Sevgilerin En Yücesi Allah Sevgisi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

sevgilerin-en-yucesi-allah-sevgisi.jpgSevgilerin En Yücesi Allah Sevgisi
En büyük rızık şüphesiz Allah sevgisi olduğundan her canlı bu sevgi ile beslenmektedir. Allah, her zaman kendine iman eden herkesin en yakın dostudur ve onları her türlü karanlıklardan kurtarıp son derece aydınlığa çıkarmaktadır.

Sevgi Nedir?
’O, alemlerin Rabbidir.’’ Gözle görülmeyen ve elle tutulamayan ancak, hislerin yönlendirilmesi ile gösterilen davranışların gönülden gelen duygularına sevgi denilir. Sevgi kesinlikle karşılıksız olan hayatın en güzel anlamı demektir. İnsan yaşamında pek çok sevdiği ve değer verdiği varlıklar bulunmaktadır. Fakat bunların hiçbirisi Allah sevgisi ile denk olamaz ve asla da olmamalıdır. Bir mümin annesini, babasını, arkadaşlarını, akrabalarını, dostlarını ya da sahip olduğu pek çok varlığı sever. Bu sevgilerin ölçülerini hiçbir zaman kaçırmaz. Hepsinin belirli sınırları bulunur ve Allah sevgisinin üzerine kesinlikle sevgi tanınmaz.

Allah Sevgisinin Önemi
Sevgilerin en yücesi olan ve Peygamber sevgisinin bile üstünde olan Allah sevgisi insanların yaşama kaynağıdır. Allah’ı sevmeyen kimse kesinlikle hiç kimseyi ya da hiçbir varlığı sevemez. Hatta kendini bile sevmesi imkansızdır. Kur’an- ı Kerim’de de her zaman belirtildiği gibi ‘’ İnsanlardan bazıları Allah’tan başkasını Allah’a denk tanrılar edinir da onları Allah’ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah’a olan sevgileri ise çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman bütün kuvvetin Allah’a ait olduğunu ve Allah’ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi.’’ (Bakara 2/165)

Allah’ı sevmek, O’nu öğrenmeye, bilmeye ve tanımaya bağlı olmaktadır. Çünkü insan tanıdıkça ve öğrendikçe sevecektir. En büyük İslam alimlerinden biri olan Hasan Basri hazretleri; ‘’Rabbini bilen O’nu sever’’ sözü ile en doğru şekilde anlatmıştır. Allah sevgisi insanı her zaman Allah’a yaklaştırır ve tamamen O’nun rızasını kazanmasına neden olmaktadır. Allah’ın vermiş olduğu sonsuz nimetlerin idraki içerisinde olan kişinin hayatını yön veren Allah sevgisi tüm canlıların iyiye, güzele ve doğruya ulaşması için yöneltir. O’nu seven Allah’ın emrine ve O’nun peygamberi olan Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’e itaat ederek yaşamına bu doğrultuda yön verir ve devam eder.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/sevgilerin-en-yucesi-allah-sevgisi.52/
 
26 Tem 2019
92
45

Şüphe yok ki Sevgilerin En Yücesi Allah Sevgisidir. Bu güzel konu için teşekkürler
 
12 Haz 2020
22
11

Allahü teâlâyı sevmek farzdır. Bu sevgi, Allahü teâlânın emirlerini yapmayı, yasakladığı şeylerden sakınmayı, kaza ve kaderden razı olmayı gerektirir. Farzları yapmamak ve haram işlemek bu sevgide gevşeklik olduğuna işaret eder. Allah'ı sevenler onun sevgisine ve rızasına kavuşabilmek için nafile ibadetleri de yapar. Allahü teâlânın zatının ve sıfatlarının tanınmasına marifetullah denir. Zatını tanımanın anlamı, O'nun anlaşılamayacağının farkına varmaktır. Sıfatlarını tanımanın anlamı, Allah'ın sıfatlarıyla yaratılmış varlıkların sıfatları arasında benzerlik olmadığını anlamaktır.
 
12 Haz 2020
38
18

Bizi yaratan ve içinde bulunduğumuz evreni bize hizmetkâr kılan Rabbimiz sevilmeye ve hürmete en layık olandır. Çünkü bize dünyadan ve ahiretten daha kıymetli olan imanı nasip etmiş, bizi günde yirmi yedi binden fazla kez nefes alıp vermek suretiyle sağlıklı kılmış, bize akıl vermiş, Kur’ân-ı Kerîm göndermiş ve her sahada örnek olan bir peygamber göndermiştir. Ayrıca biz müminler için, iman üzere ölürsek ebedî cennet hazırlamıştır. İşte bütün bu nimetleri veren elbette sevilir. Bir kul Allah’ı seviyor ve sevgisini sâlih amellerle buluşturuyorsa, Allah da o kulu seviyor demektir. Eğer biz Allah’ın bizi sevmesini istiyorsak, Allah ise Kur’ân-ı Kerîm’inde kimleri sevdiğini bildirmişse bizlerin de Allah’ın bildirdiği kimseler gibi olmamız gerekir. Bunun başında ise Rabbimizin belirttiği gibi, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e uymak gelir: “De ki eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah sizi sevsin, günahlarınızı da bağışlasın. Allah Ğafûr ve Rahîm olandır.”
 
21 Haz 2020
20
2

Allah sevgisi, İslamiyet'e uymayı gerektirir. Ne yazık ki, kendine tarikatçı diyen, "tasavvuf, tarikat" gibi güzel kavramların yanlış anlaşılmasına sebep olan bazı şarlatanlar; "Allah sevgisinde yüksek bir makama gelenlerden namaz sâkıt olur (düşer). Artık namaz kılmalarına gerek kalmaz. Onların ibadetimiz tefekkür etmektir." gibi şeyler söylemektedir. Onlar İslam'la, Allah sevgisiyle alakası olmayan kişilerdir. Peygamber efendimiz, Eshab-ı kiram, bütün evliyalar 5 vakit namaz kılmışken, Allah sevgisinde yüce bir mertebeye ulaşıp kendisinden ibadet yapma yükümlülüğünün kalktığını iddia edenler İslam'ın dışındadır.
 
Üst