Peygamberi Sevmek

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

peygamberi-sevmek.png


Peygamberi Sevmek

Peygamber efendimize iman etmek imanın şartlarından iken peygamberi sevmek bir itaattir.

Peygamberi Sevmek İtaattir

İmanın şartlarından bir tanesi peygamberlere imandır. Bu yüzden şahadet ederken Hz. Peygamber’in Allah’ın kulu ve elçisi olduğu tasdik edilir. Aynı zamanda peygamber efendimizin İslam’a getirdiklerini de kabul etmek anlamına gelir.

Hz. Peygamber'i sevmek, sevgilerin en üstünüdür. Hatta hadisi şerife göre peygamber sevgisi anne, baba, evlat sevgisinden ve hatta kendi nefsinden bile üstün olmalıdır. Aksi takdirde iman tamamına ermemiştir. İnsan öncelikle alemlerin Rabbini, sonra ise Allah’ın resulünü sevmelidir. Diğer tüm sevgiler bundan sonra gelmelidir.

Allah ve peygamber sevgisi sadece gönüllerde kalmamalı ve amellere yansımalıdır. Gerçekten seven bir mümin sevdiğinin sözünden çıkmayacaktır. Sevgisini davranışlarına da yansıtacaktır. Aksi takdirde sevmiş olmayacaktır.

Peygamberi sevmek sünnetine itaat etmektir. Efendimizin hayat tarzını örnek almak ve her an onun gibi yaşamaya özen göstermektedir. Peygamber efendimizin buyurduklarına razı olmak ve peygamberi her konuda hakem almak gerekir. Peygamberin buyurduklarını sorgulamamak ve itaat etmek, tam bir teslimiyet ile boyun eğmek gerekir.

Ayeti kerimeye göre mümin kadın ve erkekler için Allah ve resulünün verdiği hükümden başka tercih hakkı yoktur. Kesin şekilde emredilen konularda başka seçimler yapılamayacaktır. Örneğin haram dediğinin ‘ama’ sı olmayacaktır.

Peygamberi Sevmek Güzel Ahlaktır

Peygamber efendimiz iyiliği emretmenin, kötülükten men etmenin timsalidir. Peygamberi seven ve örnek alan mümin, O’nun ideolojilerini de insanlığa anlatmalıdır. Sadece sözlerle değil, hali tavrı ile de peygamberi anlatmaktır. Peygamber ahlakıyla ahlaklanarak yürüyen bir örnek olmaktır. Çünkü peygamberimiz güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir.

Peygamberi sevmek her an ona salat ve selamda bulunmaktır. Böylece peygambere olan saygı gösterilecektir. O’nun şefaatine nail olmak için bir adım daha yaklaşılacaktır.

Evrensel Bir Sevgi

Peygamber efendimizin sevgisi gayrimüslimlerde dahi vardır. Çünkü alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz evrensel bir dile sahiptir. Güzel ahlakı ile objektif olan herkes tarafından sevilmekte ve saygı duyulmaktadır. Bu yönüyle evrensel bir örnektir. Gayrimüslimlerin dahi sevdiği bir peygamberimiz varken Müslümanlar peygamber sevgisi konusunda doruklarda olmalıdır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/peygamberi-sevmek.60/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Kur’an-ı Kerim Peygamber Efendimize Saygının Önemini Hangi Ayetlerle Vurguluyor?

Kur’an’da hem Hz. Muhammed’e (s.a.v) hem de tüm peygamberlere saygı duyulması gerektiğinden çokça bahsedilmiştir.
Kur’an’da, Allah’ın (c.c.) Resulü Hz. Muhammed’e (s.a.v.) saygı göstermenin önemini anlatan ayetlerden bazıları şöyledir;

“Müminler, ancak Allah’a ve Resûlüne gönülden inanmış kimselerdir. Onlar, o Peygamber ile ortak bir iş üzerindeyken ondan izin istemedikçe bırakıp gitmezler. (Resûlüm!) Şu senden izin isteyenler, hakikaten Allah’a ve Resûlüne iman etmiş kimselerdir. Öyle ise, bazı işleri için senden izin istediklerinde, sen de onlardan dilediğine izin ver; onlar için Allah’tan bağış dile; Allah mağfiret edicidir, merhametlidir.” Nûr Suresi, 62. Ayet

“(Ey müminler!) Peygamber’i, kendi aranızda birbirinizi çağırır gibi çağırmayın. İçinizden, birini siper edinerek sıvışıp gidenleri muhakkak ki Allah bilmektedir. Bu sebeple, onun emrine aykırı davrananlar, başlarına bir belâ gelmesinden veya kendilerine çok elemli bir azap isabet etmesinden sakınsınlar.” Nûr Suresi, 63. Ayet

