Nasıl Tevbe Edilmeli

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
166
74

nasil-tevbe-edilmeli.png


Nasıl Tevbe Edilmeli
İşlenen bilinçli ve bilinçsiz günahlar için tevbe etmek İslam’da büyük önem taşımaktadır. Allah, günahlardan pişmanlık duyanlara kapılarını açmaktadır.

Ne Zaman Tevbe Edilmeli?
Tevbe edecek olan kişi bunu günahından hemen sonra yaparsa farzı yerine getirmiş olur. Farkında olunduğu halde tevbeyi geciktirmek kapsam bakımından büyük günahlara dahil edilmiştir. Haram işledikten sonra tevbe-i istiğfar etmek, bir daha aynı hatayı yapmamaya yemin etmek demektir. Ancak pişmanlığı gönülden olmayanın tevbesi kabul olmaz.

Nasıl Tevbe Edilmeli
Tövbe etmek için öncelikle günahı işleyen kişi neden hata yaptığını ve pişman olduğunu iyice idrak etmelidir. Ayrıca bir daha asla aynı hatayı yapmayacağını da gönülden istemelidir. Daha sonra tövbe duası okumalı ve eğer mümkünse mübarek zamanlarda bu dua yinelenmelidir.
  • Tövbe etmek için kişi Allah’a sığınmalıdır.
  • İşlediği suçtan ötürü vicdanı rahatsız olmalı ve kesin bir karar vermelidir.
  • Bir kişinin kul hakkını yemişse, o kişiyle mutlaka helalleşmeli ve gönlü alınmalıdır.
Bir Kişi Aynı Günah İçin Sürekli Tövbe Ederse Ne Olur?
İnsanlar hata yapan varlıklardır ve aynı zamanda kendilerini düzeltme yeteneğine de sahiptirler. Bir nedenle dinde günah olarak nitelendirilen bir hata yaptıklarında bundan pişmanlık duyarlarsa yaratıcı tarafından kabul gördüğü ifade edilmiştir. Ancak sürekli aynı hatayı yapıp sürekli tövbe etmek, niyetin kötüye kullanımı gibi düşünülebilir. Verilen kararlarda eksiklik, inançta ve Allah’a duyulan imanda noksanlık söz konusudur.

Tövbe İstiğfar Duası Ne Anlatıyor?
Tövbe İstiğfar Duası’nın
meali, kişinin günahlarından arınmasına yönelik sözler barındırmaktadır. Şeytana uyan ve günah işleyen bir kişinin inancını tazelediği bir duadır. Kişinin inancındaki eksiklikleri fark ederek imanını tazeleyebildiği sözler içerir. Hem İslam dinine hem de peygamberlerinin hepsine, başta Allah’a olan inancı tazeler. En son kutsal kitabın Kuran-ı Kerim olduğunu ifade eder.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/nasil-tevbe-edilmeli.84/
 
15 Haz 2020
14
10

Günah işledikten sonra tevbe etmek farzdır. Tevbenin, şartlarına uygun olarak yapılması lazımdır. Pişmanlık, tevbenin olmazsa olmaz şartıdır. Pişman olmadığı halde dilinin ucuyla "tevbe, tevbe" demek, gerçek anlamda tevbe etmek sayılmaz. Hakiki tevbe, samimiyetle yapılır. Tevbe eden kişi bir daha aynı günahı işlememeye kararlı olur. "Ben şimdi tevbe edeyim de sonra canım isterse yine yapıp yine tevbe ederim." diye düşünmek yanlıştır. Ayrıca bir günahtan tevbe edebilmek için o günahı bırakmış olmak gerekir. Örneğin içki içmeye devam ederken içkiden tevbe edilmez. Tevbe eden kişi kazaya kalan namaz ve oruç borçlarını ödemeye, vermediği zekatları vermeye, bozduğu yeminlerin kefaretlerini ödemeye, kul akkına girdiği kişilerden helallik almaya çalışır. Günahını hatırladıkça üzülür ve o günahı kimseye anlatmaz.
 
12 Haz 2020
42
21

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ, günah işleyip pişman olanı, istigfar etmeden önce affeder.) [Taberani]

Tövbe duası türkçe okunuşu: "Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe'l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ.
 
