Vatan Sevgisi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

vatan-sevgisi.jpg


Vatan Sevgisi
Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem bir hadisi şeriflerinde ‘vatan sevgisi imandandır’ buyurarak vatan sevgisinin ne kadar önemli bir sevgi olduğunu ifade etmişlerdir. Nasıl ki ailemizin yuvası evimiz ise millet olarak da evimiz, yuvamız vatanımızdır. Vatan demek huzur, neşe, mutluluk, güven, özgürlük demektir. Kısacası vatan her şey demektir. Bu vatan öyle kolay kazanılmadı. Çanakkale’de, Malazgirt’te, Edirne’de, Bursa’da ve daha nicelerinde nene hatunların, bıyığı bitmemiş Mehmetçiklerin, cepheden cepheye koşan babalarımızın ve annelerimizin kahraman mücadeleleri ile kazanılmıştır. Bu vatan uğruna binlerce can feda edilmiş birçok çocuk yetim kalmıştır. Birçok zorlu savaşlara rağmen bu cennet vatan asla düşmana bırakılmamıştır. İşte bu vatan böyle korunmuştur ve bizlere emanet edilmiştir. Bizde atalarımızdan aldığımız bu toprakları var gücümüzle korumaya devam etmeliyiz ve evlatlarımıza vatan sevgisinin ne kadar önemli olduğunu anlatmalıyız.

Vatan sevgisi en kutsal sevgidir. Vatanını seven kişi onun uğrunda canını ortaya koymaktan kaçınmaz. Hatta vatan uğrunda can verenler şehittir. Şehitlik mertebesi ise ulaşılabilecek en yüce mertebedir. Türk milleti için ve bayrak ve vatan uğrunda ölmek bir gururdur. Bayrak ve vatan asla sahipsiz kalmaz. Vatan nefes demektir. Nefes olmadan yaşam olmaz. Ne güzel söylemiş Mehmet Akif;
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda,
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda,
Canı, cananı, bütün varımı alsında Hüda ,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda,
Bu mısralar vatanımızın canımızdan daha değerli olduğunu bizlere anlatıyor. Biz Türk milleti olarak asırlardır vatan için karda, kışta, sıcakta, soğukta kısacası şartlar ne olursa olsun canımızdan geçeriz fakat vatanımızdan asla vazgeçmeyiz. Bayrağımız göklerde ilel ebed dalgalansın diye çocuklarımız özgürce yaşasın diye, minarelerimiz ezansız kalmasın diye elimizden gelen her şeyi yapar düşmana göz açtırmayız. Vatan sevgisi bizim ciğerlerimize ve kanımıza kadar işlemiştir onu hiçbir kuvvet söküp atamaz.

Dün olduğu gibi bugün de bu cennet vatana göz dikmiş, ülkemizi bölmek parçalamak isteyen düşmanlar vardır. Çok iyi biliyoruz ve onlarda çok iyi biliyor ki bizdeki bu vatan sevgisi var oldukça asla emellerine ulaşamayacaklardır. Çünkü biz aziz Türk milletiyiz asla vatanımızdan vazgeçmeyiz ve vatanımızı teslim etmeyiz. Biz Türk ecdadının torunlarıyız. Bizim için vatan candan öte gelir. Yeri geldiğinde gözümüzü kırpmadan vatan için ölmekten çekinmeyiz. Vatan için ölmek bizim için bir şereftir.
Sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır diyen şair bu mısraları ile vatanın sahipsiz olmaması gerektiğini vurgulamıştır. Bu vatanın sahibi bizleriz. Biz vatanımıza sahip çıkarsak bu cennet vatan hep bizim olarak kalacaktır ve bayrağımız göklerde gururla dalgananacaktır.
Ecdadımızın bizlere tertemiz emanet ettiği bu cennet vatanı bizde evlatlarımıza tertemiz emanet etmeliyiz. Onlar dünyanın en güzel en bereketli toprakları kendileri için bizim için vatan seçerek senelerdir uğrunda savaşmışlardır. Sırf bizlere daha güzel bir vatan bırakmak için. Atalarımız vatan sağ olsun düşüncesi ile canlarını feda ederek bu cennet vatanı bizlere emanet etmişlerdir. Bizlerde onların bizlere emanet ettiği bu vatanı var gücümüzle koruyarak kendi çocuklarımıza emanet etmeliyiz.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/vatan-sevgisi.31/
 
15 Kas 2019
5
6

Dinle evlat, sana bir çift söyleyecek sözüm var.

beni bilmek ister isen, hakk'a bağlı özüm var
neslim bana bühtan etmiş, yüreğimde sızım var

bu sayfalar tanır beni, ha bu kitaplar tanır.
şanlı tarih dile gelse, bütün dünya utanır.

ilim, irfan, medeniyet yaymak için büyüdüm.
kuru kavga için değil, hizmet için yürüdüm.
bir küçücük beylik idim, üç kıtayı bürüdüm.

bu tepeler tanır beni, ha bu ufuklar tanır.
şarktan güneş doğduğunda, gölgem garba uzanır.

mazlumların gözyaşlarını şefkat ile silmişim.
vatan, namus, din ve devlet kıymeti bilmişim
ırzıma göz dikenlerin haklarından gelmişim.

bu hisarlar tanır beni, ha bu kal'alar tanır.
nal sesimi işitenler, kıyamet koptu sanır!


