Psikolojinin Tanımı Nedir? Bilimde Aslında Nasıl Tanımlanıyor?

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662


Psikolojinin Tanımı Nedir? Psikoloji Bilimde Aslında Nasıl Tanımlanıyor?


Psikolojinin Tanımı Nedir? Psikoloji Bilimde Aslında Nasıl Tanımlanıyor?Bilim, çok çeşitli dallara ayrılmaktadır. Bu dalların bir kısmını biliyoruz ve günlük hayatımızdaki konuşmalar içerisinde yer veriyoruz. Bir kısmının ise varlığından bile haberdar değiliz. Bildiğimizi düşündüğümüz bu bilim dalları, bilim içerisinde farklı şekillerde tanımlanıyor olabilir. Günlük konuşmalar içerisinde bilim dalları farklı anlamlara gelebilir veya gerçek halinin sadece bir kısmını içerebilir. Psikoloji için de benzer bir durum geçerlidir diyebiliriz. Bir bilim dalını, doğru şekilde anlayabilmek için onun bilim içerisindeki tanımlamasını bilmemiz gerekmektedir. Psikoloji bilimi içinde gerçekleştirilen bir tanım bulunmaktadır.


Psikolojinin tanımı

Eğer bir psikoloğa psikolojinin tanımını soracak olursanız size muhtemelen “psikoloji insan ve hayvan davranışlarını inceleyen bilim dalıdır” diyecektir. Bu tanım, genel olarak bilim içerisinde ve tüm psikologlar tarafından kullanılan bir tanım haline gelmiştir. Bu tanım içerisinde dört farklı önemli öge bulunmaktadır: insan, hayvan, davranış ve bilim. Şimdi dilerseniz bu ögelerin psikoloji için ne anlamı ifade ettiğini teker teker göz atalım.


İnsan

Şüphesiz ki, psikoloji için en önde insan gelmektedir. Psikoloji, insanı anlamaya çalışmaktadır. Onların sorunlarını çözmek üzere onlara yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bundan dolayı insan, psikoloji için büyük bir yere sahiptir. Dolayısıyla, insan kelimesinin olmadığı bir psikoloji tanımı asla düşünülemez. Ancak, insanı anlayabilmek için bazı farklı canlılardan elde edebileceğimiz bilgilerden de faydalanabiliriz. Bu canlıların başında ise hayvanlar gelmektedir.


Hayvanlar

Hayvanların da psikoloji için büyük bir önemi bulunmaktadır. Hayvanlarla birlikte insanlar üzerinde yapılamayacak bazı deneyler gerçekleştirilmiştir. Bu durum, araştırmacılara ve bilim insanlarına çok önemli bilgiler sağladı. Bu sayede insanı çok daha iyi şekilde anlayabilmek mümkün hale geldi. Hayvanların sahip oldukları sistemler, insanın sahip olduklarının basit şekli olarak görülebilir. Bundan dolayı hayvanlar üzerinde bilgi sahibi olmak insanları da anlayabilmek adına önemli bir adım olarak görülmektedir. Tarih boyunca hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, hayvanlar için acı verici bir hale gelebilme imkanı taşımaktadır. Psikoloji bilimi için de benzer bir durum geçerlidir. Ancak zaman ilerledikçe etik değerlerin de ön plana çıkmasıyla birlikte artık hayvanların acı çekmemesi için büyük bir önem ve emek sarf edilmektedir.


Davranış

Tanımımızda, psikolojinin insan ve hayvan davranışlarını incelediğini söyledik. Bu durum pek çok kişinin kafasını karıştırabilir. Neden soyut bir kavram yerine davranış gibi bir kavramın kullanıldığı ilk bakışta anlaşılamayabilir. Bu durum gayet doğaldır. Psikoloji bir bilim olarak ortaya geçerli somut kanıtlar koymak durumunda olan bir daldır. Bundan dolayı insanın ölçülebilen yönlerine yani davranışına yoğunlaşarak onu anlamaya çalışmaktadır. İlk zamanlarda, davranış kelimesi çok daha basit şekilde doldurulurken günümüzde insanın düşünceleri, duyguları gibi daha soyut olarak tanımlanabilecek durumlar da davranış içerisine dahil edilmektedir. İnsanı gözlemenin en güzel yanı davranışı gözlemek olduğu için, psikoloji davranıştan yola çıkarak insanı anlamaya ve davranış aracılığıyla beyni çözmeye çalışmaktadır. Yani aslında davranış, insan zihnine giden bir köprü olarak görülmektedir.Bilim Dalı

