Ölüm Ahiret Kıyamet

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

kalbimdeki-ciziltilar.png

3 Bölümden Oluşan Yazı Dizisi

Bölüm 1 - Ölüm
Bölüm 2 - Ahiret
Bölüm 3 - KıyametBismillahirrahmanirrahim

Dikkat edin! Can boğaza gelip köprücük kemiklerine dayandığı zaman çare bulan yokmudur denir.
Ölecek olan artık ayrılık vaktinin geldiğini anlar bacakta birbirine dolandımı o gün sevk; Yalnız Rabbinin huzurunadır.


Başlıyoruz
Ölüm soğuk bir kelime , bir ömrün tükenişi , dönüşü olmayan eşik, sıfır noktası , dünyaya son bir bakış , ilişik kesme anı, fanilikten ebediliğie göçüş, ödünç alınan nimetin sahibine teslimi,
Eskilerin tabiri ile sırası gelenin gittiği bilinmezler diyarının eşiği.
Ne güzel demiş yunus ; İş bu söze hak tanıktır bu can gövdeye konuktur bir gün ola çıka gide kafesten kuş uçmuş gibi.
Her şey ama her şey son bulur ; Her şey doğup gelişip ölüyor, sanki görünmez bir el fişi çekiyorda , hayat böylece duruyor.
Öyle yaşıyoruzki ömrümüzü, öyle harcıyoruzki, mutlaka uyanacakmışız gibi yatıyor, hiç ölmeyecekmiş gibi büyük bir hırsla güne başlıyoruz.
Gelecek ümidi ile bu günü yaşıyor ; Bir gün diye diye yılları ayları günleri nihayet koskoca bir ömrü geride bırakıyoruz..
Kimimiz erişemiyeceğini bile bile, hayellerinin rüyalarının peşinde hayat boyu sürüklenirken, kimimiz vur patlasın çal oynasın nidalarıyla hayatı peşinden sürüklüyor.
Kimimizde öyle bir hırsla sarılıyoruz ki hayata sanki dünyayı avucumuzun içine alıp suyunu çıkarıcakmışız gibi. Mal, mevki, şan, şöhret derken deli rüzgarlar gibi savrulup gidiyoruz.
Ne Gariptirki insanın yaşı ilerledikçe zaman daha bir süratli akıyor. Dünyalığını çoğalttıkça , zamanı azalıyor.
Peşinde koştuğu uğruna ömrünü adadığı değerlerin, esas değerini anladığında geri sayım başlıyor, çarklar tersine dönmeye, kalan bir avuç ömrü hızla övütmeye başlıyor.

Netice ; Bütün Yollar Ölüme çıkıyor, Ve gerçek insan ölümü unutsa da ! Ölüm insanı unutmuyor.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

İlk çığlık ağlama ile başlayan hayat yolculuğu, son çığlık ve son ağlamalarda nokta koyuyor yolculuğa.
Canlılarda bütün yaşam süreçlerinin, geriye dönüşü olmayacak bir biçimde durması ! Tıp böyle tanımlıyor ölümü

Nedir Ölüm ? Canlılarda bütün yaşam süreçlerinin geriye dönüşü olmayacak bir biçimde durması. Çevrel damarlarda nabzın durması, kalp atışı ve solunumun kesilmesi, gözde kornea refleksinin kaybolması, derinin solması, Ve kasların gevşemesi... Böylece başlıyor dönüşü olmayan yolculuk

HERCAN ÖLÜMÜ TADACAKTIR.

Neden Allah'ı görmeksizin bir imtihan ? çünkü eğer Yüce Allah kendini insanlara gösterseydi insanların hemen hepsi secdeye gelir bir tek ümmet olurlardı. Ve ozamanda insan oğlunun imtihanına gerek olmazdı. İnsanın,dünyanın ,kainatın, yaratılmasınada gerek kalmazdı. imtihan sorularının cevaplarını imtihana girmeden evvel öğrencilere veripte ondan sonrada imtihan yapan bir öğretmenin yaptığına imtihan denebilirmi ? Bu takdirde ne gerek var böylesi bir imtihana çalışan ! çalışmayan herkese bir mezuniyet diploması verilecekse, mezun edene kadar binlerce insanı kıran kırana imtihandan geçirmeye ne gerek var.

BURAYA KADAR GELİYOR İNSANOĞLU VE ONUN İLAHI BİLİM.... BU NOKTADA KAPILAR YÜZÜNE ÇARPILIYOR HER İKİSİNİN !! VE ÖLÜM TÜM SIRLARI İLE O DERİNLİKLERE YİNE GÖMÜLÜYOR.

