Sevgiyi Yaşama Katabilmek


sevgiyi-yasama-katabilmek.jpg


Sevgiyi Yaşama Katabilmek

Yaşamın size getirdiği zorluklar karşısında verdiğiniz tepkiler hayata sevgiyle bakıp bakmayacağınızı belirleyen önemli ayrıntılardadır. Herkesin hayatında olan olumsuzlukları başkalaştırıp hayata katmak, geçmiş hataların sonuçlarını deneyimlere eklemek ve buna göre yeni yollara çıkmak,çok istediğiniz ve gerçekleşmeyen her ne ise belki de bu şekilde olmasının size gün gelip daha iyi sonuçlar doğuracağını bilmek ve her şeyden öte sizin etki edemediğiniz bir ilahi gücün varlığını kabul edip zaman zaman akışa bırakıp izlemek daha sevgi dolu gözlerle bakabilmenize yardımcı olan küçük detaylardır.

Sevgiyi yaşama katmak denildiğinde çoğunluğun aklına gelen Pollyannacılık kavramı değil aslında bahsettiğimiz. Kötülerin olduğunu da bilmek ancak kötüye maruz kalsak bile umuttan vazgeçemeden sevgiyle bakabilmek. Tabi ki herkesin başına sevgiye inançsızlaştıracak olaylar gelmesi kaçınılmazdır. En basitinden çok sevdiğiniz o kişinin sizi terk etmesi, siz sevgiyle yaklaşsanız bile bir türlü size kanı ısınmayan yöneticiniz ve dile getirmekten kimsenin hoşlanmadığı belki de kriminal detaylar barındıran dünyadan tüm sevginin alındığını düşündüren bazı olaylar…. Bunlara şahit oldukça sevginin yok olduğunu düşünmek için çok fazla sebebiniz olsa dahi aslında bir yerlerde sevgiyle büyüyen tohumların, sevgiyle yeşeren ağaçların, sevgiyle ışıldayan gözlerin olduğunu unutmamak gerekir. Böylelikle en azında hala gülümsetecek detaylara sahip bir dünyada yaşadığımıza inancımız artacaktır.

Sevgiyi hayata katmanın bir diğer yolu gülümsemektir. Siz gülümsediğinizde doğa ve doğada bulunan canlılar size gülümsemeye başlarlar. Evet uzun zamandır gülümsemediyseniz bu zaman alacaktır belki ama siz gülümsediğinizde evren gülümser. Kötü anlar yaşadığınızda buna inanmak zor olacaktır evet ama aslında gülümseyen gözlerinizi kaldırıp dünyaya baktığınızda her şeyin sevgiyle yaratıldığında tanık olacaksınız. Bu sevgiyi yaşamınızın tam ortasına alacak olan yaklaşımdır. İstikrarlı inanç o güzelliklerin hayatınıza girmesini sağlayacağından inanarak sevgiye yönelmek sevgiyi yaşamınıza katmanızı sağlayacak en önemli ayrıntıdır. Unutmayın ki sevgiyle yaratıldı bu dünya. Severek hayatınızı yaratabilirsiniz.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/sevgiyi-yasama-katabilmek.165/
 
12 Haz 2020
18
17

Sevgisiz bir hayat, sadece nefes almaktan ibarettir. Sevgi, hayata anlam katan paha biçilemez bir duygudur. Fakat sevgiyi yaşantımıza dahil etmek; dinli-dinsiz ayırmadan herkesi sevebileceğimiz anlamına gelmez. Sevgiyi yaşamımızın bir parçası yapmak; hak eden kişileri sevmekle mümkündür. İnsan, Allahü Teâlâyı ve onun sevdiklerini sevmelidir. Öte yandan doğaya, gökyüzüne, çocuklara duyulan sevgi de herkesin fıtratında vardır. Ayrıca insan, her şeyden önce kendini çok sever. Fakat hiçbir sevgide aşırıya gitmemek, -deyim yerindeyse- sevginin ölçüsünü kaçırmamak gerekir. Örneğin bir insan kendini sevdiği için, kendi çıkarları uğruna başkalarına zarar vermemelidir. Bir adam, bir kadını sevdiği için, onun uğruna ailesine sırt çevirmemelidir. Sevdiği kişiye "sana tapıyorum" demenin dinden çıkardığı bildirilmiştir. Bu örnekler, sevgiyi yaşamımıza katarken, bunu kontrollü bir şekilde yapmamız gerektiğini göstermektedir.
 
12 Haz 2020
42
21

sevgi Rabbimiz tarafından bizeverilen en güzel şeylerden birisidir. Allah sevgisini hayatımıza kattığımız zaman her şey güzelleşir.
 
21 Haz 2020
21
11

Haklısınız, sevgiyle yaşamak çok önemlidir. Fakat zamanımızda sevgi, aşk, tutku, şehvet kavramları birbirine karıştırılmaktadır. Bazıları sevgi kelimesinden karşı cinse duyulan arzuyu anlamakta ve sevmeyi basit bir ten uyumuna indirgemektedir. Sevgili kelimesi de flört eden insanlar için kullanılır olmuştur. Halbuki 'sevgili', hakiki sevgi duyulan mahbublara (sevilenlere) denir. Arapça'da karşılığı ise habib sözcüğüdür. Müslümanlar için sevgililer sevgilisi Resulullah efendimizdir. Sevgiyi hayatıyla bütünleştirmek demek, dinimiz kimleri sevmemizi emrediyorsa onları sevmek demektir.
 
Üst