Yeni Yıl Yeni Kararlar!


Yeni Yıl Yeni Kararlar!


Yeni Yıl Yeni Kararlar!


Bir yılı daha geri bırakmamıza sayılı günler kaldı. Bir yılı geride bırakmak birçok kötü ya da iyi anıyı da geride bırakmak oluyor. Ancak yeni yılla birlikte geride bırakmadığımız şeylerden biri de edindiğimiz tecrübeler. Tecrübe, tıpkı güven duygusu gibidir. Zor kazanılır ancak kolay kaybedilir. Eğer tecrübelerden bir ders çıkartamamışsak, aynı olayı birebir yaşasak bile davranış ve faaliyetlerimizde değişiklikler meydana gelmez. Bu nedenle her yıl yeni başlangıçlar demek yerine, her yıl yeni ve doğru başlangıçlar demek daha doğru olacaktır. Peki siz yeni yılı nasıl karşılıyorsunuz? Yeni yıldan beklentileriniz neler?

Planlı Olmak Her Zaman İyidir!


  • Planlı Olmak Her Zaman İyidir!

Bir yılı daha plansız yani spontane geçirdiyseniz kötü olayların sizleri uzun süreli üzmesine izin vermişsiniz demektir. Organize olmamak B planınızın olmadığını gösterir. Bu da ani bir aksilikte elinizin ayağınıza dolaşmasına ve hatta doğru verebileceğiniz kararlarda yanlış hamleler yapmanıza yol açmıştır. Elbette her sabah asker misali dakikası dakikasını planlama yapamayız. Ancak işlerimizi bir güne yığmadan belirli periyotlar halinde yaparsak, hem yorulmamış hem de bunalmamış olacağız. Gelin yeni yıla güzel planlamalarla girelim!

Tecrübelerden Ders Çıkarmak!


  • Tecrübelerden Ders Çıkarmak!
Tecrübeler, hayatın kurtarıcı parçasıdır. Benzer olaylarda bize eskiyi hatırlatsalar da doğru karar verme yolunda ışık tuttuklarını da inkar edemeyiz. Kendinizi üzen olayları elbette geride bırakın ancak tecrübeleri de hatırlamamak üzere rafa kaldırmayın. Tecrübeler her zaman B planınızdır. Sağlık, sosyal hayat, özel hayat gibi alanlarınızda tecrübeler her zaman sizler için uyarı niteliği taşısın. Bile bile lades demek fayda getirmez. Siz bu ladesi kazanan taraf olun.

Değişiklikler Yapmak Önemlidir!


  • Değişiklikler Yapmak Önemlidir!
Monoton bir hayat isteyenlere elbette saygımız sonsuz. Ancak her gün de aynı geçmez ki! Radikal değişiklikler almak bazen risk gibi gelebilir ancak ufak tefek değişiklikler bırakın da hayatınızı biraz hareketlendirsin. Yeni iş planlamaları, yeni bir aşka yelken açmak, yeni arkadaşlar edinmek, hayatın en güzel parçaları. Yeni yıl yeni umutlar sözünü hayatımıza empoze etmek kulağa oldukça heyecan verici geliyor. Her yeni yıl aslında yeni fırsatlarınızın olduğunu hatırlatıyor. Kendinize güvenin ve istediğiniz değişiklikleri ertelemeyin. Ertelenen her plan mutlaka yarım kalacaktır. Bu sebeple bizler yeni yıla önce kendimizi değiştirerek ya da törpüleyerek giriyoruz!

Hayallerinizi Gözden Geçirin!


  • Hayallerinizi Gözden Geçirin!
O çok uzakta gördüğünüz hayaller için çabalamaya henüz başlamadınız mı? Hatırlatalım bir yeni yıl daha geride kaldı. Hayalleriniz için çabalayacağınız ortalama sürenizden bir yıl daha gitti. Hayallerinizin gerçekleşmesi için harekete geçmenin vakti geldi de geçiyor. Birikim mi yapmak istiyorsunuz? Önünüzde kocaman bir yıl açılışını yaptı. Çanlar hayalleriniz için çalıyor artık. Hayatınızı güzelleştirmek için başkalarından yardım değil sadece destek alabilirsiniz. Hayatınız günün sonunda yine sizin kontrolünüz altında olacaktır. İpler elinizdeyken hayatı hunharca yönetebilirsiniz. Unutmayın, hayat sizin hayatınız ve başkaları için yaşama gibi bir zorunluluğunuz yok.