Gürbüz Azak
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

vatan-sevgisi-2.jpg


Türkiye 27.12.2020 Tarihinde Çok acı bir gün yaşadı.
33 ciğerparemiz şehit oldu.
Rabbim şehitlemize cenneti nasib et.
Sevgili peygamberim şehitlerimiz yanınıza geliyor sen karşıla onları.

Ruhunuz şaad varış durağınız cennet olsun.
 
17 Kas 2013
48
25

Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır
Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır
Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır
Senden ümit kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır.

Screenshot-2020-06-04-16-21-27-172-com-miui-gallery.jpg
 
11 Haz 2020
1
1

Vatan sevgisi bizim değer vermemiz gereken en önemli olgulardan biridir.Eğer biz vatanımızı yeterince sevmezsek,daha nice 15 temmuzlar görürüz
 
13 Haz 2020
5
4

Ne yazık ki bu vatanın ekmeğini yediği halde bu vatana hainlik edenler çoktur. Fakat onlar ne yaparlarsa yapsın amaçlarına ulaşamayacaklardır. Türkiye'miz, Osmanlı ecdadımızdan bize miras kalan kültürümüz, köklü tarihimiz, gelenek-göreneklerimiz yaşamaya devam edecek, vatanını satan, bu vatanın değerini bilemeyen herkes mutlaka karşılığını görecektir. Bazıları bu vatanı sevmediği gibi, bu ülkenin yurttaşlarını da kovmaya çalışmaktadır. Örneğin başörtülü birini görünce "yallah Arabistan'a git" diyenler, onları bu vatana layık görmeyenler de vatan sevgisinin ne demek olduğunu bilmeyen insanlardır.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

Sevgi doğal bir ruhsal eğilimdir, insanları birbirine yakın ve doğal olarak yaklaştıran etkili bir güçtür.


Mehmet Akif Ersoy;
”Bastığın yerleri, ‘toprak!’ diyerek geçme, tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.”
 
21 Haz 2020
20
14

Sevgi doğal bir ruhsal eğilimdir, insanları birbirine yakın ve doğal olarak yaklaştıran etkili bir güçtür.


Mehmet Akif Ersoy;
”Bastığın yerleri, ‘toprak!’ diyerek geçme, tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.”

Bu vatanda barınan, bu vatanın imkanlarından faydalanan herkes şehitlerimize, asker ve polislerimize, tüm güvenlik güçlerimize çok şey borçludur. Herkesin imkanı nispetinde TSK gibi kurumlara bağış yapması, vatanımızı desteklemesi gerekir. Ayrıca tüm Müslümanlar vatanımızın bekâsı, iç ve dış savaşlardan korunması, bu vatana göz diken düşmanların kötü emellerine hiçbir zaman ulaşamaması, vatanımızın dirlik ve birliğinin korunması için her zaman dua etmelidir. Kendisi rahat rahat uyurken, onun güvenliği için nöbet bekleyen askerleri unutmamalı, özellikle namazlardan sonra, seher vakti, mübarek gecelerde vs. yani duaların kabul olduğu bildirilen bu gibi vakitlerde daha çok hatırlayarak onların selameti ve güçlenmesi için niyazda bulunmalıdır.
 
11 Nis 2020
23
12

Bazıları bu vatanı sevmediği gibi, bu ülkenin yurttaşlarını da kovmaya çalışmaktadır. Örneğin başörtülü birini görünce "yallah Arabistan'a git" diyenler, onları bu vatana layık görmeyenler de vatan sevgisinin ne demek olduğunu bilmeyen insanlardır.


Cümlenizin sonundaki insanlar kelimesi onlar için kullanılamaz. Bu tür davranışlar sergileyen kişiler değersiz varlıklardır.
Herkes herkesin görüşüne katılmama hakkına sahiptir. Ama herkes herkesin görüşünü saygı duymaya mecburdur. Teşekkürler
 
17 Kas 2013
48
25

Vatanımızı bayrağımızı ezanlarımızı tüm değerlerimizi koru Allah'ım.
Sevdiklerimizi ve yüreği senin aşkınla çarpan herkesi koru Allah'ım. Bizler ve vatanımız sana emanetiz. Şüphe yok ki emanete en iyi sahip çıkan en güzel şekilde koruyup gözeten sensin
 
Üst