Sevgi Herşeydir

Angelica

Editör
17 Eyl 2015
39
24

Sevgi Herşeydir


Sevgi Herşeydir
Sevgi insanları bir arada tuttuğu bilinen en önemli manevi güçlerden biri belki de en önemlisidir. Sevgi ilk olarak yaratanı sevmeyle başlar. İnsan Rabbini tanır ve severse ona bağlı olarak insanları, hayvanları ve bitkileri daha sevebilir.

Sevgi ile tüm işler layığı ile yürür. İşler yoluna girer, samimiyet oluşur, dürüstlük toplum içerisinde var olur. Son zamanlarda dünyada yaşanan birçok konu irdelendiğinde bu konunun eksikliği göze çarpmaktadır. Rabbini seven, kainatı sever ve yeri geldiğinde bir karıncanın bile incinmesine gönlü el vermemektedir.Şiddetin Çözümü Sevgi
Son zamanlarda basın ve yayın organlarında sürekli olarak karşılaşmakta olduğumuz şiddet olaylarını da bu noktada ele almak çok doğru olacak. Sevginin yanlış kanal üzerinden sarf edilmesi de fayda getirmemektedir. Rabbini sevmeden başka birisini sevmeye çalışmak neticesi vahim sonuçlanabilmektedir. Bir erkeğin eski eşini çok sevmesinden ona zarar vermesi de bu duruma bir örnektir. İnsan kendinden önce Rabbini sevmeli ve her ye bu ilke ile başlamalıdır. Kendisini ilahlaştırarak nefsini sürekli olarak yüceltmeye çalışan sevgi gücünü yanlış yere sevk etmiş olacak ve bu durum şiddet ile sonuçlanacaktır.Rabbini Sevmek Nasıl Olur?
“Eğer beni seviyorsanız Resulüme iktiba edin” buyuruluyor bir hadisi kudside, yan Rabbimizi seveceğiz ve onu sevdiğimizi ise onun sevgilisine tabi olarak göstereceğiz. Bu konuda karşımıza çıkan engellere rağmen taviz vermeyeceğiz, onun sünnetinden asla kopmayacağız. Emir olunan ibadetleri zorla değil severek ve benimseyerek yerine getireceğiz. Kul hakkından ölürcesine korkacağız, kimse yokken bile Rabbimizin bizi gördüğünü ve anın hesabını bize soracağı bilinci ile tüm canlılara ve cansızlara yaklaşmak sevginin güçlü ve olumlu bir silah olarak kullanılması anlamına gelmektedir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/sevgi-herseydir.260/
 
12 Haz 2020
25
25

Sevgi tüm kapıları açar, yaşamları değiştirir ve en katı kalpleri bile yumuşatır. Sevgi yapılandırır, birlik ve uyum içinde güzelliği yaratır.
O, her şeyi mümkün kılar. Yaratana olan sevgi insanın içine yerleşince, onun yarattığı her şeye merhamet ve sevgi de gelir devamında. Günümüzde şiddetin de, kavgaların da, çözümsüzlüğün de en büyük sebebi ''sevgisizlik''. Kişi onu Yaratanı sevdikten sonra, kendini de sever, onun yarattıklarını da. Rabbi sevmek sonsuzluk gibidir, huzuru da getirir ardından.
 
14 Haz 2020
3
1

Mutluluğun anahtarı sevgidir. Sevmeyi bilmeyen insanların topluma faydalı olması mümkün değildir. Her insan Allah için sevmekle mükelleftir. Ancak kişinin kendi nefsini sevmemesi gerektiği bildirilmiştir. Nefsimizi sevmezsek, kendimizi büyük görmezsek, kötülüklerin kaynağı olan nefsimize karşı daima tetikte olursak manevi yolda önümüze çıkan engelleri aşmamız daha kolay olacaktır. Sevgiyi hak edenden hiç esirgememek, hak etmeyene de asla vermemek gerekir. Sevgi paha biçilemez bir hazinedir ve hak etmeyenleri seversek bu hazine boşa gidecektir. Her zaman sevmek ve sevilmek temennisiyle...
 
21 Haz 2020
17
8

İşin esası sevgidir, muhabbettir. Îmanın temeli de Allahü teâlâ için sevmektir. Güvende, inançta, sevgi ve aşkta mesafe yoktur. İnsanlar birbirinden ne kadar uzak olsalar bile, eğer aralarında sevgi bağı varsa kilometrelerin ne ehemmiyeti olabilir? Evliyâlardan feyiz almak ve onların bereketlerinden nasiplenmek, onlar tarafından sevilmek isteyenlerin, önce kendileri evliyâları çok sevmelidir. Ancak seven sevdiğine itaat eder diye bir söz vardır. Allah'ı, Resulullah'ı, Eshab-ı Kiram'ı ve evliyâları sevdiğini söyleyen bir kimse İslamiyeti hayatının her safhasında tatbik etmelidir.
 
Üst