Neden Korkuyoruz? Korkmayı Öğrenmek Nasıl Olur?


Neden Korkuyoruz? Korkmayı Öğrenmek Nasıl Olur?


Neden Korkuyoruz? Korkmayı Öğrenmek Nasıl Olur?​İnsanların içinde bulunan saf korku duygusu insandan insana değişir bir durumdadır. Her birey kendi yetiştirilme şartlarından okuduğu okula kadar birçok farklı faktörden etkilenerek türlü türlü şeylerden korkabilir. Çocukken size anlatılan kötü kahramanlardan, metafizik canlılardan hatta size kötü davranan okul öğretmenlerinizden bile korkabilirsiniz. Peki korkmak aslında nedir? Nasıl ve neden gerçek korkmayı öğrenmeliyiz?

Bir bilim insanı yaptığı bir korku deneyinde fareleri kullanıyor. Bir grup farenin üzerindeki korku genini arındırıyor ve diğer farelere dokunmuyor. Her iki grup da yine fare, yılan gibi çeşitli yırtıcıların bulunduğu bir kafese serbest bırakılıyor. Korku geni alınan fareler hiç yavaşlamadan odanın içinde rahat bir şekilde gezişiyorlar. Öbürleri ise çok tedirgin bir şekilde köşelere saklanıyorlar hatta altına girebileceği bir yerler arıyorlar. Bu deney sonucundan korku geni diye bir gerçek olduğunu anımsayan bilim insanı bunu herkese kanıtlamış oluyor.

Sonrasında ise insanlarda da korku geni alınabilir mi tartışması çıkıyor elbette. İşin içine Amerikan ordusu giriyor ve ordusunu güçlendirmek adına korku genini geçici bir süre baskılayabilir miyiz diye çalışmalara başlıyor. Tüm korku geni alınırsa askerlerin kendisini bilmeyerek ölüme götürmesi gibi bir sürü karşı fikir de katılıyor bu tartışmaya. Korkunun zekayı dengelediği ve yaşamda kalma arzusunu da güçlendirdiğini varsayan Amerikan ordusu korku genini çıkarmamaya karar veriyor.

Neden korkuyoruz? Şimdi isterseniz bunu cevaplayalım. Bunun çeşitli sebepleri vardır. İşte o sebepler;​


cehalet.jpg


1- Cehalet:​


İnsanlar bilmediğinden korkabilir. Bunun temel sebebi çocukluğunuzda başlar. Çocuk bir çevrenin dışına çıkma arzusuyla beraber içinde bir korku yeşerir. Tabi her şeyi çocukluğa bağlayamayız. Bazı ülke yönetimleri sırf halkı korkutup yönetime devam edebilmek adına onları dış dünyadan keser ve diktatörlük yapar. Eğer ki insanların yeterince korkması sağlanabilirse ülke dahi yönetilebiliniyor. Korkuyu sağlamanın en büyük yolu cehalettir.

kotu-tecrube.jpg


2- Kötü Tecrübe:​


Örneğin araba kullanmayı öğreniyorsunuz. Ehliyeti alıp ilk kez trafiğe çıkıyorsunuz. Karşı şoförün hatasından dolayı veya yola aniden kedi fırlaması sebebiyle anlık içinize bir korku yerleşebilir. Başka bir örnek olarak ise mesela 12 yaşında bir çocuğun yüzme öğrenmek istemesini düşünün. Çocuk daha yeni yeni yüzmeyi öğrenirken bir boğulma vakası geçirirse hayat boyu suya küsebilir. Bunlar çok derine yazabiliyor. Bir olay içerisinde kötü tecrübe edinirseniz bunlar fobiye dahi dönüşebiliyor.

toplum-baskisi.jpg

3- Toplum Baskısı:​


Eskiden Rahime Teyze ne der, amcanlar ne der, karşı komşu ne der gibi saçma ibareler mevcutken şimdi ise sosyal medya üzerinde bu baskı var. Sosyal medya beni linç eder mi, sosyal medya beni kötü malzeme eder mi gibi korkuları içimizde barındırıyoruz. Hatta bu sosyal medya linci bir fobiye dönüşmüştür ve bunun bir adı vardır: geletofobi. Kişinin kendisinin alay malzemesi yapılmasından korkmasıdır.

degismekten-kormak.jpg


4- Değişmekten Korkmak:​


En büyük korkularımızdan birisi olan değişmekten korkmak şudur. Aileniz sizi sürekli aynı tür şekilde yetiştirir. Fakat siz büyüdüğünüz zaman örneğin farklı eve çıkacağınız zaman bir değişim şart oluyor. Ailenizin verdiği yetiştirilme tarzı ile yeni hayatın birbirine uyumsuzluğu sizi korkuya iter. Değişirseniz sırıtmaktan korkuyorsunuz. Örneğin saçınızı mora boyayacak olursanız toplum baskı olmadan önce kendi içinizde bu korkuyu yaşıyorsunuz.
 
14 Haz 2020
70
49

Korkmak da hayati bir duygudur. Her insanın korkuya ihtiyacı vardır. İnsan tehlikelerden korkmasaydı onlar için önlem alması mümkün olmaz, hayatı zindana dönerdi. Kimsenin hiçbir şeyden korkmadığı bir yerde kaos, anarşi, fitne-fesat alıp başını yürürdü. Korku sevgi ile beraber olmalıdır. Bunlar birbirine zıt değil, aksine birbirini tamamlayan şeylerdir. Felâha ermek için Allah korkusu ve Allah sevgisi şarttır. Korkusuz insan olmaz. En cesur kahramanların bile korktuğu bir şeyler vardır. İnsan malını-mülkünü kaybetmekten çok korkar fakat asıl îmânını kaybetmekten ve ebedi cehennemden korkmalıdır.
 
Üst