Peygamberi Sevmenin Güzelliği

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

peygamberi-sevmenin-guzelligi.png


Peygamberi Sevmenin Güzelliği

Allah sevgisinden sonra gelen en önemli sevgilerden biri de Peygamber sevgisi olduğundan Peygamber efendimize sevgimiz sonsuz olmaktadır. Hz. Muhammed Mustafa Efendimize iman etmek farzdır. Peygamberimize iman etmek İslam’ın temeli olup imanın şartlarından biridir. Bu nedenden dolayı O’nun Allah tarafından gönderilen bir elçi olduğuna şahitlik etmesi, bütün sözlerinin ve fiillerinin kabul edilmesi, O’nun hayatının örnek alınması gerekmektedir.

Peygamber Sevgisinin Önemi

İmanın tadını almak
için Peygamber Efendimizi (s.a.v.) sevmek gerekir. Sevmek inanmaktır ve yaşamaktır. Peygamber sevgisi tüm insanlığın sahip olabileceği en büyük servet olduğundan her zaman en içten ve derinden sevmek gerekmektedir. Ayrıca Allah’ın bizi sevmesi ve imanın kalbimizde derinleşmesini sağlayan en önemli eylem olmaktadır.
Buhari Hazretlerinin bir hadisinde; ‘’ Sizden biriniz, ben kendisine babasından, çocuklarından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadığı sürece iman etmiş olmaz.’’ Pek çok hadislerden biri de, ‘’ Üç özellik vardır. Bu özellikler kimlerde bulunursa o kimseler imanın tadına varmış olup Allah ve Resulü’nü her şeyden daha fazla sevmektir. Sevdiğini yalnızca Allah için sevmek. Allah, kendisini küfür batağından kurtardıktan sonra yeniden küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek.’’

Peygamberimizin Şefaatine Ermek

Peygamber sevgisi karşılıksız kalmaz ve Allah’ın sevgisinin artmasını sağlamaktadır. Peygamberimizi sevmek için pek çok sebep vardır ve bu sebeplerden en önemli olanlarından birincisi, O alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. İkincisi ise Allah Teala O’nu en üstün ahlaka sahip kılmıştır. Ayrıca üçüncüsü de O’nu kendimize model almamızı emretmiştir. Peygamberimiz en son peygamber olarak gönderilmiş ve Adem oğullarının efendisidir. Öldükten sonra mahşere gitmek için ilk olarak O diriltilecektir. Peygamberimizin sevgisi sayesinde şefaatine ermeye ve cennette O’nun ile birlikte olmaya vesile olacaktır. Peygamberin şefaatine ermek için ilk olarak O’nun davetine icap etmek ve iman etmek gerekir. Peygamberimizin sevdiklerini sevmek ve sevmediklerini sevmemek çok önemlidir. En önemlisi ise O’nun güzel ahlakını örnek alıp yaşam boyunca her anında yaşamaktır. Sözlerine her şeyden daha fazla değer vermek ve emrettiklerini yerine getirmek en büyük sevgi göstergesidir.

Kaynak : https://www.sevgiforum.com/konular/peygamberi-sevmenin-guzelligi.63/
 
26 Tem 2019
92
45

Onları seven kazanacaktır. Sevin Allah'ı, sevin peygamberi, sevin Kur'an'ı, Sevin onları sevenleri.
Allah katında hesaba çekilirken yüreğinizden geçenler orada büyüyen filizlenen sevgi çok çok büyük önem arz edecektir.
 
12 Haz 2020
11
5

Resulullah'ı sevdiğini iddia edenler sevgisini davranışlarında göstermelidir. Resulullah'ı sevenler onun sünnetinden ayrılmaz, onu çok hatırlar, adını duyduklarında salevat getirmeyi ihmal etmez, her gün salevat-ı şerife okurlar. Onun hadîs-i şerîflerine saygı gösterir, her işini onun bildirdiklerine göre yapmaya çalışır. Resulullah'ı sevenler mahşer gününde onun sancağı altında bulunanlardan olabilmek ve onun şefaatine nâil olmak için çok dua ederler. Resulullah'ı sevenler, onun sünnetine karşı çıkanları, bid'at işleyenleri, onun hadislerini yok sayanları asla sevmezler. Onun ümmetine yani diğer Müslüman kardeşlerine sevgi ve şefkatle yaklaşır. Ehl-i beyti ve Eshâb-ı Kirâmı da çok sever.
 
12 Haz 2020
38
18

Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de, Allah ve Resulünü; babalarımızdan, çocuklarımızdan, kardeşlerimizden, ailelerimizden, kabilemizden, mal ve kazancımızdan, kısaca herşeyden daha çok sevmemiz gerektiğini (Tevbe, 24), Hz. Peygamberin, mü’minler için kendi canlarından ileride olduğunu (Ahzab, 6) haber vermiştir. Peygamber Efendimiz de: "Hiçbiriniz, ben kendisine; çocuğundan, babasından ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça, iman etmiş olmaz." (Buhari, iman, 6-7; Müslim, İman, 70) buyurarak Rasülullah’ı sevmenin, Müslümanlar için ne kadar önemli bir görev olduğunu belirtmiş bulunuyor.
Hz. Peygamber’i sevmek, ona gönül vermek, gerektiğinde onun yoluna malını ve canını verme ile olur. Ancak, bilgi olmadan, sevgi tam anlamıyla gerçekleşmez. Bu nedenle, onu doğru bir şekilde tanımadan lâyıkıyla seveme- yiz. Bu, onun etraflıca tanınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu gerçekleşirse, onun yolundan gitmek, onun sevdiklerini sevmek, onun bize emanetleri olan başta Kitap ve sünnet olmak üzere bütün değerlere saygı duymak ve sahip çıkmaktan söz edebiliriz. Onun nasıl sevildiğini, ona duyulan sevginin nasıl yaşandığını en iyi görebileceğimiz dönem asr-ı saadettir. Bu, sevginin, özverinin ve samimiyetin doruklara çıktığı müstesna bir dönemdir.
 
17 Kas 2013
48
25

O sevgililer sevgilisini eleştiren kesimlere sesleniştir bu.
Bu adam açtı aç, açlıktan karnına taş bağlayan çağ açan bir liderden bahsediyoruz. Bağ bahçe servet mal mülk sahibi değildi. Her istediğini yapan her istediğine sahip olan bir karakterden uzaktı.
Bizler seni çok özledik ve seni çok seviyoruz.


Selam olsun sevgili peygamberime.
 
Üst