Oruç Sevgisi

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

Oruç Sevgisi

Oruç ibadeti
İslam’ın şartları arasında yer alan ve Allah’ın bizlere farz kıldığı bir ibadettir. Orucun sevabı ise meleklerin dahi bilmediği kadar yüksektir.

oruc-sevgisi.jpg


Bizden Öncekilere de Farz Kılındı

Oruç ibadeti hem fiziksel olarak hem de manevi olarak yerine getirdiğimiz ibadetlerden birisidir. Bu ibadet Allah (c.c) tarafından bizden önceki yaşayan ümmetlere de farz kılınmıştı. Bunu Allah’ın kelamından bilmekteyiz. Şöyle ki Bakara suresinin 183. Ayeti kerimesinde Allah şöyle buyurur: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı”. Bu nedenle oruç ibadetinin oldukça eskilerden gelen bir temele sahip olduğunu ifade edebiliriz.

Sevabı Allah’a Ait

Oruç tutmanın fazileti Allah (c.c) tarafından bilhassa ifade edilmiştir. Pek çok ibadetin sevabı belirlenmişken oruç tutmanın fazileti ve sevabı Allah katındadır. Çünkü sadece Allah rızası gözetilerek yerine getirilen ve içine riya karışmayan bir ibadettir oruç.

Orucun tutulduğu Ramazan ayının da fazileti oldukça büyüktür. Çünkü bu ay içerisinde Allah’ın kelamı olan Kuran’ı Kerim indirilmiştir. İçerisinde 80 yıldan hayırlı olan bu Kadir Gecesi ile oruç ibadeti taçlandırılmakta ve Allah’ın mağfiretine mazhar olma yolunda büyük bir adım atılmaktadır.

Oruç Sadece Yememek ve İçmemek Değildir

Oruç ibadeti kabaca tan vaktinden akşam ezanına kadar olan süre içerisinde yememek ve içmemek olarak görülmektedir. Ancak oruç ibadeti tüm organlarımızla tuttuğumuz bir ibadettir. Aslında orucu tutan da bizler değiliz. Zira oruç bizi tutuyor ve kötü amellerden koruyor.

Oruç ibadeti ile elimize, dilimize, kalbimize, beynimize ve daha pek çok uzvumuza sahip çıkıyoruz. Aklımızdan kötü bir şey geçmesi durumunda dahi oruçlu olduğumuz aklımıza gelmekte ve hemen o düşünceleri savuşturmaktayız.

Oruç tutanların girecekleri cennet kapısının da farklı olduğu Peygamber Efendimiz (sav) ifade etmiştir. İşte bu kadar özel bir yere sahip olan oruca sımsıkı sarılmalı ve orucu sevmeliyiz. Böylelikle Allah’ın rızasını kazanmamız mümkün olacaktır. Ayrıca fen ilimleri açısından da orucun faydaları saymakla bitmemektedir. Dolayısıyla sadece ahrete değil bu dünyaya da yatırım yapmamız mümkün olacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/oruc-sevgisi.129/
 
15 Haz 2020
14
10

Orucu severek tutmak, sürekli "acıktım, susadım, dilim damağım kurudu" gibi serzenişlerde bulunmamak gerekir. Oruç tutmayı büyük bir nimet bilmelidir. Örneğin hastalığından dolayı oruç tutamayan çok insan vardır. Ayrıca sadece Ramazan-ı Şerif'te değil, diğer aylarda da oruç tutmaya özen göstermek, oruç ibadetinden uzak kalmamak gerekir. Örneğin kazaya kalan oruç borçlarımız varsa önce onları bitirmeli, ardından sünnet ve nafile oruçlara yönelmeliyiz. Her hicri ayın yani (Safer, Zilkade, Zilhicce) gibi hicri ayların 13., 14., 15. günlerinde oruç tutmanın, her Pazartesi-Perşembe ve mübarek günlerde oruç tutmanın çok faziletli olduğu bildirilmiştir. Oruç tutarken orucumuzu bozan şeylerden sakındığımız gibi orucun sünnetlerine ve müstehaplarına da riayet etmemiz gerekir. Mesela sahur yapmayı ihmal etmemeli, orucumuzu suyla ya da hurmayla açmalı, özellikle Ramazan-ı Şerif'te sadaka vermeye çalışmalıyız. Orucun mekruhları olarak bildirilen, orucu bozmasa da sevabını azaltan şeylerden de uzak durmalıyız. Örneğin oruçluyken dişleri diş macunu ile fırçalamanın mekruh olduğu belirtilmiştir. Yutma tehlikesi vardır.
 
