Negatif bir yaşamı pozitife çevirmek ?

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

Negatif bir yaşamı pozitife çevirmek
Negatif Giden Bir Yaşam Nasıl Pozitife Çevrilir?

Negatif düşünceleri pozitife çevirmek
hayatınızı pozitife çevirmek için önemli bir adımdır. Karşılaşılan olaylarda pozitif tutum sergilemek mücadeleyi kolaylaştıracaktır. Negatif yaşam insanın bakış açısından kaynaklandığı için pozitife çevirmek mümkündür.

Negatif Düşünceye Direnmeyin

Hayatınızda olumsuz bir olay yaşadığınız ya da olumsuz bir düşünceye kapıldıysanız öncelikle bunu kabul etmelisiniz. Çünkü bu düşüncelere olaylara direnmek kabullenmeyi zorlaştırır. Bizim inkar ederek savaş açtığımız düşünceler de bize saldıracaktır. Bu düşünce aklımızda sıkışıp kalır ve bizi daha çok meşgul eder. Düşünme denilen şeyin daha fazla düşünülmesi bu yüzden kaynaklanır.

Olumsuz düşünceyi azaltmak ile karşı koymak farklı şeylerdir. Yapmanız gereken olumsuz düşünceleri azaltmaktır. Bunun için de negatifi pozitife çevirmek gerekir. Bunu sağlamak için de şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Ya Hep Ya Hiç Demeyin

Hayatta her şey siyah beyaz olmadığı için hiçbir şeyi iyi ya da kötü olarak nitelemeyin. Griler çok daha fazladır, bunu kabul edin. Başınıza negatif bir olay gelmesi böyle devam edeceği anlamına gelmez. Bu yüzden denemeye devam edin. Hatta olumsuzluklardan sonra çok daha sıkı çalışın ve mücadele edin.

Kesin Sözcükler Kullanmayın

Bir şeyi asla yapmayacağınız ya da hep böyle kalacağınız gibi kesin yargılara hayatınızda yer vermeyin. Kontrolün sizde olduğunu unutmayın. Eylemlerinizin sorumlusu sizsiniz. Hoşunuza gitmese de kabul edin ve bir sonraki adımı planlayın. Genel ifadeler kullanmayın ve adım adım planlama yapın. Hayatın olumsuz gidişini değiştirmek için önce kendinizi değiştirmeye başlayın.

Olumsuzları Geri Plana Atın, İyi Şeyleri Ön Plana Çıkarın

Travmalar'dan Kurtulmanın İpuçları
Yaşadığınız hayatta olumsuzları düşünüyor, konuşuyor ve unutamıyor olabilirsiniz. İşte bu davranış sizin pes etmeye meyilli olduğunuzu ve bahane aradığınızı gösterir. Bunun yerine küçük de olsa iyi şeyleri ön plana çıkarın ve bunlara tutunun. Böyle mücadele etmek, motive olmak çok daha kolay olacaktır.

Hissetmekten Önce Düşünün

Duygusal kararlar almak dayanağı olmadığı için daha fazla negatiflik getirir. Bunun yerine mantıklı kararlar almaya çalışın. Negatif bir yaşamı pozitife çevirmek için biraz da kendi çıkarlarınızı gözetmeniz gerekir. Duygusal kararlar sadece hissiyata dayanır ve bu his her an değişebilir. Bu kadar değişken bir ortamda alınan kararlar yanıltıcıdır. Bunun yerine olayların artı ve eksilerini değerlendirin ve mantıklı düşünerek karar alın.

Sadece Hedefleriniz İçin Şartlanın

Hayatta her zaman istediklerinizi yapamayabilirsiniz. Bazen aileniz ya da çevreniz için bir şeyler yapmanız gerekebilir. Bu durumlarda kendinizi mecbur hissetmeyin. Başkaları için kendinizi şartlamayın ve istemediğiniz şeyler yaparak suçluluk altına girmeyin. Suçluluk duygusu bundan sonraki davranışlarınızı da kontrol alır ve bulaşıcı hastalık gibidir. Sadece kendi hedefleriniz için şartlanın.

