Soğukkanlı Olmanın Faydaları

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662


Soğukkanlı Olmanın Faydaları


Soğukkanlı Olmanın Faydaları​


Teknolojinin gelişmesiyle insanlar evlerine çekildi ve insanlar evleri bir konfor alanı olarak görmeye başladı. Konfor alanımızdan çıktığımızda da garip duygu durumlarına girerek sağlıklı iletişim kuramamaya başlıyor insan. En kötü durumda yardıma ihtiyacı olan insanlarla ilgilenmek yerine kaçmayı tercih ediyoruz başımıza bir şey gelir diye. Zaten bu yüzdende insanlar birbirine güvenmemeyi öğrendi ama en karanlık zamanlarımızda birbirimize güvenmek zorundayız. İster yaşadığımız şehir hayatında olsun ister bireysel hayatımızda olsun, takım oyunu yapmak zorundayız.

Birlikten güç doğar lafı çokdoğru ama ilk önce birliğe katılmak için kendimizleyüzleşmeliyiz. Sonuçta ayna karşısında her gün gördüğümüz yüz en büyük düşmanımız ve en büyük dostumuzdur. İnsan topluluğu içinde yaşamak ve var olmak için kendimize karşı sorumluluk almalı ve topluluk içinde soğukkanlı olmalıyız her zaman.

Soğukkanlı olmakta fayda var. Daha doğrusu krizlere karşı planlarıvardır. Duygular insanı kontrol etmeye başlarsa orda sıkıntı var demektir. Lakin duyguları önemli dozunda yaşamak önemli. Örneğin birisiyle tartışmaya girdiniz, kaçacak mısınız yoksa fazla tepki vermeden tartışmaya katılacak mısınız başka bir örnek olarak ülkemiz şu anlarda depremlerle boğuşuyor. Depreme yakalandınız. Panik mi yapacaksınız yoksa soğukkanlı olarak tedbirlerinizi alacakmısınız?

En kritik zamanlarda duyguları yoğun yaşamadan ve sakin kalmanın faydaları


En kritik zamanlarda duyguları yoğun yaşamadan ve sakin kalmanın faydaları​


1) Çevrenizdeki insanlarla veya tanımadığınız biriyle tartışmaya girdiniz. Tartışmayı hemen kısa sürede bitirmek için hiç tepki vermeden kalın ve hiçbir şey yapmayın, gerektiğin yerde müdahale edin.

2) Sakin ve soğukkanlı kalan insanlar şikâyet etmeden direk hedefleri odaklanır ve genellikle sonuç odaklı olup akışta kalabilen insanlardır.

3) En kötü zamanlarında duygularına yenilmeyip mantıklı kararlar verebilirsiniz. Soğukkanlı insanlar genellikle zor tepki verir demiyorum, bulunduğu ortama göre nasıl davranacağını bilir. Çevrelerinde bile en güçlü insan olarak tanınırlar.

4) Soğukkanlı davranarak sabrınızda artar ve kolay kolay sinirlenmezsiniz.

5) Hayatlarını yaşayan insanlardır ve planları olmuyor diye kolay kolay tepki vermezler.

6) En kötü durumlara karşı düşünerek senaryolar yapar ve kafasında hazırladığı senaryolara göre planlar yapar ve davranır.


Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/sogukkanli-olmanin-faydalari.406/
 
14 Haz 2020
70
49

İnsan tepki göstermesi gereken şeylere karşı soğukkanlı olmamalıdır. Birisi yanında zulme uğrarken gücü yettiği halde öylece bakmak, günahları aklına gelince hiç üzülmemek, sosyal medyada gördüğü kadına şiddet ve kadın cinayetleri ile ilgili haberlerden müteessir olmamak, acı çekenleri, yardıma muhtaç insanları, bir destek bekleyen çaresiz kimseleri görünce kılını kıpırdatmamak ve çocuklara, yaşlı ve engellilere karşı hoşgörülü olmamak soğukkanlılıktan ziyade vurdumduymazlıktır. Yoksa metânet sahibi olmak, soğukkanlılığını koruyabilmek güzel bir özelliktir. İnsan başına bir şey geldiğinde hemen telaşa kapılmamalı, tez canlı olmamalı ve aceleyle karar vermemelidir. Öfkeyle kalkan zararla oturur demişlerdir. İnsan sinirlerine de hâkim olmayı bilmelidir. Bir belâya uğradığında soğukkanlı olmalı; bağırıp çağırmamalı, isyan etmemelidir.
 
10 Eyl 2013
15
30

Bazı hallerde soğukkanlı davranmak öfke ve panik ateşinin soğuk suyu hükmünde olur....
 
Üst