Sosyal Hayatta Saygınlık Kazanmak için Tavsiyeler


Sosyal Hayatta Saygınlık Kazanmak için Tavsiyeler
Sosyal Hayatta Saygınlık Kazanmak için Tavsiyeler

Sosyal hayatta saygınlık kazanmak, daha mutlu ve daha başarılı olabilmek için olmazsa olmazdır. Saygınlık kazanmak, kişinin öz saygısını ve öz güvenini arttırmaktadır. Bununla birlikte saygı duyulan bir insan olmak için ne yapılması gerektiği pek çok insan tarafından bilinmemektedir. Saygın gözükmenin ilk koşulu, kendinizi önemsediğiniz kadar diğer insanları da önemsemektir. Ancak saygın bir imaja sahip olmak için bu husus yeterli değildir. Sevgiforum.com olarak sizler için saygınlık kazanmak için yapmanız gerekenleri listeledik.

Gerçekleştirebileceğiniz Sözler Verin ve Bu Sözleri Tutun

Verdiğiniz sözleri tutmak,
saygınlık kazanmak için atmanız gereken ilk ve en önemli adımlardan birisidir. Sosyal çevrenizde birtakım vaatlerde bulunan ve bu vaatleri yerine getirmeyen bir imaj çizmeniz, insanların gözündeki profilinizi büyük oranda zedelemektedir. Bu durumun sonucu ise saygınlığınızın azalmasıdır. Bu nedenle söz vermeden önce mutlaka vereceğiniz vaadi yerine getirip getiremeyeceğinizi kafanızda tartmalı ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Söz vermemeniz, verip tutmamanızdan çok daha saygın bir hareket olacaktır.

Mükemmel Gözükmeye Çalışmayın


Mükemmel Gözükmeye Çalışmayın

Kusursuz gözükmeye çalışmamak, insanların gözündeki saygınlığınızı arttıracak bir diğer önemli hamledir. Farklı etkiler altında kolay kalan ve devamlı kusursuz olmaya çalışan bir kişi, sosyal çevresinde samimiyetsiz olarak algılanacaktır. Bu durumunsa saygınlık kazanmanıza hiçbir yardımı bulunmamaktadır. Hiçbir insan kusursuz değildir. Bu nedenle kusursuz bir görünüm çizmek yerine kendi kusurlarınızın farkında olduğunuz güçlü bir imaj yaratmaya çalışmalısınız.

Kendinizi Kontrol Etme Becerisine Sahip Olun

Öfke kontrolüne sahip olmak,
saygın bir görünümün en önemli koşullarından birisidir. Saygınlık kazanmak istiyorsanız, kendinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Öfke kontrolü ise bu noktada atılacak ilk adımdır. Öfke, her insanın doğasında olan son derece normal bir tepkidir. Ancak tepkinizi sağlıklı ve makul yollardan göstermeniz gerekmektedir. Bu nedenle öfkenizi göstermek için doğru zamanı ve yeri beklemeli, öfke anında kontrolünüzü kaybetmemelisiniz.

Prensip Sahibi Olun


Prensip Sahibi Olun

Prensip sahibi olmak, saygınlık kazanmanızın yanında bu saygınlığı her zaman korumanız için de oldukça önemlidir. Belli bir çizgiye sahip olmanız ve farklı ortamlarda bu çizginizi koruyabilmeniz gerekmektedir. Değişen ortamlarda kendinizden ödün vermeniz, sosyal çevreniz tarafından kolayca anlaşılmaktadır. Bu durum saygınlığınızı kaybetmenize neden olmaktadır. Hayatta varmak istediğiniz yer, inandığınız değerler, sinirleneceğiniz durumlar gibi kendinize soracağınız genel sorular bir çizgi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.


Görünümünüze Dikkat Edin


Görünümünüze Dikkat Edin

İyi görünmeye dikkat etmek,
saygınlık için önemli hususlardan birisidir. Yapılan araştırmalar, kendi bakımına ve daima iyi giyinmeye dikkat eden kişilerin çok daha saygın gözüktüğünü ortaya koymuştur. Dik durmaya dikkat etmek, olgun elbiseler tercih etmek, ütülü ve temiz kıyafetler giymeye özen göstermek ve temiz ayakkabılar kullanmak saygın bir görünüm için olmazsa olmazdır. Bunun yanında insanların uzun boylu kişilere saygı göstermeye daha fazla meyilli olduğu bilinmektedir. Yüksek topuklu ayakkabılar, açma - germe hareketleri gibi egzersizler bu noktada yardımcı olacaktır.