Niyet Okumayın

Başkalarının sizin hakkında ne dediğine ne düşündüğüne asla takılmayın. Hatta sizin hakkınızda söylemedikleri şeyler için kendinize niyet okuyup kurmayın. Bu durumda kendinize olumsuz düşünce aşılarsınız. Aynı zamanda paranoyak düşüncelere de kapı aralar. İnsanlara karşı ilgisiz olun ve sizin hakkınızda ne düşündüklerine odaklanmayın.

Sonuçlara Katlanın ve Kimseyi Suçlamayın

Başarınızı başkalarına yüklemeyin, başarısızsanız da başkalarını suçlamayın. Ne olursa olsun hayatınızda başrol sizsiniz ve kendi eylemlerinizin sonucunu yaşıyorsunuz. Bu nedenle öncelikle olan şeyleri kabullenin ve daha sonra değişimin fitilini ateşleyin. Olumsuzluklarını kabul edin ve ders çıkarın.

Negatif giden bir yaşam nasıl pozitife çevrilir diyenler bu altın değerindeki öneriler ile hayatlarında bir değişim sürecine girebilirler. Bu süreçte çevreden etkilenmeden, kendilerini dinlemeli ve kendi kararlarını alarak uygulamalıdırlar. Her şey bir anda olmasa da zamanla düzelecektir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/negatif-bir-yasami-pozitife-cevirmek.280/
 
21 Haz 2020
20
2

Dünya sıkıntı yeridir ve herkesin kendine göre bir derdi vardır. Ters yöne giden bir arabayı doğru yola çevirmek sürücünün işidir. Kendisi bir şey yapmazsa araba ters yöne gitmeyi sürdürür ve uçuruma yuvarlanır. Bunun gibi bir insan da hayatındaki olumsuzluklardan kurtulmak için çabalamazsa işler daha da içinden çıkılmaz bir duruma gelir. Olumsuzluklarla mücadele etmek için insanın her zaman kendinden daha aşağı olanlara bakması gerekir. Kendinden daha hasta, daha fakir vs. olanları düşündükçe ve gördükçe insan haline şükreder.
 
19 Eyl 2019
31
21

 • Çevrenizdeki ve yaşamınızdaki olumsuzlukları değiştirmeye başlayın.
 • Olumsuz durumlarda sizin için neyin iyi veya yararlı olduğunu düşünün.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Güne olumlu bir başlangıç yapın.
 • Sıcak ve anlayışlı bir insan olun.
 
11 Nis 2020
23
12

Olumsuz yaşanan süreçler zorlu geçmektedir. Bu sorunun kaynağına inmeniz ve üzerinde düşünmeniz gerekiyor. Hiç bir sorun sizin canınızdan daha kıymetli değildir. Olumsuz giden bir problem olan şeyler sizden daha değerli değildir. Değerli ve önemli olan sizsiniz.;)
 

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
166
74

"Zihninizi başarı düşünceleriyle beslemek hayatınızda başarı yaratacaktır."
"Zihninizde başarı provası yaptığınızda, hayatınızda başarıyı yaşarsınız."
"Zihninizde oynadığınız zihinsel film, yarın yaşayacağınız hayattır."
 

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
166
74

Olumlu Düşüncenin Gücü
Olumlu düşünme, iyimser ve olumlu düşüncelere odaklanan ve olumlu sonuçlar bekleyen zihinsel ve duygusal bir tutumdur.

Olumlu düşüncelere sahip olan insanlar, yaşamın parlak tarafına bakar ve mutluluk, sağlık ve başarıyı öngörürler. Bu tür insanlar, karşılaşabilecekleri her türlü engel ve zorluğun üstesinden gelebileceklerinden emindir.

Olumlu düşünme, herkesin inandığı ve takip ettiği bir kavram değildir. Bazıları bunun saçma olduğunu düşünür ve onu takip edenlerle alay eder. Bununla birlikte, pozitif düşüncenin gücünü bir gerçek olarak kabul eden ve etkinliğine inanan insanların sayısı artmaktadır.


