Kanalizasyon boruları
 • Kablo muhafaza ve koruma borusu
 • İç ve dış yapılar
 • Sulama ve tahliye işlemleri
 • Tarımsal sulama şebekeleri
 • Kimyasal tesisler
 • Havuz projeleri
 • Tahliye hatlar

Boru İmalatında PVC Hakimiyeti Tüm boru ihtiyaçları gibi daha saymadığımız birçok farklı alanda Pvc Borular kullanılmaktadır. PVC boru fiyatları ve teknik özellikleri ile ön plana çıkıp yapı sektörünün yıldızı olmuştur. Demir boruların dayanıklılık konusunda herhangi bir sorunu bulunmamaktadır. Fakat ağırlığı, yüksek maliyeti ve pas tehlikesi gibi sebepler yüzünden popülerliğini kaybetmiştir. Artık yerini PVC borulara bırakmak zorunda kalmıştır. PVC borularının esnek oluşu hafif ve uzun ömürlü olması daha uzun yıllar yapı sektörünün birinci basamağında yer alacak gibi görünüyor.

PVC Su Borusu

PVC Su Borusu Hakkında Bilgi​

Su boruları bina içerisinde ve dışarısında ki atık suyun tahliye edilmesi için kullanılan, bu amaçla döşenmiş borulara denir. Bu boruların kaliteli maddelerden yapılması kullanışlı olması bakımından önemlidir. Plastik ve demir gibi su borusu çeşitleri vardır. Bunlardan en çok tercih edilen ve avantaj sunan plastik su borularıdır. PVC su borusu da kaliteli plastik borulara önemli bir örnektir. Demir su borularına göre avantajlı olduğunu söylediğimiz plastik boruların neden daha iyi olduğunu açıklayalım. Öncelikle plastik borular paslanmaz ve kışın soğukta donma yapmaz. Dolayısıyla daha uzun ömürlüdür. İşçiliği diğer boru çeşitlerine oranla daha kolay ve ekonomiktir. Öte yandan plastik borularda kireçlenme ve yıllar sonra çürüme meydana gelir. Bu ve benzer sorunların oluşmaması için Pvc su borularını tercih edebilirsiniz.
Pvc su borusu TS 275-1 EN 1329-1 kalite standartlarına göre tanımlanmıştır. Ayrıca iç ve dış yüzeyinin pürüzsüz olması sebebiyle tortu ve birikinti oluşumu da görülmez. Pvc su boruları bakteri üretimini engellerken kötü kokuları da yok eder. PVC ham madde özellikleri sayesinde yanmaz ve alevi iletmez. Ringli conta sistemi kullanıldığından sızdırmalar yaşanmaz.

Pvc Renklendirici Boya Bu makele ilginizi çekebilir.

PVC Boru - Sevgiforum

Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji