Sağlıklı İletişime Giden Yol


Sağlıklı İletişime Giden Yol


Sağlıklı İletişime Giden Yol


Hayat boyu ihtiyacımız olan iletişim, sağlıklı bir şekilde kurulduğunda tarafların karşılıklı her konuda anlaşabilmesinde önemli rol oynar. İletişimin temeli, belli başlı kuralların iki taraf içinde aynı ölçüde uygulanmasıdır. Her şeyden önce kendimizi en etkili şekilde ifade edebilmek ve aynı şekilde karşı tarafı da anlayabilmek iletişim için önemli bir öncelik taşır. Hayatımız boyunca iş, sosyal ve özel ilişkilerin yaşanabilmesi için iletişim temel ihtiyaçtır. Bu nedenle iletişimim doğru mu? Nasıl bir iletişim kurma adımında bulunmalıyım? şeklindeki soruları birlikte cevaplayalım.


Hoşgörülü Olmayı Bilmek!


Özellikle kendi doğrumuzu sonuna kadar savunma ihtiyacı duyduğumuz anlarda, iletişim kurduğumuz kişiye karşı hoşgörüyü kaybedebiliyoruz. Bunun nedeni ise kendi doğrumuzun aksi bir durumu kabul etmeme arzumuzdur. İnsan beyni psikolojik olarak kendini kapatabilir ve yeni bilgi akışını engelleyebilir. Bu nedenle bir kulaktan girip diğer kulaktan çıkmak deyimini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak karşı tarafın da kendine ait bir düşüncesi olabileceğini ve bu düşüncenin birebir bizim düşüncemize benzemek durumunda olmadığını kabullenmemiz gerekir. Aksi halde sağlıklı iletişime giden yol, bizler için eziyete dönüşecektir. [ İslam Sevgisi Barış ve Hoşgörünün Kapılarını Açar ]


Karşımızdakini Dinlemeyi Bilmek!


Hoşgörüyle karıştırılsa da aslında arada büyük farklar olan bu kural, karşınızdakinin sözünü kesmeden ve size ifade ettiklerini dikkatlice dinleyerek uygulamanız gerekir. Örneğin bir ortamda birilerine bir şey anlatırken dinlenilmemek sizleri rahatsız edecektir. Aynı duyguyu siz tekrarladığınızda karşı tarafında yaşadığını düşünerek hareket etmekte fayda var. [ Kişisel Gelişim İçin Ne Yapılmalı? ]

Empati Kurmak Önemli!


Karşılıklı iletişim kuracağınız kişi ile aranızdaki samimiyet derecesi ne olursa olsun empati kurmak en önemli kurallardandır. Karşınızdakilerin de sizlerle aynı hisleri yaşadığını ve onların da olaylara karşı bakış açılarının farklı olabileceğini düşünerek hareket etmek, hem sağlıklı bir iletişimi hem de samimiyeti sizlere getirecektir. Ben istediğimi söylerim, bana söylenince tepki gösteririm düşüncesinden uzaklaşarak, herkesin sizinle aynı ifade özgürlüğüne sahip olduğunu ve bu duruma saygı göstermek durumunda olduğunuzu unutmamanız gerekir. Sağlıklı iletişime giden yol çoğunlukla empatiden geçer. [ Empati Nedir ]
Ön Yargılarınızı Yıkın!


Dilediğiniz kadar bir konu üzerinde tecrübe edinmiş olsanız dahi bir sonraki durum da aynı şartların meydana geleceğini düşünmekten vazgeçmeniz gerekir. Hayatta ihtimaller, oranlarıyla değil mevcut olmalarıyla öne çıkarlar. %1 ihtimal ile %100 ihtimal arasında büyük bir fark olsa da insanlar çaresiz kaldıklarında umursamadıkları %1 ihtimale bile tutunmak mecburiyetinde kalabilirler. Bu nedenle her bildiğinizin doğru olmadığı gibi her insanın da aynı tutumu sergileyeceğini bilemezsiniz. Yaklaşımınızdaki ön yargıyı yıkmadığınız sürece dünya üzerindeki en olumlu kişi ile bile sağlıklı iletişim kuramazsınız. Ön yargılar hayatınızda olduğu sürece, çevrenizdeki insanlarla aranızdaki bağlar da ortadan kalkmaya başlayacaktır.Eleştiriye Açık Olmak!


