Namaz ve Dua'nın Guzelligi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Namaz ve Dua'nın Guzelligi


Huzur Bulmak İçin İbadet Edin

Namaz, huzur bulmak ve mutlu olmak için çok yararlı olacak bir ibadettir. Her insan kötü zamanlardan geçer. Bu durumda Allah'a sığınmak ve ondan yardım istemek, en doğru yoldur. Çok sinirli olduğunuz ve kızgın olduğunuz anlarda abdest almak, sizi rahatlatacaktır. Sakin bir yerde namaz kılmak ise, içinizin huzurla dolmasını sağlar. Allah, kullarına namaz kılmayı farz olarak kılmıştır. Bu hem yüce yaratıcı olan Allah'ı anmak hem de sağlığımız açısından çok yararlı bir eylemdir. Salih ameller ile defterimizi doldururken, farz ibadetleri de yerine getirerek, sonsuz huzur bulunacak cennete gitmek, her müslümanın en büyük isteğidir. Bu yolda maneviyattan uzaklaştığımız zamanlarda, namaz kılmak tekrar tazelenmeyi ve iman etmeyi destekler.

Dua, Allah ile kul arasındaki en önemli iletişim yollarından biridir. Yüce Allah her şeyi görür, işitir ve bilir. Onun haznesinde her şey çok ve sonsuzdur. Bu nedenle istemek ve dilemek gerekir. Duaların ne zaman kabul edileceği bilinmez. Ümidi kesmemek ve her zaman dualarımızı dile getirmek gerekir. Allah kalbimizden geçeni en iyi bilendir. Bize şah damarımızdan daha yakındır. Biz ancak ve ancak ona döndürüleceğiz. Huzuruna gitmeden önce yaşadığımız bu dünyada, iyilikler yapmak ve ibadet etmek çok önemlidir. Yalan dünyaya kanıp, gerçek sonsuzluğu yaşayacağımız günü unutmak, yanlış bir davranıştır. Bugün ölecek gibi diğer dünya için, hiç ölmeyecek gibi diğer dünya için yaşamak gerekir. Bu ince çizgiyi tutturmak ve Allah'ın rızasını kazanmak, dünya sınavından geçenlerin başarısı olacaktır.

Namazı Hayatınıza Alın ve Farkı Hissedin


Namazı Hayatınıza Alın ve Farkı Hissedin

Namaz, günlük koşturmaca içinde insana zor gelen bir ibadettir. Zaman kaybı gibi ya da çok zaman alıyormuş gibi düşünülebilir. Bu tamamen şeytanın insana verdiği vesveselerin en kötüsüdür. Oysa namaz, toplamda 24 saat içinde 1 saat bile sürmeyen bir ibadettir. Allah ile kul arasındaki bu özel anlarda, insan da doğası gereği huzur bulur. Namaz insanı iyileştirir ve güzelleştirir. Her insan ancak ibadet ederek, huzur bulur. Kendi iç huzuruna ancak Allah için bir şeyler yaparak ulaşır.

Dua ile tamamlanan namazın, günlük hayat içinde yer edinmesi, işlerinizin de düzene girmesini sağlar. Hayatınıza disiplin katan namaz ile kötülük yapmaktan ve haram işlerden de uzaklaşırsınız. Allah'ı anmak ve unu tespih etmek, insana tarif edilemeyen bir huzur verir. Çünkü kalpler ancak Allah'ı anarak huzur bulur. Bu dünyanın kötülüklerinden Allah'a sığınmak ve ondan yardım dilemek, en kesin ve doğru yoldur. Çünkü o, dünyayı yaratmış ve arşa kurulmuştur. Her şeyi izler ve görür. Zalimlerin cezası mutlak olarak verilecektir. Bazı zalimler bu dünyada helak olurken, bazıları için de hazırlanan cehennem onları beklemektedir. Elbet o hesap günü geldiğinde, zalimler hak ettikleri cezayı bulacaktır.

Çocuklarınızı Namazın ve Duanın Güzelliği İle Tanıştırın


Çocuklarınızı Namazın ve Duanın Güzelliği İle Tanıştırın

Namaz, her müslüman için ergenlik çağına geldiği andan itibaren farz kılınmıştır. Küçük yaşta hiç namaz ile tanışmayan bir çocuğun, namaz kılma yaşı geldiğinde bu duruma adapte olması çok zordur. Bu nedenle küçük yaşta onlara namazı anlatmak yararlı olacaktır. Çocuklar görerek öğrendikleri için onların yanında namaz kılmak çok etkili olacaktır. Çok küçük bir yaştaki çocuk bile yaptığınız hareketleri tekrar edecektir. Dua ederken onlara da tekrarlatmak, gülümseyerek ve güzellikle seccade de kalmalarını sağlamak gerekir. Namaz kılarken, merak edip yanınıza gelen çocuklarınıza sakın kızmayın. Bu onların namazdan korkmasına neden olur. Yanınızda oynamasına izin verin, bu şekilde zamanla o da namazın güzelliğinin farkına varacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/namaz-ve-duanin-guzelligi.311/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Kim sabah namazını kılarsa, ALLAH'ın garantisi altındadır.


"Kim sabah namazını kılarsa, ALLAH'ın garantisi altındadır."

(Kütüb-i Sitte, c.17, s.541)​
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Namaz yolunuzu aydınlatır.
Ne kadar güçlü olursan ol sabah namazına kalkmak için yorganını üzerinden kaldıramıyorsan zayıfsın.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Namaz kulluktur - Namaz itaatir - Namaz doğruluktur - Namaz huzurdur - Namaz teslimiyettir - Namaz aşktır - Namaz Sabırdır - Namaz Duadır - Namaz Sevgili ile Buluşma Vaktidir.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Şu yalan dünya da en güzel şeylerden birisi de namaz kılmaktır.
 
13 Eyl 2019
106
24

Çünkü Sabah Namazı Şahitlidir...

"Şahidin yoksa davayı kazanamassın
Der Hz. Mevlana...
Seherleri bize şahit eyle
Ya Rabbi.!

Essalatü Hayrun Minennevm..
 
19 Eyl 2019
31
21

"Eğer kıskanılacak insanlar görmek
istiyorsanız,
camide ilk safta olanlara bakın..."
 
14 Haz 2020
70
49

Şu yalan dünya da en güzel şeylerden birisi de namaz kılmaktır.

Hakimi mü'minler 'ne zaman namaz vakti gelecek de yine namaz kılacağım?' diye beklerler. Namaz kılarken büyük bir manevi haz duyarlar. Tabii ki namaz manevi haz almak için değil Allah rızası için kılınır. İnsan önce farz namazları kılmalı, varsa kaza borçlarını bitirmeli ve sonra nafile namazlarla sevap kazanarak Allahü teâlâ'ya yaklaşmaya çalışmalıdır. Farz namaz kılmadan yahut daha kaza namazları varken nafile namazlarla meşgul olmanın uygun olmadığı belirtilmiş; bu durum borcu varken sadaka vermeye benzetilmiştir.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Ayet-nisa-103


Namazı bitirdiğinizde, Allah'ı ayaktayken,

otururken ve yan yatarken zikredin. Artık 'güvenliğe kavuşursanız'

namazı dosdoğru kılın. Çünkü namaz, mü'minler üzerinde vakitleri

belirlenmiş bir farzdır.

NİSA SURESİ 103
 
Üst