Kimi insanlar, psikolojinin bir bilim dalı olmadığını düşünmektedir. Psikologların, insanların sorunlarında sadece onlara yardım eden bir pozisyonda bulunduğunu düşünebiliyorlar. Ancak işler tam olarak böyle yürümemektedir. Psikoloji, bir bilim dalı olarak ortaya koyduğu bilgileri kanıtlama zorunluluğuna sahiptir. Bunu başarabilmek adına çeşitli araştırmaya yöntemleri kullanmaktadır. Araştırmaya yöntemleri ile birlikte, psikoloji bilimi insanı analitik olarak incelemektedir. Psikolojinin 20. yüzyılda felsefeden ayrılmasıyla birlikte çeşitli araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, psikoloji bilimi ortaya bilimsel bilgiler koyabilen bir bilim dalı olabilmiş ve yoluna emin adımlarla ilerleyebilen bir hale gelmiştir. Günümüzde ise, yapılan araştırmalar ciddi anlamda karmaşık bir hale gelmiş ve psikoloji sayesinde büyük bir kanıtlanmış bilgi birikimi oluşmuştur. Bu sayede, bilimsel bilgilerle birlikte insan zihninin açıklanmasında ve insanların sorunlarının çözülmesinde önemli bir yol katedilmiştir.Psikoloji, kendi bilimi içerisinde pek çok görevi aynı anda yerine getirmeye çalışmaktadır. Bunların büyük bir kısmı insanlar tarafından bilinmemektedir. Bundan dolayı aslında psikolojinin büyük bir kısmının, ne yaptığının pek konuşulmamasından dolayı farkına varılmamaktadır. Bu durum, psikolojinin çalışma alanının tam olarak anlaşılamamasına sebebiyet vermektedir. Psikolojinin tanımını ve ne yaptığını doğru şekilde bilmek, psikolojinin bize sağlamış olduğu bilgilerden çok daha doğru ve verimli bir şekilde faydalanabilmemizi sağlamaktadır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/psikolojinin-tanimi-nedir-bilimde-aslinda-nasil-tanimlaniyor.387/
 
22 Eyl 2020
11
3

Psikoloji biliminin bir diğer faydalı tarafı, insanın kendini bilmesine ve tanımasına yarayacak araçlar bulunduruyor olmasıdır. Evet, modern zamanlarda, ''kendini bilmek'' deyimi dillere adeta pelesenk oldu. İnsan neden kendini tanıma gereksinimi duyuyor? Ya da başlangıçta tabula rasa olarak bir yer kaplıyorsak uzay evrende, belleğimizi doldurduğumuz tüm veriler, benliğimizi kendini bilen bir özneye, doğal olarak sevk ediyor olmayacak mıdır? Ana rahminde fetüs olarak geçen karanlık evreden, erişkinliğe uzanan yolculuğumuzda, bizi biz yapan zihnimizin yapılanması, yaşam pratiklerimizden, kültürel alandan, ebeveynlerimizin doğru olarak aşıladıklarından damıtılarak, beynin ilgili yerlerinde birer örüntü olarak varlığını sürdürüyor. tüm bu kompleks örüntüler ağı, ilgili zamanlarda birer davranış ve karşı etki olarak kendini sergiliyor. bunlar nasıl ve neden oluştu? birer ihtiyaç mıdır yoksa çoğu zaman gereksiz ve hatta can sıkıcı olabilen, birer nesneler evrenini yorumlama biçimi midir? anlamamıza engel oluşturan ana prensip, gelişimini henüz tamamlamamış bir organizmanın, zamanında bir öteki tarafından bunlara maruz kalmasıdır. psikoloji belirli teknikleri kullanarak, bu kuytuda kalan yanlarımızı açığa çıkarabiliyor, açığa çıkmayan kısımlar için de alternatif metodlar kullanarak sağaltım yoluna gidiyor.
 
Üst