Sahabelerin Hz. Peygamber Sevgisi

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
166
74

Sahabelerin Hz. Peygamber Sevgisi

Peygamber sevgisi hem bu dünyada hem de ahirette eşi benzeri olmayan sevgidir. Allah’ın kulları, Peygamberi görmeden eşsiz bir sevgi ile sever.
Peygamber efendimize olan eşsiz sevginin sınır tanımadığı bir diğer sevgi ise sahabelerin Hz. Peygamber sevgisi olarak bilinir. Sehabe, Hz. Muhammed’in meclislerinde bulunmuş olan kişilerdir. Onun söyleşilerini dinlemek ve davranışlarına tanıklık etmiş olan Müslümanlardır. Şüphesiz ki en çok Peygamber efendimizin sünnetlerini yaşamış, onu tanımış olan kişileri sevgisinin boyutunu tartışılmaz.

Peygamber Efendimizi Sevenler, İmanın Tadını Alır.
Hz. Muhammed sevgisi, Allah’a iman edenlerin ibadetinin tadını en yüce boyutlara taşır. İbadetin tadı, hadisi şeriflerle müjdelenmiştir.O’nu sevmenin ve getirdiği ilâhî mesajı tasdik etmenin gerekliliği vurgulanmıştır. Çünkü Allah ve O'nun elçisi Hz. Muhammed (s.a.v.)'i sevmek olgun imanın bir işareti olarak kabul edilmiştir.

Hz. Ömer’in peygamber sevgisi en özel şekilde açıklanıyor…
Nitekim bir gün Hz. Ömer, kendisinin elinden tutmuş olan Resûlullah'a, “Ey Allah'ın Resûlü, muhakkak ki seni canımdan başka her şeyden daha çok seviyorum!” demişti. Hz. Peygamber, “Canımı elinde bulundurana yemin ederim ki beni canından da çok sevmedikçe olmaz!” buyurdu. Bunun üzerine Hz. Ömer, “Vallahi, şu andan itibaren seni canımdan daha çok seviyorum!” dedi. Bu söz üzerine Sevgili Resûl, “İşte şimdi oldu ey Ömer.” buyurdu. Buhârî, Eyman ve nüzür, 3

Sehabenin Peygamber Sevgisine Örnek
Hiç şüphesiz ki, Hz. Muhammed (sav) kendisine iman etmiş her sahabenin gönlünde mümtaz bir konuma sahip olmuştur. Onu gören, onunla aynı ortamda soluma şansı bulan herkesin Peygamber sevgisi, Allah’a daha da yakınlaşmasını sağlamıştır.
‘‘Öyle ki Muhammed sahâbîlerine bir şey emredince, o emri yerine getirmek için koşuşturuyorlar. Abdest aldığında artan abdest suyunu paylaşmak için birbirleriyle yarışıyorlar Konuştuğu zaman sahâbîleri seslerini onun yanında iyice alçaltıyorlar ve ona saygılarından dolayı gözlerini dikip yüzüne dikkatle bakamıyorlar. Şimdi, Muhammed size barış yolu gösterdi, bunu kabul edin!” Buhârî, Şurûti 15

Peygamber sevgisinin göstergesi o dönemde yaşayan kişilerin hareketlerinden anlaşılıyordu. Bizler ise dua ile efendimize olan sevgimizi gösteriyoruz, kalbimizde hissediyoruz.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/sahabelerin-hz-peygamber-sevgisi.73/
 
Üst