Zihinsel Stresi Azaltmak


Zihinsel Stresi Azaltmak

Zihinsel Stresi Azaltmak


Stres günümüzde insanlara en çok zarar veren ve yaşam kalitelerini düşüren konulardan birisi olmaktadır. Hatta yapılan araştırmalara göre dünya genelinde stresin sebep olduğu rahatsızlıklar fiziksel nedenlerden dolayı hasta olan insanların sayısını geçmiştir. Bundan 50 yıl önce de bu konunun önemi anlaşılmış ve azaltmak için ciddi araştırmalara başlanmıştır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki stresin önüne geçmek oldukça basittir. Siz de bu kolay yöntemleri uygulayarak stres seviyenizi etkili bir şekilde azaltabilirsiniz.

Başka İşlerle Meşgul Olmak


Başka İşlerle Meşgul Olmak

Stresin en büyük nedenlerinden birisi aşırı düşünmektir. Bunu fark eden bilim insanları da ikinci dünya savaşı sonrasında cepheden dönen askerlerin yaşadıkları stresi azaltmak için bu yönteme başvurmuşlardır. Onların sürekli düşünüp olumsuz olayları zihinlerinde defalarca canlandırmanın önüne geçmek için düşünmeleri ve beyinlerini kullanmaları gereken işlere yönlendirmişlerdir. Günümüzde de stres ile mücadele etmek için en etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Bakış Açısını Değiştirmek


Bakış Açısını Değiştirmek

Stresle mücadele konusunda da etkili olan yöntemlerden bir diğeri bakış açısını değiştirmek olur. İnsanların, değiştirmek için gücü yetmediği şeyleri kafaya takması ve bundan dolayı stresli olması bugünlerde epey yaygın bir durumdur. Bunu kabullenmek ise bir özgürlük ve rahatlama getirmektedir. Bu sayede zihni sürekli meşgul eden ve zarar veren düşüncelerden kurtulmak mümkün olur.

En Kötü Senaryoyu Kurgulamak


En Kötü Senaryoyu Kurgulamak

Stres ile baş etme
konusunda oldukça faydalı olan yöntemlerden birisi de en kötü senaryoyu kurgulamak olur. En kötüyü düşünmek ve sonrasında bunu düzeltmek için yapılacakları belirlemek stresten kurtulma konusunda oldukça başarılı olmaktadır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/zihinsel-stresi-azaltmak.400/
 
14 Haz 2020
70
49

Günümüzde stressiz insan yok desek yeridir. Herkes farklı bir nedenden dolayı strese girmekte, bu da kimilerinin hayatını hafif derecede etkilerken kimilerinde ciddi sağlık problemlerine, depresyon ve panik atak gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Stresin zararlarından korunmak için onunla mücadele etmeyi bilmek gerekir. Dediğiniz gibi başka şeylere yoğunlaşmak stresin azalmasında oldukça etkilidir. İnsan boş durursa kendini dinlemeye başlar ve neticede hastalık hastası olup çıkar. Vakti hep faydalı şeylerle doldurmalı, kötü düşünmek için kendimize fırsat vermemelidir.
 
13 Ara 2020
1
0

Stresiniz mi var ya da evde daralıyor musunuz artık vaktimizi hep faydalı şeylerle doldurmalısınız kötü düşünmeyin kendinize fırsat verin.
 
Üst