Sinir, Stres ve Kaygı Nedir?


Sinir, Stres ve Kaygı Nedir?


Sinir, Stres ve Kaygı Nedir?

Günlük hayatta insanların sıklıkla duygu değişimlerini görmek mümkündür. Bazı duyguların insanları yönettiği de bir gerçektir. Buna göre olumsuz duygulara arasında gösterilen ve insanlara fazlasıyla zarar veren sinir, stres ve kaygılar çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Peki bu duygular anında insanlar ne yapmalı? Nasıl davranmalıdır? Aslında üçü de birbirinden farklı olup hepsi birbirini tamamlayan kavramlardır. Buna göre insanların çeşitli anlarda sakin kalmaları ya da yapmak istedikleri şeyleri en soğukkanlı biçimde yaparak bu duygulara yer vermemelidir. Ancak elimizde olmayan şeylere bağlı olarak da bu duyguların ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

Örneğin sınava hazırlanan bir öğrencinin kazanmak istediği yeri kazanamamasını düşündüğünde ortaya çıkacak olan stres onu daha da kötüye yoracaktır. Ya da geçim kaynağı sorumluluğunu üstlenen bir kişinin bu anlamda çok iyi imkanlara sahip olmaması kendi içinde bir stres oluşturur. Bu gibi örnekler artırılacağı gibi insanlara göre de değişiklik göstermektedir.

Sinir Anlarında Ne Yapılmalıdır?

Sinir, insanların gereğinden fazla öfkeli oldukları zaman ortaya çıkan bir duygu karmaşasıdır. Bu anlamda sinirli insanlar genellikle o anlarda nasıl davranacağını bilmez ve ilk aklına gelen şeyi yapar. Deyimler arasında da yer alan öfkeyle oturan zararla kalkar deyimi de tam bu insanlara göredir. Çünkü düşünmeden ve mantık dışı hareket etmeye müsait olunan bu zamanlarda insanlar genellikle ne yaptıklarını, nasıl davrandıklarını bilmez. Peki bu durumlarda neler yapılabilir?

Çok klasik bir yöntem olacak fakat en etkili yöntemlerden biri, her ne kadar sinirli olunursa olunsun o anda gözlerin 10 saniye kadar boyunca kapatılıp o ortamdan zihin olarak uzaklaşılması kişiyi büyük oranda yatıştıracaktır. Böylelikle kişi daha mantıklı düşünecek olup gerek karşısındaki kişiye gerekse de kendisine herhangi bir zarara vermeden durumu aşacaktır.

Stres İçin Ne Yapılmalıdır?

Stres; insanları gerçek anlamda bir anda yaşlandıran, içini sıkan ve fazlasıyla insanlara zarar vermekte olan bir duygu olarak karşımıza çıkar. Strese neden olan birçok konu vardır. Bu konular arasında bahsettiğimiz gibi sınavdan kaynaklı olarak stres, iş yaşamından ya da arkadaş yaşamından kaynaklı stres veya aile içi stres vs. durumları olabilir. Konu her ne olursa olsun insanların olaylara her zaman için iyimser ve pozitif bakıl açısı ile bakmaları gerekmektedir. Bu açıdan düşünüldüğünde insanlar sürekli olarak çaba göstermeleri, yeni arayışlar içine girmeleri ve elinden geleninin fazlasını yapmaları gerekmektedir.

Böyle olunca insanlar iç huzuru da yakalamış olur. Çalışıp, çabalayıp Allah'a tevekkül eden kişilerin daha az strese sahip olur hatta hiç strese bile girmeyerek işlerini en iyi biçimde avantajlı bir şekilde sürdürebilir.

Kaygı Durumu

Kaygı da stresin bir diğer yüzü gibi düşünülebilir. Çünkü stres kaygıyı tamamlayan bir kavramdır. Buna göre kaygıyı, insanların sürekli olarak olumsuz biçimde düşündüğü, her şeyi olumsuza çevirdiği bir kavram olarak da tanımlayabiliriz. Peki kaygı durumlarında neler yapılabilir? Nasıl davranılması gereklidir?

Kaygı durumlarında da tıpkı stres durumlarında olduğu gibi insanların pozitif olarak, iyimser biçimde düşünmesi gereklidir. Bir öğrenci sınavı nasıl kazanacağım yerine sınavı kesinlikle kazanacağım demeli ve çalışmalarını hiçbir etki altına girmeden devam ettirmelidir. Aynı şekilde iş sorunu yaşayan kişilerin de arayışlarına devam etmeleri farklı platformları deneyerek sürekli üretken bir yapıda olmaları gerekmektedir. Böylesi durumlarda en iyi yapılacak şeylerin bunlar olduğunun bilinci ile hareket edilmelidir.