Bu konu hakkındaki pek çok kitap, ve dersin de kanıtladığı gibi, bu konu popülerlik kazanıyor gibi görünüyor.
Olumlu düşünce gücünü hayatınızda kullanmak için, onun varlığının farkında olmaktan daha fazlasına ihtiyacınız var. Yaptığınız her şeyde olumlu düşünme tutumunu benimsemelisiniz.

Bu kavramı kamuoyunun bilincine kim getirdi?

Norman Vincent Peale, özellikle 1952'de yayınlanan 'Pozitif Düşünmenin Gücü' adlı kitabıyla pozitif düşünme kavramını popülerleştiren Amerikalı bir bakan ve yazardı.

Kitabında, okuyucunun iyimser bir tavır kazanmasına yardımcı olmak için tasarlanmış pratik talimatlar verdi. Bu teknikler, onaylamaları ve görselleştirmeleri kullanmayı içeriyordu .

Pozitif Düşünme Gücü Nasıl Çalışır?
Aşağıdaki hikayeler, pozitif düşüncenin gücünün nasıl çalıştığını göstermektedir.


Richard'ın Hikayesi

Richard yeni bir iş başvurusunda bulundu, ancak özgüveninin düşük olması nedeniyle işini alacağına inanmadı ve kendini başarısız ve başarıya değmez olarak gördü.
Kendisine karşı olumsuz bir tutumu vardı ve bu nedenle diğer başvuranların kendisinden daha iyi ve daha nitelikli olduğuna inanıyordu.
Richard'ın zihni, iş görüşmesinden önceki bütün hafta işle ilgili olumsuz düşünceler ve korkularla doluydu . Aslında, başarısızlığı bekliyordu.

Röportaj gününde geç kalktı ve dehşet içinde giymeyi planladığı gömleğin kirli olduğunu ve diğerinin ütülemeye ihtiyacı olduğunu keşfetti. Çok geç olduğu için buruşuk bir gömlekle ve kahvaltı yapmadan dışarı çıktı.
Röportaj sırasında Richard gergin, olumsuz, aç ve gömleği için endişeliydi. Bütün bunlar zihnini dağıttı ve görüşmeye odaklanmasını zorlaştırdı. Genel davranışı kötü bir izlenim bıraktı ve sonuç olarak korkusunu gerçekleştirdi ve işi alamadı.


Jim'in Hikayesi
İkinci hikaye de aynı işe başvuran ancak konuya farklı bir şekilde yaklaşan Jim hakkındadır. İşi alacağından emin ve kararlı iyi bir özgüvene sahipti.

Röportajdan önceki hafta boyunca, Jim sık sık kendini iyi bir izlenim bıraktığını ve işi aldığını hayal etti. O da bu yönde doğrulamalar yaptı .
Görüşmeden önceki akşam giyeceği kıyafetleri hazırladı ve biraz erken yattı. Görüşme günü, her zamankinden daha erken kalktı ve kahvaltı etmek için bol vakti oldu ve ardından planlanan saatten önce görüşmeye geldi.

Jim iyi bir izlenim bıraktı ve işi aldı.

Bu iki hikayeden ne öğreniyoruz?
Kullanılan herhangi bir sihir var mıydı? Hayır, her şey doğal bir şekilde oldu. Aradaki fark tutum, davranış ve yaklaşımda idi.

Olumlu Düşünme Bir Yaşam Biçimidir
Olumlu bir tavırla hoş ve mutlu duygular yaşarız. Bu, gözlere parlaklık, daha fazla enerji ve mutluluk getirir. Bütün varlığımız iyi niyet, mutluluk ve başarı yayınlar. Sağlığımız bile faydalı bir şekilde etkilenir. Uzun yürürüz, sesimiz daha güçlüdür ve vücut dilimiz hissettiklerimizi gösterir.

Olumlu ve olumsuz düşünme bulaşıcıdır.

Tanıştığımız insanları bir şekilde etkiler ve onlardan etkileniriz. Bu, içgüdüsel olarak ve bilinçaltı düzeyde, sözcükler, düşünceler ve duygular ve vücut dili aracılığıyla gerçekleşir.