ÖLÜME HER YER AYNI UZAKLIKTA....
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Dünya ! Bilindiği kadarı ile güneş sisteminde canlıların yaşamasına uygun tek gezegen.
Gecesi ile gündüzü ile, 4 mevsimi ile, rüzgarı, yağmuru, bulutu, toprağı, toprağındaki çeşit çeşit elementleri ile, üzerinde yaşayan canlıları ile kendini sürekli yenilemesi ve aksamayan sürekli ve mükemmel dengesi ile bir muamma.

Ya İnsan ! Erkeği dişisi ile, eliyle gözüyle, kulağı ile, beyni ile mükemmel bir uyum içinde çalışan iç organları ile, konuşması, okuması, yazması, düşünmesi, üretmesi, neslini sürdürmesi ile, kendi kendini tamir etmesi ile, sevinci , kederi, ruhu ile dünyadan hiç aşağı kalmayan bir başka muamma.

Bütün bunlar baktığını gören her kişi için gözle görülür elle tutulur şeyler.
Gören göze hisseden kalbe anlatmaya ne hacet.
Ancak hepimizin bakıp görmediğimiz duyup dinlemediğimiz nice olaylar geçmiştir başımızdan. O anda önemsemediğimiz bu olayları sonradan tahlil ettiğimizde olur kimi zaman.
Bu kadar basit mi ? diye içimizden geçiriveririz bir an. Yeryüzünde yaşayan binlerce yaratık ve INSAN. Bu kadar masraf süper maliyet, bu mükemmel denge, bunca şey o kadar basit mi ?
Bu koskoca kainat yaratılsın ! Her şey insanın emrine verilsin, ve insan da doğsun, ömür sürsün, ve ölsün. Bu kadar basit mi ?
Evet gerçekte bu muazzam denge boşuna değil ! Her şeyin bir bedeli, her sebebin bir sonucu, ve her nimetin bir külfeti var.
Dünya hayatında iyi veya kötü en ufak bir meta'nın bile elde edilebilmesi için nice çabalar gerekirken ! Can beden hayat gibi çok yüksek maliyetli bir nimetinde mutlak bir bedeli olma lı !


Müminin-115 / Sad-27
Sizi boşuna yarattığımızı ve bize döndürülmeyeceğinizimi sandınız
Biz göğü, yeri ve bu ikisinin arasındakileri boş yere yaratmadık. Bu inkâr edenlerin zannıdır. (İçine atılacakları) ateşten dolayı inkâr edenlerin vay haline!
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Bir zamanlar onlarda gençti, güzeldi, diriydi, kan doluydu can doluydu ancak anlayamadılar nasıl geçti nasıl bitti. Sırası gelen dönülmez akşamaın ufkuna yelken açtı gitti.

Efendimiz Hz. Muhammed s.a.s Bir Hadisi Şerifde Buyuruyor !
Şaban ayının 15.ci gecesi yani beraat gecesi melekul mevtin yani ölüm meleğinin eline bir defter verilir. O sene içerisinde ölecek olanların isimleri orda yazılmıştır. Kimi ibadet etmekte, kimi evlenmekte, kimi kavga etmektedir. Halbuki isimleri ölüler defterine geçmiştir.
Evet gerçektende öyle değil mi ? Acaba içinde bulunduğumuz şu senede kaç insan oğlunun daha ismi ölüm listesine geçti.
Mezarlıkları, cenazeleri uzaktan seyrederizde sanırız ki hep böyle seyredeceğiz. Hiç düşünmeyiz ki bir gün gelecek başkalarıda bizi böyle seyredecek. Hiç sevmeyiz ölümü düşünmeyi, hiç yakıştıramayız kendimize.

Bir gün bir cenaze sırasında peygamberimiz s.a.s ashabına şöyle buyurdu.

Söyleyin ! bizim üzerimizde ölüm yazmadılarmı
Söyleyin ! götürülen bu cenazeler hemen dönecek olan misafirmidirler
Onları toprağa gömeriz, miraslarını yeriz, bir gün kendimizinde onlar gibi olacağını aklımıza bile getirmeyiz.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Dinimiz yeni bir hayatın başlangıcı olarak müjdeliyor ölümü.
Ölümü asıl hayatın geçiş kapısı olarak nitelendiriyor.
Ölüm olayı her ne kadar bazı olayları fiziksel olarak bazı belirtiler ile kendini göstersede, işin gerisinde yatan bizim göremediğimiz boyutta gelişen birde öte yüzü var.
Göremediğimiz boyutta diyoruz ! Eğer orda gelişenleri insanoğlu dünya gözü ile görseydi secdeden başını kaldırmazdı. Yüce rabbimiz kendi dilediği şeyler müstesna, dünyada her şeyi bir sebebe bağlamış.
Evet artık zamanımızda bizim göremediğimiz, bizden farklı boyutlar olduğu gün gibi aşikar.
Rabbimizin bizden farklı boyutta yarattığı, dünya gözü ile görme imkanına sahip olamadığımız melekler, dünya hayatımız boyunca bize emanet olarak verilen canı teslim tarihi geldiğinde teslim almak için geliyorlar .
Azrail a.s emrinde görev yapan nice melek her gün nerde olursa olsun hakkında ölüm fermanı yazılmış olan her kişinin saati geldiğinde ruhunu almaya koşuyorlar.
Ölüm Allah'ın dilemesi müstesna, yılı, günü, saati, dakikası hatta saniyesi belirlenmiş bir süreçtir.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Kişi ya hastalanıp ölümü bekliyor yada ölüm ona ansızın geliyor, ya elim bir trafik kazası, yada ani bir kalp krizi deniyor. Neticede an geldiğinde, kişi bir daha dönmemek üzere hayata veda ediyor.

