Psikoloji nedir?

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Psikoloji nedir?


Psikoloji nedir?


Psikoloji, zihin ve davranış arasındaki bağlantıların incelenmesidir. Şu gibi sorulara yanıtlar sağlamaya çalışır: İnsanlar neden yaptıkları gibi davranırlar? İnsanları mutlu ya da mutsuz eden nedir? Zihin ve beyin arasındaki ilişkiler nelerdir?

Pek çok uluslararası öğrenci merak edebilir: Neden psikoloji okuyorsunuz? Pek çok ilginç soruya cevap vermenin yanı sıra, psikoloji okumak heyecan verici kariyer fırsatlarına yol açabilir. Psikolojinin ilgi çekici alanına daha yakından bakalım.

Psikolojide Araştırma Alanları

Psikolojide Araştırma Alanları


"Psikoloji nedir?" Sorusuna cevap vermenin bir yolu yok. Alandaki ilgi çekici birçok konuyu tanıtmadan. Bu tür heyecan verici konular arasında öğrenme ve hafıza, duyu ve algı, duygu ve motivasyon, gelişim ve bozukluklar ve diğerleri yer alır. İnsan davranışıyla ilgili sorulacak ilginç bir soru varsa, kesinlikle incelenmeye değer bir araştırma grubu vardır. Öyleyse, cevaplamak için: psikoloji nedir? Psikoloji, zihnin belirli işlevlerini ve işlev bozukluklarını daha yakından incelemek için parçalayan geniş bir zihin bilimidir.

Deneysel ve Klinik Psikoloji

Deneysel ve Klinik Psikoloji


Uluslararası öğrenciler, ABD'de psikoloji çalışmalarına yönelik iki farklı yaklaşım olduğunun farkında olmalıdır. Bu iki yaklaşım tamamen farklı değildir, ancak önemli farklılıklar vardır. İlk yaklaşım olan deneysel psikoloji, insan aklı ve davranışları hakkındaki gerçekleri keşfetmek için araştırma ve deneylere vurgu yapar. Bu yolu seçen öğrencilerin, kontrollü deneyler yapmak için temel bilimsel yöntemi ve verileri yorumlamak için istatistiklerin kullanımını anlamaları beklenecektir. İkinci yaklaşım olan klinik psikoloji de insan psikolojisini anlamaya çalışır, ancak aynı zamanda insanlara psikolojik iyilik hallerinde yardımcı olmayı amaçlar. Bu yolu seçen öğrencilerden yine de zihni anlamaları beklenecek, ancak aynı zamanda bir doktorun bir hastayla nasıl etkileşimde bulunduğuna benzer bir şekilde bireylerle etkileşim kurmayı öğrenecekler. Bu psikoloji alanındaki uzmanlar bazen danışmanlık, terapi ve hatta bazen reçeteli ilaçlar bile uygulamaktadır. Öğrencilerin psikolojideki ilgi alanlarının ne olduğuna karar verirken bu iki ayrı yaklaşımı akıllarında tutmaları önemlidir.

Kariyer fırsatları

Kariyer fırsatları


"Neden psikoloji okuyorsunuz?" Sorusunun yanıtlarından biri. Bunu yapanlar için çok çeşitli kariyer fırsatlarının olması. Psikoloji ile ilgili sorularla en çok ilgilenenler kendi iyilikleri için araştırmacı, öğretmen veya profesör olmak isteyebilir. İnsanlara yardım etmek isteyenler, akıl sağlığı tesislerinde danışman, terapist veya personel olabilir. Psikoloji derecesi olanlar için başka uygulamalar da var. Örneğin adli psikologlar, hukuk sistemi içinde psikoloji ilkelerini uygularlar ve hakimler, avukatlar ve polis memurlarına tavsiyelerde bulunurlar. Endüstriyel psikologlar, işçi verimliliğini nasıl en üst düzeye çıkaracaklarını ve iş arkadaşları arasında iyi ilişkileri nasıl sürdüreceklerini anlamak için işyerinde psikolojik ilkeler uygular.Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/psikoloji-nedir.409/
 
14 Haz 2020
70
49

Psikoloji hakkındaki bu detaylı yazınız pek çok soruya cevap niteliğindedir. Ben de eskiden psikoloji okumak isterdim fakat sonra bu alana duyduğum ilgi kaybolmuştur. Bu arada psikiyatri ve psikoloji iki ayrı branş olarak lanse edilir. Oysa bunları birbirinden ayrı düşünmek bence yanlıştır. Uygulamada farklılıklar olabilir; psikolojide genellikle davranışsal terapi yöntemleri tercih edilirken psikiyatride ilaçlara başvurulur. Ancak ruhsal bir bozukluğa teşhis koyulurken kişilerin dışa yansıyan semptomları ve psikolojik değişimleri birlikte değerlendirilmelidir. Ruhun varlığını yoksayan, her şeyin maddeden ibaret olduğunu zanneden materyalist insanlar psikoloji üzerine kaç üniversite bitirip kaç doktora yaparsa yapsın bu konuda câhildirler. Ruhun varlığı âyet-i kerimelerle sabit iken, inanmayan insanlar dâhil çoğu kimse ruhun varlığını inkâr etmiyorken bazı maddecilerin 'ruh yoktur, her şeyden beyin sorumludur' demeleri boştur.
 
Üst