Olumlu insanların etrafında olmak istememiz ve olumsuz olanlardan kaçınmayı tercih etmemiz şaşırtıcı mı?
Pozitif olursak insanlar bize yardım etmeye daha yatkındırlar ve olumsuzluk gösteren herkesten hoşlanmazlar ve bundan kaçınırlar.

Olumsuz düşünceler, sözler ve tavır, olumsuz ve mutsuz duygular, ruh halleri ve davranışlar yaratır. Zihin olumsuz olduğunda, tıpkı bir zehir gibi salınır ve tüm vücuda yayılır bu da daha fazla mutsuzluk ve olumsuzluğa neden olur. Başarısızlık, ve hayal kırıklığına giden yol budur.


Olumlu Görünümün Faydaları
Bu zihinsel tutum, sadece kişinin başarısını ve kariyerini değil, yaşamın birçok yönünü olumlu bir şekilde etkiler.

 • Ruh sağlığınız ve duygusal sağlığınız üzerinde iyi bir etkiye sahiptir, çünkü sizi daha güvenli ve mutlu kılar ve dolayısıyla daha az endişeli hale getirir.
 • Bu tür bir zihniyet stresi ve endişeyi azaltır. Daha az stres ve kaygı, daha iyi bağışıklık sistemi ve daha iyi fiziksel sağlık anlamına gelir.
 • Sizi daha iyimser, arkadaş canlısı ve düşünceli yapar ve bu elbette insanlarla ilişkilerinizi geliştirebilir.
 • Bu tavırla zihninizi hayatınızı iyileştirecek fırsatların farkına varacak şekilde programlarsınız ve bu fırsatlardan yararlanma konusunda kendinize güvenirsiniz.
 • Bu zihinsel bakış açısıyla kendinizi daha motive hissedersiniz ve insanları kendilerini ve yaşamlarını iyileştirmeleri için daha kolay motive edebilirsiniz.
 • Olumlu bir zihin çerçevesi ile hem fiziksel hem de duygusal olarak daha hızlı iyileşme olur.
 • Olumsuz iç konuşmalardan kaçınmanıza ve olumlu kendi kendine konuşmaya geçmenize yardımcı olur .
 • Bu tür bir bakış açısı, başarının ana anahtarlarından biridir, çünkü yalnızca yapıcı sonuçlar beklemektesiniz ve başka bir seçenek beklemiyorsunuz.
Bu sonuçları elde etmek, zihninizi eğitmeyi ve odak noktasını olumsuzluktan pozitifliğe çevirmeyi gerektirir.

Pozitif Düşünmenin Gücünden Yararlanmak
Zihni olumluya çevirmek için biraz içsel çalışma gerekir, çünkü tutum ve düşünceler bir gecede değişmez.

İşte bu gücü kullanmak ve etkili bir şekilde kullanmak için birkaç talimat ve ipucu:
 1. Bu konuyu okuyun, faydalarını düşünün ve kendinizi denemeye ikna edin.
 2. Düşüncelerinizin gücünün hayatınızı her zaman şekillendiren muazzam bir güç olduğunu anlayın. Bu genellikle bilinçaltı bir süreçtir ancak süreci bilinçli hale getirmek mümkündür. Fikir size garip gelse bile, zihninizde olup bitenlerden daha bilinçli olarak bir deneyin.
 3. Davranışınızı ve düşünme şeklinizi değiştirmeye çalıştığınızı keşfederlerse, başkalarının sizin hakkınızda söylediklerini veya düşündüklerini görmezden gelin.
 4. Yalnızca olumlu ve yararlı durumları görselleştirmek için hayal gücünüzü kullanın.
 5. İç diyaloglarınızda veya başkalarıyla konuşurken olumlu kelimeler kullanın .
 6. Biraz daha gülümse, çünkü bu olumlu düşünmeye yardımcı olur.
 7. Negatif bir düşünce zihninize girdiğinde, onun farkında olmalı ve onu yapıcı bir düşünce ile değiştirmeye çalışmalısınız.
 8. Negatif düşünce geri gelirse, tekrar pozitif olanla değiştirin. Sanki önünüzde iki resim var ve bunlardan birine bakıp diğerini görmezden gelmek zorundasınız. Sebat etme, sonunda zihninize olumlu düşünmeyi ve olumsuz düşünceleri görmezden gelmeyi öğretir.
 9. Olumsuz düşünceleri olumlu olanlarla değiştirirken içsel direnç ve zorluklar yaşarsanız, pes etmeyin, sadece zihninizdeki yararlı, iyi ve mutlu düşüncelere bakmaya devam edin.
 10. Şu anda durumunuzun ne olduğu önemli değil. Olumlu düşünün, yalnızca olumlu sonuçlar ve durumlar bekleyin ve koşullar buna göre değişecektir. Eğer sebat ederseniz, zihninizin düşünme şeklini değiştireceksiniz. Değişikliklerin gerçekleşmesi biraz zaman alabilir, ancak sonunda olacaktır.