Ölüm anı geldiğinde, ölümle pençeleşen kişiyi kurtarabilmek için ! sevenleri her türlü çareye başvuruyorlar, bir ümitle etrafında pervane oluyorlar, ama can çekişen kişi onların bu çırpınışlarının boşuna oldugunu biliyor. Çünkü o anda bu güne kadar görmediği başka bir alemden yaratıklarla Ölüm melekleri ile yüz yüze geliyor.

Evet bu anı kuranı kerim vakıa suresi 83 -85 / secde suresi 11 / Kaf suresi 19 / En'am suresi 61-62 Cuma suresi 8 / Sebe suresi 30 ve ali imran 145. ci ayetlerinde şöyle ifade ediyor.

Bismillahirrahmanirrahim.

Kişinin canı boğazına dayanınca, ve siz o zaman bakıp dururken biz o kişiye sizden daha yakınızdır, ama siz göremezssiniz. Size vekil kılınan ölüm meleği canınızı alacak sonra Rabbinize döndürüleceksiniz. Ölüm sarhoşluğu gerçekten gelir ey insan işte bu senin öteden beri korkup kaçtığın şeydir. ALLAH Kullarının üstünde yegane kudret ve tasarruf sahibidir. Size koruyucu melekler gönderir, artık birinize ölüm gelince eliçilerimiz bir eksizlik yapmaksızın onun canını alırlar. Sonra gerçek Mevlalarına döndürülürler haberiniz olsun !.. Hüküm onundur 'O' hesap görenlerin en süratlisidir. Doğrusu kendisinden kaçtığınız ölüm, mutlaka karşınıza çıkacaktır, sonra görülenide, görülmeyenide bilen ALLAH'A Döndürüleceksiniz. 'O' Size işledikleriniz haber verecektir.
Size bir gün tayin edilmiştir ondan bir saat ne gerikalabilirsiniz nede öne geçebilirsiniz.
Hiç bir kimse ALLAH'ın izni olmadan ölmez, o belli bir vakte bağlanmıştır.
Kim dünya nimetini isterse ona ondan veririz ve kim ahiret nimetini isterse onada ondan veririz.
Şükredenlerin mükafatını vereceğiz.

Sadakallahülazim
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Evet Can Alıcı Meleklerin Gelmesiyle Ölüm Öncesi Perdesi Kapanıyor Ve Bütün Haşmeti Ile Ölüm Sonrası Perdesi Açılıyor ...

Bu noktada filmi durduralım ! ve başa saralım, niye başlamıştı nasıl başlamıştı bunca şey, neden gelmiştik bu noktaya biraz düşünelim, biraz sorgulayalım. Niye yapıldı bunca yolculuk ? Niye kazanıldı onca mal, mevki,çoluk çocuk, ev bark, kaybedilecek geride bırakılacak bunca şeyler içinmiydi bunca şey ve çaba. Ölmek içinmi yaşamıştık bunca zaman, kaybetmek için mi kazanmıştık ? Bir avuç gübre olmak için mi bir ömür sürmüştük ?

O Zaman ! o zaman ne ? Düşünüyorum öyle ise varım demiş dekar .
Ardından öyle ise niye varım diyede eklemeliydi. Niye varım, niçin yaşıyorum, neden varım, nereye gidiyorum, neden ölüyorum, ne olacağım.

Düşünen her insanın sorduğu sorular bunlar.

