Sahabelerin Peygamber Sevdası

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
166
74

sahabelerin-peygamber-sevdasi.png


Sahabelerin Peygamber Sevdası


Peygamber Efendimiz
(SAV) hem insani cihetiyle hem de resullük cihetiyle insanların takdirini kazanmış ve en yüksek derecedeki muhabbetlerine muhatap olmuştur.
Hiç şüphesiz bu muhabbeti ve sevgiyi doruk noktalarda yaşayanlar sahabe efendilerimiz olmuştur. Peygamberimizin tabiriyle birer yıldız olan sahabelerimiz, muhabbetleri ile bizlere de yol göstermişlerdir. Allah’a duyulan sevginin önemli bir parçası olan peygamber sevgisinin sahabelerde nasıl tecelli ettiğini görmek isterseniz birkaç menkıbe ile konuyu irdeleyelim.

Zaferlerin Kaynağı Peygamber Sevgisi
Katıldığı tüm savaşlardan muzaffer bir komutan olarak çıkmayı başaran Halid Bin Velid (ra) bu başarısını peygamberimize olan muhabbetine bağlamaktadır. Öyle ki Yermuk savaşının sona erdiği gün Halid Bin Velid sarığını kaybetti ve askerlerine aramaları için talimat verdi. Askerler aramasına rağmen bir türlü sarığı bulamadı. Bunun üzerine ikinci defa talimat verdi ve bu sefer sarık bulundu. Askerler sarığın oldukça eski olduğunu gördüler ve bu kadar eski bir sarığı niye ısrarla arattığını Halid Bin Velid’e sordular. Peygamber sevdalısı komutanın cevabı ise tüm herkesi hayran bıraktı. Halid Bin Velid, o sarığın içerisinde peygamber efendimizin saç tellerinin bulunduğunu söyledi ve peygamberimize olan bu muhabbeti sayesinde girdiği tüm savaşları kazandığını da ekledi.
Öyle ki sahabeler Peygamber efendimiz berberde tıraş olurken saç telleri yere düşmesin diye çaba gösterir ve dikkatli bir şekilde toplarlardı. Bu saç tellerini de bereket vesilesi olarak kabul eder ve saklarlardı.

Atalarımızın Peygamber Sevgisi
Sahabe efendilerimiz peygamber sevgisinde bizlere zirveyi göstermiştir. Sonrasında gelen Müslümanlar ise bu yol göstericilik ışığında yaptıkları işlerde peygamber sevgisini odak noktasına almıştır. Öyle ki atalarımız olan Osmanlılar da peygamber sevgisi konusunda büyük bir hassasiyet göstermişlerdir. Hicaz demiryolunu inşa ettiren II. Abdülhamit Medine’ye 50 kilometre kala raylara keçe döşettirmiştir. Böylelikle trenin sesinden peygamber efendimizin ruhaniyetinin rahatsız olmaması düşünülmüştür. Ayrıca tren istasyonları yapılırken de peygamberimizin dinlendiği yerlerin esas alınması kararlaştırılmış ve böyle de yapılmıştır. Bu üstün hassasiyet şimdilerde de peygamber sevdalıları tarafından uygulanmaya devam ediyor. Allah’a giden yolda peygamber sevgisinin vazgeçilmez olduğu kesindir.


Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/sahabelerin-peygamber-sevdasi.61/
 
26 Tem 2019
92
45

Peygamberimiz bize sevgi denilen mucize kelimenin önemini ve değerini hatırlatıyor. Allah'ı ve peygamberleri sevmek sevgilerin en güzeli desek doğru söylemiş oluruz.
 
Üst