Bu sonuçları elde etmek, zihninizi eğitmeyi ve odak noktasını olumsuzluktan pozitifliğe çevirmeyi gerektirir. Orada çeşitli teknikler Bu geçişi sağlamaya yardımcı olabilir.

Olumlu Düşünen Kelimeler ve İfadeler
Sohbetlerinize yapıcı, iyimser, yardımcı ve cesaretlendirici sözler ekleyin. Düşünürken, olumsuz düşünceleri ve olumsuz sözcükleri uzaklaştırmak için gayret edin ve çalışın.

Bu şekilde zihniyetinizi olumsuzdan olumluya değiştireceksiniz ve hayatınız buna göre değişecektir. Bu aynı zamanda sizi çevrenizdeki ve tanıştığınız insanlar tarafından daha popüler ve sevilir kılacaktır.

İşte Kullanılacak Kelimelerin Listesi:

Mutlu, Başarılı, Memnun, Sevinç, Teşvik, Motive, Kabul Edilebilir, Çekici, Güzel, Büyüleyici, Nazik, Hasta, Başarılı, Yaratıcı, Uyum, İlham Verici, Yapıcı, Yardımcı.

Kullanılacak İfadelerin Listesi:

 • İyi hissediyorum.
 • Hayatım sürekli gelişiyor.
 • Yapabilirim.
 • Yapabiliyorum.
 • Bu mümkün.
 • Elimde.
 • Her şey yolunda gidecek.
 • İyimserim
 • En iyisini bekliyorum, en iyisini arzuluyorum ve elimden gelenin en iyisini yapıyorum.
 • Hayatımdaki iyi şeyleri takdir ediyorum ve onlar için Evrene teşekkür ediyorum.
 • Her gün hayatım her yönden gelişiyor.
 • Her günü sevgi ve neşe ile karşılıyorum.
 • Yapabilirim ve hedeflerime ulaşacağım.

Daha fazla cümle için Özgüveni Daha Yüksek Hale Nasıl Getirebiliriz? okuyun .

Olumlu Pozitif Düşünce Alıntıları

"Dünyadaki çok az şey olumlu bir itmeden daha güçlüdür. Bir gülücük. İyimserlik ve umut dolu bir dünya. İşler zor olduğunda 'yapabilirsin'. ”–Richard M. DeVos

"Olumlu bir tavrınız varsa ve sürekli olarak elinizden gelenin en iyisini yapmak için çabalıyorsanız, sonunda acil sorunlarınızın üstesinden gelir ve daha büyük zorluklara hazır olduğunuzu görürsünüz."
–Pat Riley

"Nereye gidersen git, hava nasıl olursa olsun, her zaman kendi güneş ışığını getir."
–Anthony J. D'Angelo

"Hayallerini canlı tut. Herhangi bir şeyi başarmak için kendinize güvenin inanç, vizyon, sıkı çalışma, kararlılık ve adanmışlık gerekir. İnananlar için her şeyin mümkün olduğunu unutmayın. "
-Gail Devers

"Durum bu değil, önemli olan duruma olumsuz tepki mi vereceğimiz yoksa olumlu tepki mi vereceğimiz."
–Zig Ziglar

"Gerçekten olumlu bir tavır benimsemek, hayatınıza değiştirir, adımlarınıza bir bahar, gözünüze bir ışıltı ve bunların hepsi katmak için harikalar yaratabilir."
- Christina Brinkley


Kaynak:
 
Üst