Kendinizi Geliştirmeyi İlk Sıraya Koyun!


  • Kendinizi Geliştirmeyi İlk Sıraya Koyun!
Şimdi diyeceksiniz ki madem kendimizi geliştirmeyi ilk sıraya koyacağız, neden son sırada bu başlığa yer verdiniz? Tüm gün birçok farklı olay yaşadığınızı düşünün. Gün içerisinde odaklanmadan devam etmek durumundasınız. Peki ne zaman günlük olaylara kafa yormaya başlarsınız? Gece başınızı yastığa koyduğunuzda. Detaylar her zaman odaklanınca fark edilir. Bana ayrılan gün sonu ise şu an. Tıpkı ailenizden birinin yolculuğa çıkmadan önce son gününü sizlerle daha verimli geçirmesi gibi. Son anlar her zaman vurucu ve akılda kalıcıdır. Her daim kendinizi geliştirmekten çekinmeyin. Eğer kendinizi geliştirme kararı alırsanız, sizler için sadece bugün değil her gün yeni bir yıl olur. Hayatınızın miladı olmayı unutmayın. Yeni yılınızın kalbiniz kadar güzel geçmesi dileklerimizle...
 
14 Haz 2020
70
49

İnsanların çoğu yeni bir yıl geldiği için sevinir ve çeşitli aktiviteler yaparak kutlarlar. Oysa insan öncelikle; 'yeni bir yıl geldi, bir yıl daha yaşlandım. Ölüm giderek yaklaşıyor.' diye düşünmeli ve nefs muhasebesi yapmalıdır.

'Yeni başlangıçlar' değil; 'yeni ve doğru başlangıçlar' denmesi gerektiğini hatırlatmanız çok yerindedir. İnsan yeni yıl hedeflerinde ve yeni yıldan beklentilerinde bu düşünce tarzını benimsemeli; 'ille de olsun' değil, 'hayırlısıyla olsun' demelidir. Tabii ki 'yeni yıldan beklentiler' demek; 2021 senesindeki ay ve günlerden bir şeyler ummak anlamına gelmez.

Zîra aylar, günler, saatler; kısaca zaman da bir mahluktur. Zamanın başlangıcı vardır ve o da hâdistir (sonradan yaratılmıştır.) Müslümanlar 'yeni yıldan şunları bekliyorum' derken bununla mecâzi bir anlam kasteder; 'Allahü teâlâ'nın bu yıl bana şunları nasip etmesini, 2021 yılının da buna vesile olmasını diliyorum.' demek isterler.

Kaç yıl geçerse geçsin, insan kendini değiştirmediği sürece bir şey olmayacaktır. 'Zaman sadece armutları olgunlaştırır.' diye bir söz vardır.

İnsan olgunlaşmak istiyorsa kişisel gelişim aktivitelerine yönelmelidir.

Çok geriye gitmek gerekmez; herkes 2019 yılbaşı ile 2020 ve 2021 yılbaşılarını karşılaştırırsa arada ne kadar fark olduğunu görecektir. Coronavirüs bunun başında gelmektedir.

O yüzden kendimize çeki-düzen vermemiz gerekir. 2019 yılbaşında eğlenen kimse; gelecek sene salgın felâketiyle karşılaşacağını bilmezken ona yakalanmıştır. Sonraki senelerde daha başka felâketlerin olmayacağını kimse garanti edemez.

Bu yüzden yılbaşında eğlenmek yerine geride bıraktığımız yılı gözden geçirmelidir. Tabii ki Müslüman yılbaşında çam kesip hindi yemenin uygun görülmediğini, Noel'i kutlamanın, içki içmenin, tombala ve kumar oyunları oynamanın da zaten câiz olmadığını bilir.
 
23 Ara 2020
1
0

Bence yeni yılda alınması gereken kararlar konusu için doğru yer burası. Emeğinize sağlık
 
Üst