Peygamberimiz Kaç Yaşında Öldü?

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

Peygamberimiz Kaç Yaşında Öldü?


Peygamberimiz Kaç Yaşında Öldü?


Kainatın efendisi olan Hz. Muhammed (S.A.V.) İslam dininin anlatılmasında çok önemli bir yeri olmakta ve peygamberimiz kaç yaşında öldü sorusu merak edilmektedir.

Peygamber Efendimiz hayatı boyunca sadece Müslümanların değil bütün dünyanın merak ettiği konuların başında gelmektedir. Hz. Muhammed (S.A.V.) hayatı ve davranışları her zaman insanlığa örnek olmuştur. İçinde yer aldığı zamanlarda ve kendinden sonra gelen toplumları en güzel yöneltmiştir.

Peygamber Efendimizin Hayatı


Peygamber Efendimizin Hayatı


Hz. Muhammed (sav) hayatı herkesin severek öğrenmek istediği konuların başında gelmektedir. Peygamberimiz 571 yılında Mekke de doğmuştur. Mekke’nin ve Arabistan’ın en nüfuslu kabilesi olan Kureyş’in Haşimoğulları boyundandır. Babası kureyş kabilesinin lideri ve Mekke yöneticisi olan Abdülmuttalip’in oğlu Abdullah ve annesi aynı kabileden Zühre boyundan Vehb bin AbdMenaf’ın kızı Amine’dir. Süt annesinin adı Halime’dir.

Peygamberimiz doğmadan önce babasını, 6 yaşında ise annesini kaybetmiştir. Annesinin ölümü ile 8 yaşına kadar dedesi Abdülmuttalib, sonrasında da amcası Ebu Talip yanında yaşamına devam etmiştir. Amcası Ebu Talip’in yanında ticareti öğrenmiş ve Arabistan dışında Suriye ve Yemen bölgelerinde tanınmıştır.

Peygamberimizin Özellikleri ve Gençliği

Peygamberimizin Özellikleri ve Gençliği


Hz. Muhammed putlara tapmaz, doğruluktan ayrılmaz, kimseyi kırmaz, yalan söylemez, akıllı, kimseyi kırmaz ve olgun davranışları ile herkes tarafından sayılmaktadır. Doğru sözlülüğü ve güvenirliği ile Kureyşliler arasında saygınlık ve sevgi kazanmıştır. Bu neden ile güvenilir Muhammed anlamına gelen Muhammedül Emin denilmektedir. Ticaret işleri ile uğraşan Kureyş’in saygın ve zengin hanımlarından olan Hz. Hatice’nin yanında çalışmaya başlamıştır. Daha sonra onunla evlenmiştir. Kabe’nin onarımından sonra anlaşamamaları üzerine çözüm için Hz. Muhammed’e baş vurmaları onun saygı duyulan, uzlaştırıcı, sorunları çözebilecek güce sahip kişilik özellikleri gösterir.

Peygamber Oluşu


Peygamber Oluşu


Tek bir yaratıcı olduğunu düşünen Hz. Muhammed ara sıra Mekke yakınlarında yer alan Hira Mağarasına giderek burada düşünceleri ile baş başa kalmıştır. 610 yılı Ramazan ayı 27. gecesi Cebrail aracılığı ile ilk vahiy kendisine gelmiştir. Hz. Muhammed’in İslamiyet için çağrısı ile ona ilk inanlara ilk Müslümanlar denilmektedir. Peygamberimize ilk inanlar ve ilk Müslüman olanlar Hz. Hatice, Hz. Ali, Hz. Ebubekir ve Zeyd’dir.

Peygamber Efendimizin Vefatı


Peygamber Efendimizin Vefatı


Peygamberimiz kaç yaşında öldü konusu hakkında insanlığa son mesajı veren Hz. Muhammed (sav) 8 Haziran 632 yılında Miladi Takvime göre 61 yaşında, Hicri Takvime göre ise 63 yaşında ahirete göç etmiştir. Ancak İslam dininde önemli olan Hicri Takvim olmaktadır ve bu sebepten dolayı Peygamber Efendimiz 63 yaşında hakkın rahmetine kavuşmuş kabul edilmektedir. Hayatının her anını Rabbine kul olarak geçiren Peygamberimiz tavzif edildikten sonra bir an bile durmadan insanlara geliş gayelerini anlatmaya çalışmıştır.

İslam dininin anlatmak yolunda sevdikleri ile birlikte tahammül edilmez sorunlar ile mücadele etmiş ve Allah’ın kendisini muvaffak kılacağına her zaman inanmıştır. İnsanlara her zaman kendisinin de bir beşer olduğunu hatırlatmış ve kendisi ölse bile Müslümanların bunu sükunet ile karşılayıp iman adına verdikleri mücadele sebat etmeleri gerektiğini anlatmıştır. Sahabe- i Kiram onun bu telkinlerine tam olarak inanmış olsalar bile vefatı ile derin bir sarsıntı yaşamışlardır.

Bunun üzerine Hz. Ebubekir “Muhammed ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelmiştir. Şimdi o ölür ya da öldürülürse gerisin geriye mi döneceksiniz. Kim gerisin geriye dönerse Allah’a hiçbir zarar veremez. Allah şükredenleri mükafatlandıracaktır.” (Al-i İmran 3/144) ayetini okuyarak onları teselli etmiştir. Hz. Muhammed (sav) peygamberlik yaptığı 23 yılın 13 yılını Mekke de10 yılını Medine de geçirmiştir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/peygamberimiz-kac-yasinda-oldu.467/
 
Üst