Ya cevabı ! cevabı kuran veriyor
Zariyat 56 - Yunus 30 - Hud 7 - Enbiya 35 - Mülk 2 - En'am 162

Bismillahirrahmanirrahim.
Cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. Orda herkes dünyada yapmış olduğu ile imtihan verir ve gerçek mevlaları olan ALLAH'a döndürülür. Arşı su üzerindeyken, hangizin daha güzel işler yapacağını ortaya koymak için gökleri ve yeri altı günde yaratan odur. Her can ölümü tadacaktır. Bir imtihan olarak size iyilik ve kötülük veririz sonunda bize dönersiniz. Hangizin daha güzel işler yaptığını belirtmek için ölümü ve dirimi yaratan odur. 'O' Güçlüdür, bağışlayandır.
De ki, namazım ibadetlerim hayatım ve ölümüm alemlerin rabbi ALLAH içindir. Sadakallahülazim
 
13 Eyl 2019
106
24

Zamanı içinde bulunduğumuz şu yıllarda 2019 yılında kısa bir zaman için durdurduğumuzu varsayalım. Ve zamanı günümüzün tüm sosyolojik ve teknolojik şartları içerisinde bu günden başlatalım. Ve bir an için kendimizi dinin ilahi kitapların henüz inmediği bir dünyada varsayalım. Ve bu ortamda günümüzün dünyasında var oluşuna tatminklar çözümler bulabilmek için kafa yoran bir insanı ele alalım.

Bu insan kendince aklının yettiği dilinin döndüğünce öz benliğine çevresindeki hayata dair olayları açıklayacak açıklamaya çalışacaktır. Yani kendi başına hemen hemen her sorunun cevabını verebilecektir ancak bir konu hariç ! Her şeyin ne zaman ve nasıl başladığı hayata neden geldiği neden var olduğu bu varoluşun kendine ne gibi sorumluluklar yüklediği. Bunu kendi başına açıklama tatminkar bir cevap getirebilme imkanı olmayacaktır. Bunu bilimle açıklama imkanıda olmayacaktır çünkü elinde veriler yoktur. Verilerin olma imkanıda yoktur çünkü kendinden evveli kendisi için meçhuldur.

Bazı şeyleri yakalaya bilse bile her şeyi net olarak açıklayabilme imkanı olmayacaktır. Kendi başına en kolay kavrayabileceği yakalayabileceği nokta bir yaratıcının varlığıdır. Ki bu beynini fazla yormadan fazla uğraşmadan varabileceği bir noktadır. Ama iş asıl bu noktada düğümlenmektedir.

Yaratıcı gerek bir insan olarak kendini greksede çevresinde ki bunca şeyi neden yaratmıştır ? Neden herhangi bir insanın gözüne bu güne kadar gözükmemiştir. Öyle ya bunca şeyi yaratmıştır da kendi haline mi bırakıvermiştir. Madem yaratmıştır o halde bu güne kadar insanların gözüne görünüp sizi ben yarattım dünyayı da şu sebeple yarattım yapmanız gereken şu demesi gerekli değilmiydi? Evet yeni inanan ve elinde herhangi bir veri bulunmayan insan bu soruları hatta çok daha fazlasını tekrar tekrar soracak ve cevaplayamıyacaktır.

Bir yaratıcıyı kendi kendine kavraya bilse bile yaratıcının kendisini hangi sebeple yarattığını ve kendisin yaratıcıya karşı ne gibi sorumluluklar üstlendiğini cevaplayamıyacaktır. İşte burda bu noktada dışardan müdahaleye ihtiyaç vardır yani kişi için eksta bilgilere ihtiyacı vardır.

Evet bu noktada din ve yüce Allah'ın mübarek elçileri devreye giriyor .Her şeyin çözümsüzmüş gibi göründüğü anda yüce yaratanın rahmeti imdadına yetişiyor kişinin.

Çünkü göklerin yerin ve ikisinin arsındakilerin rabbi yüce Allah isara suresi 15.ci ayaetinde ve Fatır suresi 18 ile 24 arası ayaetlerinde peygamberimize s.a.s şöyle buyuruyor.


Bismillahirrahmanirrahim.

Kim doğru yola gelirse ancak kendi lehine yola gelmiş ve kimde saparsa ancak kendi aleyhine sapmıştır.
Kimse kimsenin günah yükünü çekmez biz peygamber göndermedikçe kimseye azap etmeyiz.
Günahkar kimse diğerinin günahını çekmez günah yükü ağır olan kimse onun taşınmasını istese yakını olsa bile yükünden bir şey taşınmaz.
Sen ancak görmediği halde rabbinden korkanları namazı kılanları uyarırsın kim arınırsa ancak kendisi için arınmış olur dönüş ancak Allah'adır
Kör ile gören karanlıklar ile ışık ve gölgelikle sıcaklık bir değildir dirilerle ölülerde bir değildir.
Doğrusu Allah dilediği kimseyi işittirir sen kabirlerde olanalara işittiremezsin sen sadece bir uyarıcısın.
Şüphesiz biz seni müjdeci ve uyarıcı olarak gerçekle gönderdik.
Geçmiş her ümmet içinde de mutlaka bir uyarıcı peygamber buluna gelmiştir.
Sadakallahülazim
 
Üst