İnsanlara Saygı Gösterin


İnsanlara Saygı Gösterin

İnsanlara saygı duymak, saygı görebilmenin en önemli koşuludur. Saygınlık kazanmak isteyen pek çok bireyin göz ardı ettiği bu husus, kolay ancak bir o kadar da zordur. Çünkü pek çok kişi saygılı ve anlayışlı olduğunu düşünmektedir.

İnsanların fikirlerine saygılı olmak, yeni fikirlere açık olmak, yargılamamak ve daha da önemlisi karşınızdaki insanı önemsemek ve dikkatinizi vermek, saygı göstermek için olmazsa olmazdır. Özellikle sosyal hayatta saygınlık kazanmak için çevrenize saygı göstermeniz gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise konuşma tarzınız ve mimiklerinizdir. Saygınlık kazanmak istiyorsanız, insanlara verdiğiniz tepkiler ile küçümseyici ve kibirli bir profil çizmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/sosyal-hayatta-sayginlik-kazanmak-icin-tavsiyeler.287/
 
21 Haz 2020
21
14

Bir Müslümanın sözleriyle çevresindekilere etki edebilmesi, yaptığı tebliğin faydalı olabilmesi için saygın bir duruşa sahip olması gerekir. İnsanların saygısını kazanamayan kişiler, ne kadar ulvî şeyler anlatsalar bile onları dinleyen olmaz. Saygınlık elde edebilmek için kişinin dürüst ve güvenirliği her şeyden ön planda tutması lazımdır. Saygın bir konumda yer almak isteyenler ağır başlı olmalı, toplum içinde kahkahayla gülmek ve yüksek sesle konuşmaktan kaçınmalıdır. İnsanları iğrendirecek hareketlerden uzak durmalı, sözlerini seçerek sarf etmelidir.
 
11 Nis 2020
23
12

Şu 3 günlük dünyada dürüst olun ! Çevrenizde yaşayan insanlara ve kendinize zarar vermeden yaşayın. Topluma faydalı bireyler olmaya özen gösterin.
 
26 Tem 2019
92
45

Bu gün ne olduğumuz, dün ne düşündüğümüze bağlıdır ve şu anki düşüncelerimiz yarınki hayatımızı inşa eder.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
608
662

Verdiğiniz Sözleri Yerine Getirin

İtibar kazanmaya başlamak için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir. Geçmişte sözler verdiyseniz, bundan sonra yapmayın. Her zaman sözlerinizi yerine getirin. Verdiğiniz sözlerden bunalmış hissediyorsanız, bu çok fazla söz vermiş olduğunuz ve sözlerinizi tutamayacağınız anlamına gelir.
 
11 Haz 2020
71
89

Verdiğiniz Sözleri Yerine Getirin

İtibar kazanmaya başlamak için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir. Geçmişte sözler verdiyseniz, bundan sonra yapmayın. Her zaman sözlerinizi yerine getirin. Verdiğiniz sözlerden bunalmış hissediyorsanız, bu çok fazla söz vermiş olduğunuz ve sözlerinizi tutamayacağınız anlamına gelir.

Size katılıyorum. Ahde vefâ her Müslümanın sahip olması gereken bir özelliktir. İnsanlar yerine getiremeyeceği sözler vermemelidir. Bir vaadde bulunuyorsa onu yerine getirmeli, mümkünse daha da fazlasını yapmalıdır. Herhangi bir mazeret olmadan sözünde durmamanın münâfıklık alameti olduğu belirtilmiştir. (Bu, sözünde durmayan herkes münâfıktır anlamına gelmemektedir.) Müslümanlar diğer dinlere mensup olanları da kandırmamalı, onlara bir söz verdilerse onu da tutmalıdır. (Mesela onlarla ticaret yaparken verilen sözler buna örnektir. Yoksa 'söz veriyorum seninle içki içeceğim' tarzı bir sözü yerine getirmenin ne kadar şen'î (kötü) bir şey olacağı meydandadır.)
 
17 Kas 2013
48
25

Tevazu sahibi herkes bir gün hakettiği saygıyı mutlaka kazancaktır. Duruşunu hayatını saygın bir yaşam biçimi ile deklare edip sonuç almak neredeyse kesindir.
 
Üst