Teknolojinin Yararları ve Zararları

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

Teknolojinin Yararları ve Zararları

Teknolojinin Yararları ve Zararları

İnsanoğlu zekâ olarak gelişmiş bir canlıdır, bu bizi diğer canlılardan ayıran en önemli farktır. Bir işte kas gücü yetersiz kaldığında veya o işin daha kolay bir şekilde yapılmasını istediğinde zekâsını kullanarak pratik yollar bulur. İşte teknoloji de tam olarak burada devreye girer.

İnsan hayatını kolaylaştırmak amacıyla gereken araç ve gereçlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulan bilgi, malzeme ve yetenek bütünlüğüne teknoloji denir. Teknolojinin en önemli özelliklerinden biri de devam ettirilebilir olmasıdır. Buna örnek vermek gerekirse uzun yıllar önce bulunan tekerlek sayesinde insanlar el arabasını, kağnıyı, son olarak ise arabayı icat etmiştir.


Ancak her ne kadar bütün bunlar teknolojinin yararları olarak gözlemlense de, günümüzde son derece ileri bir seviyeye gelen teknolojinin birçok zararı da mevcuttur. Bu faydalar ve zararları aşağıda farklı başlıklar altında inceleyebiliriz.

Teknolojinin Yararları

Teknolojinin yararları hakkında inceleme yapacak olursak karşımıza ilk olarak internet gibi bir yapı çıkacaktır. Çağımızın en önemli icatlarından biri olan internet sayesinde dünyanın her yanından bilgiye ulaşabiliyoruz. Kas gücünün yerini alabilen robotlar sayesinde insanlar yorulmuyor ve sağlıklarını zor işlerde çalışarak kaybetmiyor.

Teknolojinin Yararları

Teknoloji sayesinde insanlar zamandan tasarruf edebiliyor. Yapılacak işler daha kolay ve pratik bir şekilde yapılabiliyor. Artık hem yiyeceklerimizi hem de verilerimizi saklayarak uzun vadeli bir şekilde kullanabiliyoruz.

Tıp alanındaki gelişmeler sayesinde insanlar daha sağlıklı ve huzurlu yaşayabiliyorlar. Ulaşım alanındaki gelişmeler sayesinde eskiden günlerce hatta aylarca süren yollar şu an birkaç saatte gidilebiliyor. Kısacası teknoloji hayatımızın her alanında bize zamandan ve enerjiden tasarruf sağlayarak yaşamı kolaylaştırıyor.

Teknolojinin Zararları

Gelişen teknoloji ile birlikte her insan kendi küçük dünyasında yaşamaya başladı. Cep telefonları, bilgisayarlar ve internet sayesinde her birey kendi konfor alanını kurdu. Her ne kadar insan sosyal bir varlık olsa da her geçen gün kendini diğer insanlardan biraz daha soyutlamaktan alıkoyamıyor. Peki, bunun sebebi ne? Tabi ki, teknolojik gelişmişliğin verdiği rahatlık. Tam da bu noktada teknolojinin zararları konusunda bilgi sahibi olabiliyoruz.

Teknolojinin Zararları

Sanayileşme ile kurulan fabrikaların çevreye yaydığı zehirli gazlar ozon tabakasına zarar vermekle birlikte insanların yaşamlarını da olumsuz etkilemektedir. Her ne kadar teknoloji sayesinde bilgiye ulaşmak kolay olsa da insanlar bu kadar fazla bilgi arasında hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu anlamamakta ve bunun sonucunda bilgi kirliliği ortaya çıkmaktadır.

Teknoloji gelişiminin bir diğer olumsuz etkisi ise gizliliğin kalmamasıdır. İnternetin yaygınlaşmasıyla gizliliğimizde elimizden alınmış oldu. Herhangi bir uygulama indirirken verdiğimiz izinler, sosyal medyada paylaşım yaparken arka planda verilerimizin kaydedilmesi bunun en büyük örnekleri olarak sıralanabilir.

Kısacası, saymakla bitmez faydaları olan teknolojinin, uçsuz bucaksız zararları olduğu da son derece aşikâr bir durum.
 
14 Ara 2020
1
0

Büyüklerimiz tarafından genellikle basmakalıp düşünceyle yaklaşılır teknolojiye onlara göre zararlıdır oysaki doğru kullanıldığında teknoloji hayatımız olmazsa olmaz bir parçasıdır yazı da gayet başarılı olmuş
 
14 Ara 2020
1
0

Gerçekten çok güzel açıklamışsınız teknolojinin yaralarından çok zararları var ama yine de işe yarıyor tabiki
 
13 Ara 2020
1
0

Büyüklerimiz tarafından genellikle basmakalıp düşünceyle yaklaşılır teknolojiye onlara göre zararlıdır oysaki doğru kullanıldığında teknoloji hayatımız olmazsa olmaz bir parçasıdır yazı da gayet başarılı olmuş
Gerçekten çok faydalı bir açıklama olmuş
 
Üst