Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

Mevsimsel Psikolojilerimiz

Mevsimsel Psikolojilerimiz Her mevsim kendi içinde ayrı bir güzellik ,ayrı bir değişim-dönüşüm ve ayrı bir psikolojik etki barındırır. Bazılarımız hiç ama hiç etkilenmezken bazılarımızın duygu dünyaları büyük oranda mevsimlere göre şekillenmektedir. Peki neler değişir mevsimlerle birlikte hayatımızda ve iç dünyamızda? Bununla birlikte neler yapabiliriz etkilerini en aza indirmek için?

Mevsim Geçişlerinde Psikolojimiz

Mevsimsel Psikolojilerimiz İnsanlar, doğadaki değişimlere farkında olmadan uyum sağlarlar. Özellikle sonbahar ve kış aylarında ağaçların yapraklarının sararıp dökülmesi, yağan yağmur veya kar harika manzaralar ortaya çıkarır. İzlemek için ancak bu mevsimler bizi aynı zamanda içine kapanık, enerjisi düşük insanlar yapar. Fırtınalı havalar bizi bir o kadar fırtınalı hale getirebilir. Duygu dünyamıza kasvet hakim olur. Bu nedenle kışın depresyona daha yatkın oluruz. Bazı uzmanlar mevsimsel değişikliğe bağlı depresyonun tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitesini bozacağını söylüyor. Ayrıca bazı fiziki rahatsızlıkların artmasına neden olabileceğini belirtmektedir.

Mevsimler Psikolojimizi Nasıl Etkiler?

Tam tersi olarak ilkbahar ve yaz ayları ise doğa canlanır ve uyanır. Bu durum insanlar içinde geçerlidir. Bizde de canlanma, yenilenme, köklerimizi hayata daha çok salma gibi psikolojik etkiler bırakır. Kabuğumuzdan çıkar ve yaşama daha çok bağlanırız. Güneş üşüyen ruhumuzu ısıtır. Bu mevsimler bizi olumlu etkiler.

Buna ek olarak bazı araştırmalar mevsimler ile suç oranları arasında ilişki olduğunu da ortaya koymuştur.

  • Mevsimler değişimlerin olumsuz etkilerini en aza indirmek için ise;
  • Uyku ve yemek düzenimizi korumalıyız.
  • Evimizi yada bulunduğumuz ortamın düzenli olmasına özen göstermeliyiz.
  • Evimizi yada bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırmalıyız.
  • Spor yapmalıyız. Günde en az yarım saat açık havada yürüyüş iyi gelecektir.
  • Sevdiklerimizle vakit geçirmeliyiz.
  • Yapmaktan hoşlandığınız hobiler edinmeliyiz.
  • Kendimize uygun çözümler üretmeliyiz.

Mevsimsel Psikolojiler

Yorum yapın