18 Şub 2017
37
29

"en içten ve en samimi" anlamına gelen nasuh kelimesi kuranı kerimdeki tahrim suresinin 8. ayetinde şu şekilde zikredilmektedir: ey iman edenler! içtenlikle ve kararlılık içinde allaha tövbe edin. umulur ki rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi altından ırmaklar akan cennetlerine koyar. o gün allah, peygamberi ve onunla aynı imanı paylaşanları utandırmaz. onlarında nuru önlerinde ve sağ yanlarında ilerleyerek yollarını aydınlatırken şöyle derler: "rabbimiz! nurumuzu arttır eksiltme ve bizi bağışla. şüphesiz senin her şeye gücün yeter."

bu ayette bahsedilen tövbe biçiminde tam anlamıyla pişman edilen işe bir daha geri dönmemeyi kast edildiği öne sürülmektedir. içten ve kararlılıkla yapılan bu tövbe de dini kaynaklarda tevbei nasuh olarak geçmektedir.
 
12 Haz 2020
18
17

Tevbe; hem dil, hem kalp hem diğer organlarla beraber yapılır. Dil kötü sözler söylemekten vazgeçmeli, kalp kötü huylardan arınmalı, organlarla da güzel ameller işlemeli, günahlardan uzak durmalıdır. Örneğin elimizle namahremlere dokunmamalı, ayağımızı kötü yerlere gitmekte kullanmamalıyız. Gözlerimizle daima Kur'an-ı Kerim'e bakmalı, onu çok okumalı, güvenilir dini kitapları da ihmal etmemeli, baktığımız her şeyden ibret almalıyız. Kulaklarımızla kötü şeyler dinlemekten kaçınmalı, güzel şeler dinlemeli ve onlara uymalıyız. Dilimizi kötü sözlerden uzak tutmalı, hep salavat, zikir, dua, Kur'an okumak, istiğfar etmekle meşgul olmalıyız. Tüm bedenî ibadetleri yerine getirmeli, namaz, oruç, sadaka-zekat gibi ibadetleri hakkıyla yapmaya çalışmalıyız. Bir günaha tevbe ettiysek bir daha aynı şeyi tekrar yapmamalıyız.
 
12 Haz 2020
25
25

Her şeyden önce yürekten gelen samimiyet ile Allah’a karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allah’a sığınarak, pişman olmamız gerekmektedir. Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair kesin bir karar içerisinde olmak. gereklidir. İslam fıtrat dinidir. İslam’da insanın günah işleyebileceği kabul edilmiş ve bundan korunma ve kurtulma yolları insana öğretilmiştir. İşte yapılan kötülükten, işlenen günah ve kabahatten kurtulup manevi kirlerden temizlenme yolu tövbedir. Tövbe ile insan, yapmış olduğu günah ve kusurlar dan kurtulup o günah ve hataları hiç yapmamış gibi tertemiz olur. Nitekim bu hususta Peygamber Efendimiz(s.a.v.) “Günahtan tam dönen ve tövbe eden, o günahı hiç işlememiş gi bidir.” buyurur.
 
12 Haz 2020
31
20

Günah ruhun kiri, tövbe ise cilasıdır. Günahta ısrar, kulun ruhunu iyice bozar. Onun için Mevlana her insanı, her ne durumda olursa olsun mutlaka günah bataklığından tövbenin aydın düzlüğüne şöyle çağırmaktadır:
''Gel, gel, ne olursan ol, yine gel! Kâfir, Mecusî, putperest de olsan gel! Bizim bu dergâhımız umutsuzluk dergâhı değildir. Yüz bin kere tövbeyi bozmuş olsan da yine gel!''

Günah işleyen kul, tövbe kapısına; günahlarını itiraf ederek, bu günahların verdiği huzursuzluk ve pişmanlıkla silkinmiş, uyanık bir kalp ve gönülle gitmelidir.
 
21 Haz 2020
20
2

İnsan, ne kadar günah işlese de, samimiyetle ve şartlarına uygun olarak tevbe ederse affolur. Tevbe eden kişi, "acaba tevbem kabul olacak mı? Ya kabul olmazsa? Ya Allahü teâlâ beni affetmezse?" diye düşünmemeli, Allahü teâlâya suizan etmemelidir. "Ben tevbenin şartlarını yerine getirebildim mi?" diye düşünmeli, eksikleri varsa gidermelidir. İnsanları tevbeden men etmek, onları ümitsizliğe sevk etmek çok veballi bir iştir. "Sen lanetliksin, senin tevben kabul olmaz." gibi şeyler söylemenin mesuliyeti ağırdır.
 
Üst