Nebiler ve Şehidlerin Gıbta Ettiği Kimseler

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

nebiler-ve-sehitlerin-gipta-ettigi-kimseler.jpg


Nebiler ve Şehidlerin Gıbta Ettiği Kimseler

İslam’da Nebi ve şehitler
önemli ve özel yerleri olan kişilerdir. Bu kişilerin gıpta ettiği kimseler merak konusu olmuştur.

Nebi Ve Şehit Kimlere Denir?

Asıl konudan bahsetmeden önce nebi ve şehit kelimelerinin ne anlama geldiğine bakmakta fayda vardır. Nebi, İslam terimi olarak haber manasındadır ve yeni bir din getirmeyen, insanları eski dine davet eden kimsedir. Elde edilen verilere göre İslam’da 200 binden fazla nebi olduğu bilinmektedir.

Şehit kelimesi iseAllah yolunda hayatını kaybeden Müslümanlara verilen isimdir ve İslam’da en önemli durum olarak bilinmektedir. Çünkü şehitlerin peygamberden sonra geldiği ve Allah tarafından bu nedenle kıymet gördüğü bilinmektedir.

Nebi Ve Şehitlerin Gıpta Edeceği Kişiler

Nebi ve şehitlerin gıpta edeceği kişilerle ilgili olarak bazı hadislere yer verilmektedir.Kıyamet gününde şehit ve nebi olmamalarına rağmen onların nimetlerinin kendisinde olmasını isteyen, onlara gıpta edenler vardır.

Nebi olmadıkları halde Rasullerin görevini yüklenenler, onların sorumluluklarını gereğince yerine getirenler gıpta edilen kimselerdir. Nebi ve şehit olmadıkları halde İslam ve Allah’a hizmet eden bu kimselerin Allah katında değeri çok büyüktür. Bu kişilerin dostu olunması gerektiği ve onların sevdiklerini sevmek gerektiği buyurulmuştur.

İslam davasında ısrarlı, sabırlı ve devam arz eden özelliği olan mevzu bahis kişiler için Rasulüllah (s.a.v) kavim çerçevesinde yaklaşmıştır. Bu kavmin, iman ve İslam’ı savunma noktasında devamlılık getirmiş kişilerden oluştuğunu belirtmektedir. Bu kişiler İslam istikametinde birçok zorluğa karşı sebatkardır. Kendi davaları için dimdik ayaktadırlar. Tüm hayatlarında kararlı bir şekilde hizmet etmişlerdir. Hayatlarında zikzaklar çizmeyen, yalpalamayan kişilerdir.

Nebiler ve şehidlerin gıpta ettiği kimseler birbirlerini, Müslümanları Allah için seven kimselerdir. Aynı dinden olmaları bu sevgiyi pekiştirmiştir. Bu kişilerin simalarının nurlu olduğu belirtilmektedir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/nebiler-ve-sehidlerin-gibta-ettigi-kimseler.109/
 
17 Kas 2013
48
25

Allahı yürekten seven herkesi seviyoruz.
Rabbimiz inşallah hepimizi şehitler ve nebiler ile birlikte cennetine alır.
Cehennem insan aklının ve Kuran'ın bilgilendirmesi ile anladığımız kadarı ile berbat bir yer. Orada ebedi kalmayı hiç kimse istemez. Cennet ehline selam olsun.
 
13 Haz 2020
5
5

Hubb-u fillah ve buğd-u fillah yani Allahü Teala için sevmek ve Allahü Teala için düşmanlık etmek (kafirleri sevmemek) farzdır, imanın temelidir. Allah'ı sevdiğini söyleyen bir insan, onu inkar eden kişileri sevemez. İki zıt sevgi aynı kalpte beraber bulunamaz. Birini sevmek, diğerini sevmemek demektir. Allah için sevmek, her işini Allah rızası için yapmak büyük bir mertebedir. İlim ve amel de ancak ihlas olursa fayda verir.
 
Üst