Sahabelerde Kuran Sevgisi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

sahabelerde-kuran-sevgisi.png


Sahabelerde Kuran Sevgisi

Kuran insanları en doğru yola iletir. Bu nedenle özellikle Kur’an sevgisi en etkili sevgiyi ifade etmektedir.
İslam âleminin kitabı olan Kur’an-ı Kerim sevgisi ölçülemez. Allah sevgisi, peygamber sevgisinin yanı sıra Kur’an sevgisi oldukça önemlidir. İnsanlar için en iyinin ne olduğunu öğrenmek konusunda önemli bir yere sahiptir. Kuran’da yazanlar insanlık için önemlidir.
Kuran içerisinde yer alan ayetler, hadisler rehberlik sağlamaktadır. İnsanları kötülükten uzaklaştırmak ve mutlu bir hayat sürmelerini sağlamak için Kur’an ilahi bir rehber olarak kullanılmaktadır. Müminlerin kuranı olan ilgisi ve meşguliyeti daimidir. Bazen insanlar için gevşeme olabilir. Gönülleri kirlenebilir.
Ramazan ayı özellikle yenilenmemiz için bir fırsattır. Kur’an’da olan ilgimizin ve alakamızın mübarek Ramazan ayında artmasıyla yenilenmesi sağlanıyor. Peygamber efendimiz kuranı en çok Ramazan ayında okur. Aynı zamanda cömertliğini en çok bu ayda gösterip ibadetin en çok bu ayda yapmaktaydı.

Sahabe Kuran Sevgisi
Peygamber efendimiz den sonraki örnek nesil olan ashab-ı kiram efendilerimizin Kur’an okumayı çok severlerdi. Aynı zamanda emredildiği gibi hürmet eder ve saygı duyarlardı. Kuranı bütün hayatlarına hakim kılabilmek için gerekli hassasiyeti gösterirlerdi. Bu noktada özellikle sahabelerin Kur’an sevgisi en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Sahabeler peygamber efendimizin meclisinde bulunmuş ve söyleşilerini dinleme vasfına sahip olmuş müslümanlardır. Sahabeler sürekli olarak kuran okurlardı. Kur’an okumayı ve ibadet etmeyi Allah ile konuşmak olarak görürlerdir. Aynı zamanda Kur’an okumaya imanın bir alameti olarak saymışlardır. Bu nedenle sahabelerde Kur’an sevgisi oldukça büyüktür.

Sahabeler Kur’an okumaktan ve öğretmekten büyük zevk alırlardı. Özellikle efendimizin öğretmiş olduklarını uygulamakta ve aynı zamanda dine olan bağlılıklarıyla dikkat çekmektedirler. Müslümanlar için Kur’an’ın ayrı bir yeri vardır. Aynı zamanda özellikle efendimize olan sevginin yanı sıra sahabeler için Kur’an’ın ayrı bir yeri bulunmaktaydı. Devamlı olarak Kur’an okuyarak Kur’an’da yazanları uygulamakta idiler.
Kuran kalplere ısıtan ve kalplere tesir eden bir kitaptır. Kuranı özellikle huşu ile dinlemek insanların kalplerinde ürpertiye sebep olmaktadır. Aynı zamanda gönüllerini yumuşatır ve gözlerini yaşartır.

Sahabeler Kuranı Hatmederdi
Sahabeler devamlı olarak Kur’an okuduğu gibi kuranı hatmederdi. Kuranı olan ilgileri oldukça büyüktü. Amellerin en hayırlısının kuranı okumakla başladığını düşünüyorlardı.
Sahabe efendilerimizin hayatta karşılaşmış oldukları sorunları karşısında Kur’an’a müracaat ederlerdi. Yaşamış oldukları sorunları çözmek için Kur’an’dan yardım alırlardı. İlk önce Kurana bakar daha sonrasında çözüm bulamazlarsa sünnette araştırıp orada da çözüm bulamamaları durumunda Ashâb-ı kiram ile istişare ederek sorunları çözerlerdi.
Sahabeler Kuranı Yaşardı
Sahabeler özellikle hayatlarında Kuran’ı yaşayarak yol alırlardı. Kur’an’da yer alan bilgiler onlar için oldukça önemliydi. Devamlı olarak kuranı okuyarak ondan yardım alarak hayatlarını devam ettirirlerdi. Bu noktada özellikle sahabeler kuranı yaşardı demek doğru olabilir. Sahabeler kuranı ezberlemenin zor olduğunu ancak onunla amel etmenin kolay olduğunu düşünüyordu.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/sahabelerde-kuran-sevgisi.83/
 
12 Haz 2020
22
11

Yemame savaşı sırasında Kur'an-ı kerimi hıfzeden kişilerden yani ezberleyenlerden bir kısmı şehit olarak sayıları azalmaya başladığında, Hazret-i Ömer, Kur'an-ı kerimin yazılmasını ve Mushaf haline gelmesini halife Hazret-i Ebu Bekir’e tavsiye etmiştir. Hazret-i Ebu Bekir bunun üzerine Resulullahın kâtibi Zeyd bin Sabit’e sûreleri ayrı ayrı yazdırmıştır. Sonra, Eshab-ı kiramın sözbirliğiyle (ittifakıyla) bir heyet tarafından bir mushaf yazılmıştır. Bu mushaftan Hazret-i Osman zamanında 6 tane daha yazılıp vilayetlere gönderilmiştir. Şimdi tüm İslam ülkelerinde var olan Kur'an-ı kerimlerin şekli ve tertibi bu mushafa birebir uygundur. O zamandan bu yana tek bir tek harfi değişmemiş ve değişmeyecektir. Resulullahın en büyük mucizesi olan Kur’an-ı kerimi sahabeler toplamış, onların vasıtasıyla mushaf haline getirilmiştir. (Kur’anı biz indirdik, elbette yine onu biz koruyacağız) âyet-i kerimesini herkes bilir. [Hicr 9] Allahü teâlânın, mübarek yüce kelamını korumak için onları vesile etmesi ne büyük rütbedir! Dinimizi kendilerinden sonra gelenlere onlar ulaştırmıştır. Kıyamete kadar da tüm Müslümanların sevaplarından hep onlara da yazılmaktadır. Kimse onların derecesine ulaşamaz. Tüm Müslümanlar sahabeleri örnek almalıdır. Kur'an-ı Kerim sevgisini hayatında göstermeli, Kur'an-ı Kerim'de bildirilen emir ve yasaklara uygun yaşamalıdır.
 
12 Haz 2020
42
21

sahabelerimizdeki kuran sevgisi ve teslimiyet keşke bu zamanda bizlerde de olsa. efendimizin(s.a.v.) yaptığı her davranışı ve indirilen her ayeti hayatlarına aynen geçiren insanlar bizlere örnek olmuşlardır. rabbim bizleri de sahabelerimiz gibi kuran yolunda olmayı nasib etsin. amin.
 
Üst