Sinir, stres ve kaygı insanları ciddi anlamda etkileyen en olumsuz üç kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre insanlar kendilerine zarar vermemek aynı zamanda çevresindeki kişileri de etkilememek için gerekirse uzman kişilerle de görüşmeli ve sorunlarını dile getirmelidirler.

Çünkü diğer türlü gerçek anlamda insanlar ne yaptıklarını bilmez, kendilerini sürekli olarak olumsuzluk ile kapatırlar ve dolayısıyla yaptıkları hiçbir işten verim de alamazlar.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/sinir-stres-ve-kaygi-nedir.240/
 
15 Haz 2020
9
6

Stres, fiziksel ve psikolojik her türlü hastalığın kaynağıdır. Şehir hayatının getirdiği zorluklarla beraber, stressiz insan bulabilmek imkansız hâle gelmiştir. Her ne kadar stres hayatımızın bir parçası olsa ve hiç strese girmeden yaşamak mümkün olmasa da, en azından hayatımızda yapacağımız küçük değişiklikler sayesinde stresle mücadele etmemiz kolaylaşabilir. Örneğin, çok istiğfar okumanın ve "lâ havle velâ kuvvete illâ billâhi'l-aliyy'il-azîm" zikrini çok söylemenin sıkıntılardan kurtardığı bildirilmiştir. Stresten kurtulmak için boş vakit geçirmemeli, sürekli faydalı şeylerle meşgul olmalıdır. Öte yandan "sabretmek kurtulmanın anahtarıdır" demişlerdir. Sabırlı olmak stresten daha az etkilenmemizi sağlayacaktır. Yâsin sûresi okumanın da sıkıntılardan kurtaracağı dînî kaynaklarımızda yazmaktadır. Tarak kullanmanın, sadaka vermenin, cepte altın taşımanın sıkıntıları giderdiği, bazı madenlerin ve doğal taşların yaydığı pozitif enerjilerle insanlara ruhsal açıdan iyi geldiği ifade edilmektedir. Abdestten artan suyu içmenin de sıkıntıyı giderdiği belirtilmektedir. Ayrıca 5 vakit namazı doğru kılmak her sıkıntının ilacıdır.
 
12 Haz 2020
42
21

anksiyete.

Kaygı kişinin korku verici veya tehdit edici bir duruma karşı karşı vermiş olduğu ruhsal ve bedensel bir tepkidir. Bu tepkiyi zaman zaman her insan yaşar: Bir kaza atlatıldığında, sınav öncesinde veya topluluk önünde bir konuşma yaparken olduğu gibi.

Kaygı bozuklukları en sık görülen ruhsal rahatsızlıklardandır. Herkes hayatının bir döneminde anksiyete geçirebilir. Ara sıra kaygılı hissetmek son derece normal bir durumdur. Ancak kaygı bozukluğu olanlarda, kaygı duyguları süreklidir ve günlük hayatlarını de etkileme eğilimindedir. Kişinin günlük işlevlerini, aile ve sosyal yaşamanı etkileyebilir, aksatabilir.

Kaybı bozukluğunuz varsa bu, iradenizin zayıf olduğu, güçsüz olduğunuz, akıl hastası olduğunuz veya bir kişilik probleminiz olduğu anlamına gelmez. Bu bir hastalıktır ve etkili tedavi yolları vardır.
 
21 Haz 2020
18
5

Stresin, kaygının aşırı olması psikiyatride 'anksiyete' olarak tanımlanır. Hiçbir olay karşısında kaygı duymamak ise, vurdumduymazlıktır. Bu ikisinin ortasında olmak en sağlıklısıdır. İnsan hayatı kendine zehir edecek kadar her şey için kaygılanmamalıdır. Fakat bir yandan da kendi sonunun nasıl olacağını, kabirde nelerle karşılaşacağını, âhirette nereye gideceğini düşünüp kaygılanmalı, bu kaygı kendisini ölüme hazırlık yapmaya sevk etmelidir. Ayrıca her anne-baba, çocuğunun geleceği için kaygılanır; eve gecikse kaygılanır, öğrenciler sınavda başarılı olacak mıyım diye kaygılanır... Bunlar doğal fakat abartılmaması gereken kaygılardır.
 
Üst