Tükenmiş Sevginin Belirtileri Neler?


tukenmis-sevginin-belirtileri.jpg


Tükenmiş Sevginin Belirtileri Neler?

İlişkilerde sevgi, aşk gibi kavramlar, para odaklı bir hayatın odak noktasında olduğu sistemde tükenmeye neden olabilmektedir.Tükenmiş sevgi kendini farklı şekillerde belli eder.

Bitmek Üzere Olan İlişkilerin Belirtileri

Bir ilişkinin bittiğinin göstergeleri size önemli fikirler verebilir. Örneğin eşiniz artık size sıradan biri gibi davranıyorsa, değer verdiğiniz şeylere karşı ilgisizse tükenmiş ilişki olabilir.

  • Eşinizin ilgi alanına siz girmiyorsanız, sadece kendi işine ve arkadaşlarına odaklanmışsa, sizi yok sayan bir tavır içindeyse
  • Zorunda kalmadıkça sizle konuşmuyorsa, aranızda bir iletişim kopukluğu olduğunu hissediyorsanız
  • Kendiyle alakalı önemli şeyleri size anlatmıyorsa
  • İlişkiyle alakalı konuşmak istediğinizde sizi geçiştiriyorsa
  • Siz bir şey anlattığınızda her zaman sizi haksız görüyorsa, karşı tarafı onaylayıp size destek vermiyorsa
  • Boş zamanlarda beraber zaman geçirmiyorsanız
  • Yaptığı planlarda başkalarıyla bir araya geliyor ve sizin olmamanız için bahaneler üretiyorsa
  • Gelecek planları yaparken sizin bahsiniz geçmiyorsa, görüş bile sormuyorsa
  • Tavırlarında özellikle dalga geçer bir tavır varsa
  • Sizi özellikle incitmek istediğini hissediyorsanız tükenmiş ilişki belirtileri var demektir.
Manevi Tatmin Nasıl Kazanılır?

Bir ilişkide karşıdaki kişinin tavrını ele alırken kendinizde de hata olabileceğini düşünerek hareket etmeniz sorunları çözmede faydalı olabilir. Manevi açıdan sizi tatmin eden bir noktaya gelmek istiyorsanız, hangi durumlarda nasıl tavır içerisinde olduğunuzu da düşünebilirsiniz. Manevi olarak bir ilişkiden doyum almak istiyorsanız, öncelikle kendi kafanızdaki soruları yanıtlayarak işe başlayabilirsiniz. Belki de karşınızdan gördüğünüz tavrın nedeni, aslında sizin bazı konularda karşıdaki kişiden şüphelenmeniz ve sorgulamaya başlamanız olabilir.

Birçok kişi karşıdaki kişinin hislerinin farkındadır ve kendi hislerinin yansıması olduğu için de sorunu kabullenmekte zorlanabilir. Bu nedenle öncelikle kişi bu ilişkide neyin kendi için yanlış olduğuna bakmalıdır. Karşınızdaki kişileri yargılarken veya ilişkinizin sorgulanır halde olduğunu düşünürken öncelikle kendinizdeki düşünceleri incelemeniz ve buna odaklanarak kararlar almanız önerilir.İlişkiyi canlandırmakiçin öncelikle kendi iyiliğinize odaklanırsanız, sizin yanınızda olmak isteyen kişi zaten size eşlik etmek isteyecektir. Buna rağmen yalnız ve tükenmiş bir ilişki görüyorsanız düzelmeyeceğini düşünüyorsanız, ayrılma zamanı gelmiş demektir.

Sürekli Ayrılıp Barışmanın Zararları

Birçok ilişki tükenme aşamasına girince ayrılıklar gündeme gelir.Bir süre geçince iki taraf da yeniden deneme isteği içinde, özlem ve alışkanlıkla beraber ilişkiye tekrar başlar. Fakat bu ayrılıp barışmaların sürekli hale gelmesi, ilişkinin bittiğini gösteren belirtiler arasındadır. Çünkü bir şeyler artık alışkanlık haline gelmiş ve düzelmemesine rağmen devam etmesi istenmektedir. Bunda karşılıklı çıkarlar da neden olabilir. Fakat çözüm olmadan yıpranan ilişkiler için zor olanı daha da zorlaştıran bir durum oluşacaktır.

Bir ilişkide sürekli ayrılıp barışan kişiler artık nasılsa yeniden barışırız diyerek gereksiz kavgaları çoğaltabilmektedir. Yani birbirine hunharca zarar veren çiftler meydana gelebilir. Bu durum bazen kontrol edilemeyen çocuk gibi yükümlülükler de doğurabilir. Çocuk için bir araya gelen çiftler, olmayan bağlarına rağmen bir şeyleri sürdürmek ister ve bu da hayatlarından çok şey götürür. Bu durum başkalarının ilişkilerini de etkiler. Yani sizin kendi ilişkinizdeki çıkmazların sürmesi, diğer insanların hayatına da etki eden bir durumdur. Bir çocuğun mutsuz bir aileye gelmesi de oldukça kötü bir durumdur.

İlişkiyi Doğru Bitirmek İçin İletişim

Bir evliliği bitirmek için doğru adımları takip ederseniz sorunsuz şekilde hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Karşılıklı anlaşarak ve devam etmediğine ikna olarak bitirmek, çocuk varsa ayrıntıları konuşmak önemlidir. Anlaşmazlık olsa da özellikle iletişime girmek zarar oluşmaması açsından atlanmaması gereken bir durumdur.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/tukenmis-sevginin-belirtileri-neler.184/
 
12 Haz 2020
25
25

Kesinlikle ''tahammülsüzlük'' en büyük belirtilerindendir. Tahammülsüzlüğün getirdiği öfkeyle, bir zamanlar pamuklara sarıp sakladığımız kalbi, bir hiç uğruna kırmaya başlıyoruz. Herkesin okuyup kendine pay çıkarması gereken bir paylaşım.
 
18 Şub 2017
37
29

Sağlıklı iliskiler, sağlıklı evlilikleri doğurur. Sağlıklı evlilikler, sağlıklı çocuklara gebe kalır. Sağlıklı çocuklar, sağlıklı bireyler olur ve sağlıklı bir toplum oluşur. Her şey sevgiden, sağlıklı ilişkilerden başlıyor
 
12 Haz 2020
38
18

Rabbimizin insan kalbine yerleştirdiği, insanı heyecanlandıran, gayrete yönelten bir duygu sevgi.. Gayret ve heyecan biterse sevginin de tükendiğini görürüz zamanla.. özensiz tavırlar, korkmadan ağzına gelenin söylenmesi, size önemli gelen şeyleri hiç önemsemesi, daha az konuşması, desteğini daha az hissettirmesi … sıralanır gider. Tükenen şeyleri görmek çok da zor değildir yani.
 
21 Haz 2020
20
14

Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. O halde yukarıdaki belirtilerden bazılarını hissetmeye başlayan kişi, kendisine duyulan sevginin tükenmeye başladığını anlamalı ve eğer onu seviyorsa, bu durumun üzerine gitmelidir. Yani örneğin eşim niye benden soğudu, sevgisi neden azalmaya başladı? gibi soruları kendine sormalı, hemen ayrılmak yerine önce problemin çözümüne odaklanmalıdır. Belki istemeden söylediği bir şey, yaptığı bir hareket; yavaş yavaş bu duruma sebep olmuş olabilir. Ancak eşinizin duyduğu sevgi, o sizi aldattığı için tükendiyse, o zaten sizi hak etmiyor demektir. Bu durumda yapmanız gereken, onu hayatınızdan çıkarmak olacaktır.
 
Üst