Eleştiri, insanın kendini geliştirmesine ve yanlışlarını görmesine en büyük aracıdır. Ancak olumlu yönde övgüleri kabul ederken ne yazık ki olumsuz eleştirilere tepki gösteriyoruz. Peki neden? Çünkü olumsuz eleştiriyi bizleri yargıladıkları anlamına yoruyoruz. Olumsuz eleştiri bir yargılama değil, olayların dışarıdan nasıl gözüktüğüdür. Dilediğiniz kadar kendinize karşı objektif olduğunuzu düşünün, dışarıdan görünenle sizin gördüğünüz asla tam anlamıyla aynı değildir. [ Öz Eleştiri ve Kişisel Gelişim ]Göz Teması Kurmaya Özen Göstermek!


Tüm iş görüşmelerinde ve özel görüşmelerde ilk izlenim her zaman göz temasına gösterilen özendir. Göz teması psikolojik olarak karşınızdaki kişiyi ikna etmekte büyük oranda katkı sağlar. Sizleri bir konuda ikna etmeye çalışan kişileri düşünün. Göz teması kurmadan farklı yerlere odaklanan birinden ne kadar verimli bir konuşma alabilirsiniz? Aynı durum karşı tarafın sizden alacağı enerji için de geçerlidir. Göz teması ile sağlıklı bir iletişime giden yolda tüm engeller kalkacaktır.
 
14 Haz 2020
70
49

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bence bu sitedeki tüm konular bir kitap hâline getirilmelidir. Eminim çok satanlar listesine girecektir. :) Çünkü konular hem bir kitabın bölümleri gibi birbiriyle bağlantılıdır, hem de iyi bir kitap nasıl her sayfasında altı çizilecek cümleler içeriyorsa bu konular da öyledir.Sağlıklı iletişim konusundaki bu yazınız da öyledir. İletişim yalnızca mesajlarımızı karşı tarafa sözlü/yazılı olarak veya beden diliyle aktarmaktan ibâret değildir.Sağlıklı iletişimde iki taraf birbirini dinlemeyi bilir ve birbirinin düşüncelerine saygı gösterir. Yalnız kendisinin dinlenmesini isteyen, sürekli başkalarının sözünü kesen, başkaları bir şey anlattığında dinliyormuş gibi yapıp oralı bile olmayan insanların sağlıklı iletişim kurma becerileri gelişmemiştir.Sağlıklı iletişim iş hayatında başarılı, arkadaş çevresinde sevilen; her ortamda saygı gösterilen, aile içinde sözü dinlenen biri olmak için gereklidir. İnsanlar birbiriyle iletişim kurmak, birbirinden alışveriş yapmak zorundadır. İletişimin de bir nîmet olduğu unutulmamalıdır. Duyamayan, konuşamayan, göremeyen insanlar hatırlanmalıdır.İletişim kurmak için son dönemlerde sosyal medyayı veya SMS'i, telefonla aramayı tercih etmek daha yaygın bir duruma gelmiştir. Fakat pandemi sürecinin olmadığını varsayarak konuşacak olursak bunlar iletişimde alternatif yollar olmalı; asıl iletişimi sevdiklerimizle yüz yüze gerçekleştirmeliyiz. Onların yanına gidip hal-hatır sormayı ihmal etmemeli, bize yakın mesafede iseler bu fırsatı değerlendirmeliyiz.Sağlıklı iletişim kurmak amacıyla dikkat edilmesi gerekenleri çok güzel özetlenmiş.

Her şeyden önce dediğiniz gibi hoşgörülü olmak önemlidir. Yoksa söylediklerimiz karşımızdakinin bir kulağından girip ötekinden çıkacaktır.Bazıları öyle muannid (inatçı) insanlardır ki onlara binbir tane delil sunsanız yine de sabit fikirlerinden dönmezler.Bunlarla sağlıklı iletişime geçmek imkânsızdır. Onlara karşı yapılacak en doğru şey hiç muhatap almamak, boşuna nefes tüketmemektir.Tek amaçları Müslümanları şüpheye düşürüp onları da kendileri gibi dinsiz yapmak olan ateist, deist, materyalist vb. kişiler böyledir. Onlarla reel hayatta da sanal ortamda da tartışmak faydasızdır.Bir de kendi yanlış fikirlerini âyet-i kerîme ve hadîs-i şerîflerle ispat etmeye çalışanlar yok mu? (özellikle İbni teymiyye'ciler, mealciler vb.) Onlar daha da tehlikelidir. Çünkü onlarla tartışan ve fazla bilgisi olmayan bir insan 'ya bak âyet okuyor demek ki ben yanlış biliyormuşum' deyip onun gibi sapıtabilir. (inanç anlamında)Empati kurmak da sağlıklı iletişimin diğer bir şartıdır. Bencil insanlar, karşısındakinin ne düşüneceğini umursamadan ölçüsüzce konuşanlar ile anlaşmak deveye hendek atlatmaktan zordur.
 
Üst