Özgüven ve Motivasyon


Özgüven ve Motivasyon


Özgüven ve Motivasyon

Hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olan özgüven ve motivasyon, hayatta başarılı ve mutlu olabilmemiz için gereklidir. Psikologların yorumlarına göre; bir çocuğun özgüveninin yüksek olması ve ailesi tarafından motive edilmesi ileride daha başarılı bir birey olmasını sağlıyor. Bugün çok başarılı hayatları olan ve kendi ayakları üzerinde durabilen kişilerin başarı sırları kesinlikle özgüven ve motivasyondur. Kendine güvenen ve her şeyi yapabileceğine inanan kişiler her zaman bir adım önde olurlar. Peki bu iki kavram tam olarak ne anlama gelir? Özgüveni sadece kendine güven olarak tanımlamak doğru mudur? Motivasyon nedir? Bu yazıda tüm bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Özgüven Nedir?

Birçoğumuz özgüven kavramını sadece kendine güven olarak görürüz ancak asıl tanım çok daha geniştir. Özgüven; bireyin kendisi ile ilgili güzel düşünceler ve duygular besleyerek kendini iyi hissetmesidir. Yüreklilik ve cesaret olarak da tanımlanan özgüven sayesinde ve kendi sevme durumunun sonucunda birey dış dünya ile ve kendiyle barışık olur. Özgüven ve başarı, birbiri için tamamlayıcı olan iki kavramdır. Özgüveni olmayan bir insanın başarılı olma ihtimali düşüktür ve başarılı olan bir insanın da özgüveni yüksektir.

Motivasyon Nedir?

Hepimizi önemli bir işe adım atmadan önce kendimizi iyi hissetmek isteriz. Sınav, sunum vebunlar gibi önemli olaylara iyi motive olmak başarı olasılığımızı arttırır. Motivasyon, kişilerin hedefledikleri amacı gerçekleştirmek için kendi istekleri doğrultusunda davranmalarıdır. Örnek verecek olursak; zayıflamak istiyorsak hayalimizdeki kıyafetleri alarak kendimizi motive edebiliriz. Motivasyon arttırıcı etkinliklerin ve eylemlerin sayısı kişinin zevklerine göre değişir.

Hayatta birçok şeyi başarmamıza yardımcı olan yegane kavramlardan bir tanesi de şüphesiz motivasyondur. Bir insanın motive olması, başarıya yaklaşması anlamına gelir. Zorlandığımız veya istemediğimiz sorumluluklarımızda başarılı olmak ve hedefe ulaşmak için farklı motive olma yöntemlerinden yararlanabiliriz. Psikologların da desteklediği bu yöntemler sayesinde başarılı olma süremizi kısaltabilir ve kendimize olan güvenimizi arttırabiliriz. Özgüven ve motivasyon birbirinden etkilenen kavramlardır ve doğru orantılıdırlar. Motive olmuş bir insanın özgüven seviyesinde de gözle görülür bir artış olur.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/ozguven-ve-motivasyon.254/
 
12 Haz 2020
18
17

Motivasyonumuzu yüksek tutmak istiyorsak her şeyden önce şevkimizi kıran insanlardan uzak durmalıyız. Onlar kendilerinin başaramadığı şeyleri başkasının da başarmasını istemezler ve sürekli karşısındaki insana "sen yapamazsın, edemezsin" gibi telkinlerde bulunurlar. Motivasyonumuzun düşmemesi ve özgüvenimizin kırılmaması için başkalarının ne dediğinden çok, kendimizin ne istediğine önem vermeliyiz.
 
12 Haz 2020
25
25

Öz kişisel iletişimde dengeli olmak son derece önemlidir. Kendimize karşı adil ve dengeli olmalıyız. İletişim süreçlerinde kendimizi tanıyan bir birey olarak objektif değerlendirmeler yapmamızı sağlayacaktır.
Kendimize duyduğumuz güveni,yenilikçi ve yaratıcı bir hayat ve düşünme tarzını oluşturmamız,bu anlamda iletişim davranışlarımız motivasyonumuzu artıracaktır. Hayata ve kendine dair güdülenmiş bir kişinin iletişim davranışlarında belirli bir güç ve başarıyı ortaya çıkaracaktır.
 
12 Haz 2020
42
21

Öz güven, arabanın motoru gibidir, motor ne kadar güçlü ise verimde o kadar artar, kişide özgüven ne denli yüksekse, başarıda o ölçüde gelir.


Öz motivasyon insanın içindedir. Tüm güçlü yanlarımız ve değerlerimiz sayesinde kurulur. İlk seferden, ikincisinden ya da üçüncüsünden sonra hemen pes etmeyin. Yoldaki her adım kendinizi geliştirmeye yaklaşmanız anlamına gelir.