“Ey iman edenler! Allah’ın ve Peygamberinin önüne geçmeyin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. Ey iman edenler! Seslerinizi, Peygamber’in sesinin üstüne yükseltmeyin. Birbirinize bağırdığınız gibi, Peygamber’e yüksek sesle bağırmayın, yoksa siz farkına varmadan işledikleriniz boşa gider. Allah’ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, Allah’ın, gönüllerini takvâ (Allah’a karşı gelmekten sakınma) konusunda sınadığı kimselerdir. Onlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. (Ey Muhammed!) Odaların arkasından sana bağıranların çoğu aklı ermeyen kimselerdir. Onlar, sen yanlarına çıkıncaya kadar sabretselerdi, elbette kendileri için daha iyi olurdu. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” Hucurât Suresi, 1. – 5. Ayetler
 
26 Tem 2019
92
45

Peygamberleri sevmek yüce bir onurdur. Bu onuru bana yaşattığın için sana sonsuz hamdolsun Allah'ım.

Yerdeki tüm kum taneleri adedince sana sonsuz şükürler olsun Rabb'im.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Onca düğümü çözmeye çalışırken ki heveslerimiz, hayatın boynuna takılan renkli boncuklar gibi gözlerimizi aldı ya. Avuçlarımızdan dökülen zamana şaşıp da bakarkenki çocukluğumuzla “neydi, ne değildi?” diye geçiveriyordu hayatımız. Hani bir garip oyuncaklarla doldurduk ya kucaklarımızı. Ve böyle yaşayıp gidiyorduk ya hep.

Bir gün ama bir gün, bir çiçek çaldı, gafleti delip de gönül kapımızı, ya da bir sessiz ölüm haberinin ürküten fısıltısı. O zaman seni umduk yanımızda. Işığa üşüşen pervanelere döndük aydınlığında. Can havliyle Senin öğrettiğin kelimeleri aradık dağarcığımızda. Bir bilinmez hazinenin anahtarı oluverdi her kelimen. Varlığımızın sebebini anlamak üzere kurulduğunu gördük kâinatın çarklarının. Ezberlenmiş isimler dilimize yapışmaktan öteye geçemezken içtik mânâlarını ellerinden. İçtikçe susadık; susadıkça içtik; içtikçe kandık.


Ve duyuldu sesi Rabbin cennetin semalarında:
"Selâm olsun inananlara."
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Seni çok seviyorum...
Seni, çok seviyorum..

Ne denir bilmiyorum başka..İnsan sevince bunu demeyi öğrettiler bize Efendim..
SULTANIM..

Sen'de ilk defa KELİMELERİN HİÇ BİR ŞEY İFADE ETMEDİĞİNİ HİSSEDİYORUM..
Ne kadar garip..

Sen ise güllerden güzel o en gül çehrenle tebessüm edip duruyorsun..
Seni seviyorum...
Bırakma beni..
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Nefesinle yeniden çizilecek desenler
Çehreler yepyeni bir değişim geçirecek
Aydınlığa nurunla kavuşacak mahzenler
Anneler çocuklara hep Seni içirecek
Yağmur, Seninle biter susuzluğu evrenin
Sana mü'mindir sema; Sana muhtaçtır zemin
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Olmuyor can Ahmedim (s.a.v.) olmuyor
Vermiyor Dünya huzur vermiyor
Dolmuyor senin yerin dolmuyor
GÜLMÜYOR İnan yüzüm gülmüyor
Sultanım günahkarım neyleyim
ferman ver medineye geleyim
dertliyim dertlerimi söyleyim
sultanım söyle sensiz neyleyim
dönmüyor can ahmedim dönmüyor
dönmüyor sensiz dünya dönmüyor
Hasretin yüreğime sinmiyor
sönmüyor AŞK ateşin sönmüyor
sultanım günahkarım neyleyim
ferman ver medineye geleyim..
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Gel ey Sevgili, bahardır

Dudaklar ardında saklı,Âminlerimiz vardır

Hacdan döner gibi gel,Mirac'dan iner gibi gel

BEKLiYORUZ YILLARDIR!!!
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Ya Resulallah (S.A.V.) öyle güzelsinki kimse anlatamaz
Rabbülalemin senden güzelini yaratmadı yaratmaz
Bütün alemi senin nurunla yarattı
Senin güzelliğini sevgililerinden başkası anlayamaz
 
17 Kas 2013
48
25

Yanan kalbe devasın sen,bulunmaz bir şifasın Sen
Muazzam bir sehâsın sen,dilersen rû'numasın Sen
Habib-i Kibriyâ'sın sen Muhammed Mustafasın Sen
Cemalinle ferahnak et ki yandım ya Rasulallah
 
Üst