Özgüveni Daha Yüksek Hale Nasıl Getirebiliriz?

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

Özgüveni Daha Yüksek Hale Nasıl Getirebiliriz?


Özgüveni Daha Yüksek Hale Nasıl Getirebiliriz?

Yüksek özgüven sahibi olmak, başarılı ve mutlu bir hayat sürmek için kaçınılmazdır. Her ortamda kolaylıkla fark edilebilmenizi sağlayan yüksek özgüven, olumsuzlukların üstesinden gelmenize ve her zaman daha iyisini başarmaya motivasyon bulmanıza yardımcı olmaktadır.

Kimsenin kusursuz olmadığı dünyada yüksek özgüvenli kişiler, kendileri ile barışıktır ve her an risk alabilecek güce sahiptir. Bu durum her zaman pozitif düşünmeyi, sağlıklı bir ruh halini ve elbette başarıyı beraberinde getirmektedir. Özgüvenin temeli çocuklukta atılsa da, esasında hayatınıza uygulayacağınız birkaç tavsiye ile yüksek bir özgüven sahibi olabilirsiniz.

Beden Dilinizi Doğru Kullanmalısınız

Beden dilini doğru kullanmak,
yüksek bir özgüvene sahip olmak için olmazsa olmazdır. Özgüven sahibi kişilerin bulundukları ortamda kolay fark edilebilmesi, bir bütün olarak özgüvenli gözükmeleri sayesinde mümkün olmaktadır.

Gülüşünüz, duruşunuz, iletişim anında jest ve mimikleriniz sizin hakkınızda ipuçları vermektedir. Dik durmak ve omuzları geriye itmek, özgüvenli bir profil çizmeniz için önemlidir.

Konuşurken karşınızdaki kişi ile göz temasınızı korumanız oldukça önemlidir. Yavaş ve rahat anlaşılır konuşmak, özgüvenli bir görünüm sağlamanıza ve özgüveninizi yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Negatif Düşüncelerin Hakim Olmasına İzin Vermemelisiniz

Negatif düşünmemek, özgüvenli olabilmek için ilk koşullardan birisidir. Kendinizi yetersiz hissettirecek, motivasyonunuzu bozacak ve hevesinizi kıracak düşünceler kendinizi kötü hissetmenize neden olacaktır. Bu durumda özgüveninizin azalması kaçınılmazdır. Yüksek özgüven için negatif düşüncelere takılı kalmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Çoğu zaman negatif düşüncelere sahip olmanızın nedeni kendiniz değil, çevrenizdeki insanlardır. Mümkünse negatif düşünmenize neden olarak özgüveninizi sarsan kişilerden uzak durmalısınız.

Kendinize İnanmalısınız

Kendinize güvenmek,
yüksek özgüven sahibi olduğunuz bir göstergesidir. Kendinize güvenmeli başarısızlığı kabullenmemelisiniz. Zayıf ve güçlü yönlerinizin farkında olmak, başarabileceklerinizin farkında olmak için yeterlidir. Bu nedenle başarmak istediğiniz bir şeyden vazgeçmemeli ve negatif düşüncelerden uzak durarak yolunuza çıkan problemleri çözmelisiniz. Düğümleri çözerek devam etmek ve vazgeçmemek başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Hayır Demeyi Öğrenmelisiniz

Hayır diyebilmek, yüksek bir özgüven ve sağlıklı bir ruh hali için mutlaka öğrenmeniz gereken tavırlardan birisidir. Özgüven sahibi olmak istiyorsanız, gerçekten yapmak istediklerinizi yapmalısınız. Herkesi memnun ve mutlu etmeye çalışmak yerine önceliklerinizi ve prensiplerinizi belirlemeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Yapmak istemediğiniz bir işle karşı karşıya kaldığınızda evet demek veya emin değilim gibi cevaplar vermek yerine kendinize güvenmeli ve "hayır" demelisiniz.

Kendinizle ve Bedeninizle Barışmalısınız

Kendinizi ve bedeninizi sevmek,
özgüven sahibi bir birey olabilmenizi için oldukça önemlidir. Günümüz dünyasının dayattığı ve çoğunlukla gerçek dışı olan güzellik algılarına kapılmak yerine kendinizi memnun etmeye çalışmalısınız. Fit olmak yerine sağlıklı olmayı ve aynadaki görüntünüzü sevmeyi denemelisiniz.

Alışkanlıklarınızı Değiştirmeye Çalışmalısınız

Alışkanlıkları değiştirmek, çoğu zaman kişinin kendine olan inancının artmasına yardımcı olmaktadır. Örneğin sigarayı bırakmak, çoğu birey için gerçekleştirilemeyecek bir durum gibi gözükmektedir. Bu nedenle sigarayı bırakmak, güçlü iradenizin farkına varmanıza ve özgüveninizi yükseltmeye yardımcı olacaktır. Alışkanlıklarınızı değiştirirken engellere takılmak istemiyorsanız, çok daha küçük alışkanlıklardan başlayabilirsiniz. Daha erken saatte kalmak, abur cubur tüketmekten kaçınmak veya internette daha az zaman geçirmek, alışkanlarınızı değiştirebilecek iradeye sahip olmanızı sağlamanın yanı sıra hayat kalitenizi de yükseltecektir.

Kendinizi Geliştirin

Kendini geliştirmek,
kişinin yapabileceklerinin farkında olmasını sağlamakta ve kendine olan güvenini arttırmaktadır. Bu nedenle kendinizi devamlı olarak geliştirmeye devam etmelisiniz. Yeni bir kitap okumak, farklı bir dil öğrenmeye başlamak, gündemi takip etmek veya film kültürüne sahip olmak gibi küçük aktiviteler yüksek özgüven için önemlidir.

Negatif Düşüncelerin Hakim Olmasına İzin Vermemelisiniz


Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/ozguveni-daha-yuksek-hale-nasil-getirebiliriz.307/
 
Üst