12 Haz 2020
42
21

Oruç, aç kalmak değildir. Aç kalınca oruç tutulmuş olunmaz. Oruç, nefsi terbiye etmektir . Nefis ise sadece midede bitmemektedir. Gözlerimiz, dilimiz de nefsimizdir. Oruç tutarken bakan gözlere, dille edilen sözlere de dikkat etmek gerekir. Gönlümüzü de terbiye edip öfkeye, kırgınlığa sebep olacak şeylerden kaçınmalıyız. Dilimizi sivrilikten korumalıyız. Yaradanımız, oruçla bizden sadece aç kalmamızı istemez. Mühim olan bunu gönülden hissedip dolu dolu yaşayabilmektedir. Ramazan ayında özellikle, tutulan orucun bir anlamı olması için, hiç değilse 11 ay yaptığınız israfı, bu ay yapmayınız.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

2020 buruk geçen bir yıl oldu .

ELAZIĞ VE MALATYA DEPREMİ: 41 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
VAN’DA ÇIĞ FELAKETİ: 41 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
CORONA VİRÜSÜ SALGINI
UKRAYNA HAVA YOLLARI UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ 171 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
AVUSTRALYA’DAKİ YANGINLAR

2020 İlk altı ay için öne çıkanlar bunlar, ve hayatımızdaki bundan sonra gelecek felaketler için Allah'a sığınıyoruz
 
21 Haz 2020
20
2

Çok yemek yiyenlerin,yorulan bedenlerini, arasıra oruç tutarak, dinlendirmeleri gerekir." Oruç bedenin zekâtıdır.
Hadis-i şeriflerde mealen şöyle buyrulmuştur:
- Oruç ile şeytânın yollarını daraltın. Buhârî,Müslim
- Oruç tutan,arabî ayın 13,14,15'inci günü oruç tutsun. Hanbel,Tirmüzî,Nesâî,Taberânî
- Oruç göğüs sıkıntısını giderir. Hanbel;Taberânî;Beyhekî,Şü'âbü'l-îmân
- Allâhü te'âlâ'nın en sevdiği koku,oruçluların ağız kokusudur.
-Resulullah her pazartesi, perşembe oruç tutardı.Ebû Dâvüd,Nesâî
- Dört günü geçirip oruç tutmayanın kalbi katılaşır, kötü âdetler doğurup,şehvet kapılarını açar. İmâm-i Gazalî,İhyâ
- Oruç bedenin zekâtıdır.Taberânî;Beyhekî,Şü'âbü'l-îmân;İbni Adî
- Oruç şehveti keser.Bühârî,Müslim,Ebû Dâvüd,Nesâî,Tirmüzî,İbni Mâce,Hanbel
- Kim oruca dayanmak istiyorsa sahur yesin, kaylûle (öğle uykusu) yapsın,güzel koku koklasın,orucunu (çok) su içerek açmasın.Beyhekî,Şü'âbü'l-îmân
- Oruç insânın tenini beyazlatır.Şir'atü'l-islâm
- Oruç bedenin sıhhatidir.Şir'atü'l-islâm
- Oruç cehenneme kalkandır.İbni Mâce;Nesâî;Hanbel;Taberânî;Beyhekî,Şü'âbü'l-îmân;İbni Hibbân
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Başında Rahmeti tattık... ortasında Mağfirete ulaştık... sonunda da kurtuluşa ereriz inşallah...

Ramazan bir nasiptir,
bizi nasiplenenlerden eyle
ve senin yolundan ayırma...
inananları bin aydan daha hayırlı olan geceye kavuştur Allahım
 
Üst