Kendinizi hafife almayın. Her zaman hata yapabilirsiniz ama bunlardan ders almaya çalışın. Bunları güçlü özelliklere dönüştürdüğünüz sürece hata yapmazsınız.
 
11 Haz 2020
71
89

Özgüven, çevremizle sağlıklı iletişim kurabilmek, toplumda yer edinebilmek, başarıya giden yolda yürüyebilmek için gereken bir ihtiyaçtır. Özgüven eksikliği yaşayanlar kendini toplumdan soyutlar, el attıkları itlerde başarılı olamazlar. Fakat özgüven ile kibir arasında ince bir çizgi vardır, ikisini birbirine karıştırmamak gerekir. Kendini başkalarından üstün görüp onlara tepeden bakanlar, gün gelip tepe-taklak olabileceklerini düşünmelidir.
 
12 Haz 2020
38
18

Başarıya ulaşmanın yolu özgüvenli olmaktan geçer. İş hayatı kişinin kendini üretken hissetmesi, hedeflerine ulaşması, bir ekibin parçası olması gibi faktörlerden dolayı özgüveni arttırıcı bir rol oynasa da, günümüz iş yaşamı koşullarında özgüven sarsılmasına sebep olabiliyor. İş yükünün fazla olması, beklentilerin yüksek tutulması, uzun çalışma saatleri ve çalışanlar arasındaki rekabet özgüveni zedeleyebilir. Çalışma ortamındaki talepler ve temponun çok yüksek olması sebebiyle kişinin istediği performansı bir türlü sergileyememesi, yetersizlik hissine yol açabilir. Bu noktada motivasyon kavramı karşımıza çıkmaktadır. Profesyonel çalışma hayatında performansın en belirleyici unsurlarından biri motivasyondur. Yüksek performansı sağlamadaki en önemli etkenlerden biridir.
 
21 Haz 2020
21
11

Bir insan kendine güvenmezse, çevresindekilere de güven veremez. Bu durum onun, insanlarla sağlıklı ilişki kurmasını engeller ve kendi kabuğuna çekilmesiyle, kendini insanlardan izole etmesiyle sonuçlanır. Oysa insan, yapısı gereği başkalarıyla bir arada yaşamaya, onlardan yardım almaya, fikir alışverişinde bulunmaya muhtaçtır. Bu nedenle özgüven eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerekir. Fakat özgüven, -deyim yerindeyse- benzin gibi pompalanan bir şey değildir. Yahut sürahiden su doldurur gibi içimize özgüven doldurmanın imkanı yoktur. Özgüven gelişimi için, insanın kendisiyle yüzleşmesi gerekir. Kendini değersiz gören ve başaracağına inanmayan insan; bu düşüncesinin altında yatan sebebe odaklanmalıdır. Örneğin, kilolu veya çirkin olduğu için kendine güvenmeyen insan, kendisinden daha kötü durumda olup başaranlardan ibret almalı, bu kusurların başarmaya engel olmadığını hatırlamalıdır. Mesela tanınmış başarılı engellilerin hayat hikayelerini okumalıdır. Parası olmadığı için kendine güvenmeyen insan, zenginliğin değil karakterin daha değerli olduğunun bilincine varmalıdır. Özgüveni olmayan insanın motivasyonu da olmayacaktır. Yahut kendini motive edemeyen insan doğal olarak özgüven eksikliği yaşayacaktır. Bu iki mefhum, birbirinden ayrılmaz ve birinin varlığı diğerini de beraberinde getirir. Hayal kurmak, insanı motive eden en büyük şeylerden biridir.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Yaşın kaç? Bu hayattan beklentileriniz nelerdir? Önce bu iki soruyu kendimize sormamız gerekiyor. Biz bu hayattan ne istiyoruz ?

Siz yaşamınızı hayatın belirlediği kırmızı çizgiler dahilinde şekillendir melisiniz..
Öncelikle doğru düzgün bir hayat biçiminiz olsun. Kötü ahlâk ve düşünceleri kafanızda ctrl+alt+delete yapın ve kurtulun. Siz hayatı kurallarına göre oynarsanız ondan dilediğiniz her şeyi alırsınız.
 
21 Haz 2020
21
14

Özgüvenimizi ve motivasyonumuzu yüksek tutmak için kendimize vakit ayırmalıyız. İnsanın durup dinlenmeden çalışması bir süre sonra yaptığı işten bıkmasına ve motivasyonunun düşmesine yol açar. Bazen yapmaktan zevk aldığı hobilerle enerji depolaması gerekir. Ayrıca insanın çevresinden aldığı tepkiler de özgüvenini ve motivasyonunu doğrudan etkiler.
 
Üst