Öz Saygıyı Nasıl Güçlendirebiliriz

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

Öz Saygıyı Nasıl Güçlendirebiliriz?

Öz Saygıyı Nasıl Güçlendirebiliriz


  • Kendinizi Sevmeyi Öğrenin
  • Kendinize Verdiğiniz Sözleri Tutun
  • Hatalarınızla Yüzleşin
  • Kendinize Karşı Acımasız Olmayın
  • Övgüleri Kabul Edin
  • Kendinizi Dinlemeye Zaman Ayırın
  • Sağlıklı Bir Hayat Yaşayın

Öz saygıyı güçlendirmek, gerek aile ve iş ortamında gerekse kişisel hayatınızda oldukça önemlidir. Öz saygıyı güçlendirmek yani kişinin net ve güçlü bir şekilde kendini sevmesi ve saygı duyması, çevresinden de saygı görmesini sağlamaktadır.Bunun yanında kişinin tatmin olmasına ve hayatta aradığı anlamı bulmasına da yardımcı olmaktadır. Yüksek öz saygıya sahip kişiler kendisiyle iyi geçinen ve başkalarını da değiştirmeye çalışmayan kişilerdir.

Öz saygınızı geliştirmek istiyorsanız psikolojik danışmanlık almak bu konuda en etkili yöntemlerden birisi olacaktır. Psikolojik danışman kişiyi yargılamadan dinleyerek öz saygının temelini oluşturabilmekte ve bu konuda yol gösterebilmektedir. Bunun yanında kendiniz de bazı adımları uygulayarak öz saygınızı güçlendirebilirsiniz. Öz saygınızı güçlendirmek için uygulamanız gereken adımları sizler için sıraladık.

Kendinizi Sevmeyi Öğrenin

Kendini sevmek,
güçlü bir öz saygı için atılacak en önemli adımdır. Her insanın hayatı kendine aittir. Bu nedenle diğer insanlar gibi olmaya çalışmak yerine kendinize odaklanmalı ve kıyaslamayı bırakmalısınız. Özellikle sosyal medyanın oluşturduğu "mükemmel hayat yaşayan mükemmel insanlar" görüntüsü, tamamen bir yanılgıdan ibarettir. Bu yüzden farklı hayatlara özenmek yerine olduğunuz kişiyi kabullenmelisiniz.

Kendinize Verdiğiniz Sözleri Tutun

Kendinize verdiğiniz sözü tutmak, güçlü öz saygının en net görünümlerinden birisidir. Pek çok insan diğer insanlara verdiği sözleri tutmak için gösterdiği çabayı kendi sözlerini tutmak için göstermemektedir. Oysa bu hayat yalnızca size özel ve yaşadığınız hayatta en önemli kişi sizsiniz. Kendinize verdiğiniz sözleri tutmak için çaba sarf etmek öz saygıyı güçlendirmek için etkili bir yöntem olmasının yanı sıra kendinize verdiğiniz sözleri tutamamanız nedeniyle ortaya çıkacak negatiflik hissinden de koruyacaktır. Bu sözleri tutabilmeniz öz denetim sağlamak ve güçlü iradenizin farkına varmak için oldukça önemlidir.

Hatalarınızla Yüzleşin

Hatalarla yüzleşmek,
öz saygınızı güçlendirmek için atmanız gereken bir diğer önemli adımdır. Hatanızın farkında vararak bu hataya sebep olan yanlışlığı araştırmalı ve ders çalışmalısınız. Hatalarınızı kabullenerek bahanelerin arkasına sığınmaktan vazgeçmek, yaşantınızın sonraki zamanlarında aynı hataları yapma ihtimalinizi azaltacaktır. Bu sayede kendinize güveniniz ve öz saygınız artacaktır.

Kendinize Karşı Acımasız Olmayın

Kendinizi eleştirirken acımasız olmamak, kendinizi iyi hissetmek ve öz saygınızı güçlendirmek için gereklidir. Hatalarınızla yüzleşmeniz ve bunlardan ders çıkarmanız oldukça önemlidir. Ancak kendinizle yapacağınız yüzleşmelerde heves kırıcı noktaya gelmemeye ve öz güveninizi düşürmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde iç dünyanızda kendinizle barışık olmama, hevessizlik ve endişe gibi duygular ağır basmaya başlayacaktır. Bu noktada hatalarınızın farkına varırken kimsenin kusursuz olamayacağını kendinize hatırlatmanız önemlidir.

Övgüleri Kabul Edin

Övgüleri kabul etmek,
öz saygısı gelişmiş insanlarda en sık gözlenen durumlardan birisidir. Başarılarınız için kendinizi takdir etmeli ve diğer insanların da sizi takdir etmesine müsaade etmelisiniz.

Kendinizi Dinlemeye Zaman Ayırın

Kendinizi dinlemek, öz saygıyı geliştirmek için devamlı olarak gerçekleştirmeniz gereken adımlardan birisidir. Zayıf ve güçlü yanlarınızın farkında olmanız gerekmektedir. Bu sayede gerektiğinde yardım alabilir veya tamamen kendinize güvenebilirsiniz. Meditasyon yapmak, kendinizi dinlemek ve hayatınızı gözden geçirmek için oldukça iyi bir yöntem olacaktır. Bunun yanında birlikte olmaktan hoşlanmadığınız kişilerden uzak durmak, yalnızca işe değil kendinize de vakit ayırmak ve negatif duygulardan arınmak öz saygıyı arttırmak için önemlidir. Kendinize zaman ayırarak negatif duygularınızı bulabilir ve kırgınlık, kıskançlık gibi duygulardan kurtulabilirsiniz.

Öz saygıyı güçlendirmek için sağlıklı bir hayat yaşayın


Sağlıklı Bir Hayat Yaşayın

Sağlıklı yaşamak,
hem ruhsal hem de fiziksel olarak çok daha iyi hissetmenizi sağlamaktadır. Öz saygıyı güçlendirmek için mutlaka egzersiz yapmalı ve sağlıklı bir beslenme programına sahip olmalısınız.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/oz-saygiyi-nasil-guclendirebiliriz.306/
 
13 Eyl 2019
106
24

Kendiniz için ufak şeyler istemeyin, küçük hedefler koymayın, size iyi gelecek şeyleri geçiştirmeyin. Daha fazlasını istemezseniz, daha fazla olamazsınız.
 
Üst