Öz Eleştiri ve Kişisel Gelişim


oz-elestiri-kisisel-gelisim.jpg


Öz Eleştiri ve Kişisel Gelişim

Öz eleştiri günlük yaşantımızda olumsuz olayların sebepleri kendimiz bünyesinde araştırmaktır. Mantıklı yapıldığı zaman birçok sorunu ortadan kaldırarak yaşam kalitesini yükseltme de önemli bir etkendir. Toplum tarafından bu hataların kişiye iletilmesi ve o kişinin hataları kabullenmesi olgunluk seviyesine ulaşmak konusunda önemli bir yol aldığını göstermektedir.

Hiçbir insanın kusursuz olmadığı ve yaradılış bakımından insanların hata yapabilir bir konumda olduğu bilinmektedir. Yapılan hataların sonuca göre bir ders çıkartarak kişisel gelişimizdeki sorunları ortadan kaldırabiliriz. Yapılan hataların bazen görülmemesi ve toplum sayesinde uyarılmak aslında kişisel gelişim açısından son derece önemlidir. Çünkü insan hayatı boyunca hata yapacaktır. Önemli olan hata sayısını azaltmak ve aynı hataları bir daha tekrarlanmasının önüne geçmektir.

Öz Eleştiri Gerekli midir?

Öz eleştiri asında insanın silahıdır. Bir çok yaşamsal başarıların önünü açarak doğru bir yaşantı için iyi bir araçtır. Yapılan eleştirel, bireylerin kişisel gelişimine katkı sağlarken, birçok olumsuz davranışları da ortadan kaldırmaktadır. Her biten günün sonunda insanlar o günü tartmalı ve kendini sorgulamalıdır. Hatalarını kapatmak yerine iyi bir öz eleştiri ile aynı hataların tekrarlanmaması adına önlem almalıdır. Tecrübe ile yapılan hataların ise kişisel gelişimdeki eksikliklere bağlı olduğunu ve bu eksikliklerin tamamlanması gerektiğini bilmelidir. Öz eleştiri hakkında iyi şeyleri belirttik fakat limiti iyi ayarlanmadığı zaman uzun yıllarımızı çöpe atacak ve gereksiz bunalımlara girilmesini sağlayacaktır. Mantık çerçevesinde yapılması gerektiğini ve sorumluğumuzu kapsayan alanlarda yapılması gerekir.

Öz eleştiri insanların yaşam felsefesini genişleterek vizyon sahibi birer birey olmamızı sağlayan bir araçtır. Doğru zamanda, doğru yerde ve doğru ölçüde yapıldığı zaman yaşantımızı düzene sokacak ve sorunsuz bir hayat için iyi bir etkendir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/oz-elestiri-ve-kisisel-gelisim.177/
 
12 Haz 2020
22
11

Öz eleştiri yani kişinin kendi eksiklerini görerek kendi kendini yapıcı bir şekilde tenkid edebilmesi, kişisel gelişimin önemli bir kuralıdır. Hatalarının farkında olan insan, ilk adımı atmış demektir. Ancak hatalarını meziyet sayan, onlarla gurur duyan ve kendini doğru yolda zanneden insanlar, yalnızca kendilerini avutmaktadır. Öz eleştiriden uzak insanların kişisel gelişim yolunda ilerlemesi mümkün değildir. İnsan, yeri gelince kendini eleştirmeyi de bilmelidir. Konu başkasını eleştirmek olunca ağzını açıp gözünü yuman, taş taş üstünde bırakmadan ağzına geleni sayan, "eleştiri" adı altında her türlü hakareti eden insanlar, iş kendilerini eleştirmeye gelince sus-pus kesilir. İşte bu durum, onların kişisel gelişimde sınıfta kaldığını gösterir.
 
12 Haz 2020
42
21

öz eleştiri yapmak her müslümanın yapması gereken bir şeydir. öz eleştiri yaptıkça insanlığımızı sorgularız, daha iyi bir müslüman olmak için kendimize izin veririz. herkesin hataları vardır ve bu yüzden de tövbe kapısı açıktır. öz eleştiri bizlerin tövbe yoluna giden büyük bir adımıdır.
 
21 Haz 2020
18
5

İnsan, öz eleştiri yaparken de ölçülü olmalıdır. Herkesin içinde kendini eleştirmek; "bendeniz çok günahkarım, benim hiçbir ilmim yok, çok gafil ve âcizim, zavallıyım" gibi şeyler söylemek, tevazu göstermek değildir. Yapmacık tevazu da kibirden gelir. İnsan, özeleştiriyi kendi iç dünyasında yapmalıdır. Başkalarının yanında kendini yerden yere vurmak, insanların bizi değersiz görmesine yol açar. İnsan başkalarını eleştirirken de haktan ayrılmamalı, eleştirinin dozunu kaçırıp işi hakaret, küfür, rencide boyutuna vardırmamalıdır.
 
Üst