Namaz ve Aşk

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

namaz-aski.png


Namaz ve Aşk

Namaz kılmak
, İslam’ın farzlarından biridir ve akıl sağlığı yerinde olan her Müslüman, belli bir yaştan itibaren bunu yerine getirmekle yükümlüdür.

Namaz Kılmak ve Bunu Doğru Yapmak

Namaz kılmak, Allah’ın varlığını kabul etmek, onun eşsizliğini anmak, dua etmek gibi yoğun duygularla yapılır. Yani içten gelerek, görev haline gelmeden, bütünüyle İslam dinine ve Kuran-ı Kerim’e uyum sağlayarak bu farz yerine getirilmelidir. Namaz kılmak Allah aşkı ile iman ile yapıldığı zaman anlamlı ve doğru olur. Günlük hayatının kalan kısımlarında Kuran’ın ve İslam’ın getirilerine uymayanların yaptığı ibadet de sakatlanır. Namaz ibadetini doğru şekillerde yerine getirmek ve bunu gerçekten inanarak yapmak gerekir.

Namaz ve Allah’a Yakın Hissetmek

İnsanlar, diğer canlılardan farklı olarak bir yaratıcıya inanmak ister. Fakat çeşitli toplumsal etkenler ve dünya işleri nedeniyle inancı geri plana atabilir. Bazen bir dine inanmayanlar da olabilir. Fakat İslam dininde ve bu dinin kutsal kitabı olan Kuran’da Allah’a yakın hissetmek için en kolay yollardan biri namaz kılma ibadetidir. Kendini kendinden üstün bir yaratıcıya yakın hisseden kişi, dünyevi yükten arınır ve bu dünyanın sadece maddi varlıktan ibaret olmadığını anlar. Yani ölümlü fiziksel bedenden sonra ne olacağını bilmeyen insan bu dünyada kendini iyi insan olmaya adamalıdır. Bu insanların temel sorumluluğudur.Namaz bu nedenle Allah’a karşı ve dine karşı bir görevdir. İnsan, dünyevi hayattaki uğraşlardan dolayı niyetini kirlettiğinde arınma ihtiyacı hissetmeli, hatalarını bilerek bir daha yapmamak üzere tövbe etmelidir.

Namazda Dünyadaki Şeylerin Akla Gelmesi

Namaz kılan kişiler kendini tamamen iyiliğe odaklamalı ve kötülüklerden uzaklaşmalıdır. Namazı kılan kişi dünya işlerini secde dışında bırakmalıdır. Fakat dünyevi işlerin akla gelmesi namazı bozmaz.

Namazla İlgili Bir Ayet

İslam’da Kuran-ı Kerim’de namaza verilen önem çok büyüktür. Bununla alakalı bir ayette Kuran ayetlerinin okunması ve namazın doğru kılınması gerektiği belirtilir. Namazın, edeb ve namusa uymayan şeylerden kişiyi alıkoyduğu ifade edilir. Günde beş kere Yüce Allah’ı hatırlamak çok önemli bir ibadettir ve Allah her yarattığının ne yaptığını bilir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/namaz-ve-ask.156/
 
13 Eyl 2019
106
24

Namaz olmadan bir yaşam biçimini hayal bile edemiyorum. Namaz olmadan olmaz. Toplumsal dengelerin bozulduğu şu an yaşadığımız zaman diliminin kurtuluş reçetesi namazdır. Namaz'a başlamak kişinin en güzel eylem biçimidir.
 
13 Haz 2020
5
5

Namazı dosdoğru kılanlardan olmaya çalışmak gerekir. Namaz kılarken kimin huzurunda olunduğunun bilincinde olmak, huşu ile namaz kılmak, namaz sırasında dikkati dağıtacak şeyleri önceden gidermek (ortamda bulunan resimler vb.), kısacası namazdayken dünyevi şeyler düşünmemek, tadil-i erkâna riayet ederek, acele etmeden namaz kılmak lazımdır. Namazın kötülüklerden koruması için şartlarına dikkat edilerek kılınması önemlidir. Namaz kılmanın faziletleri saymakla bitmez fakat özellikle sabahleyin tatlı uykusunu bölüp severek namaz kılmak çok kıymetlidir. Gece kılınan teheccüd namazının, zorluklar içinde kılınan namazların (mesela çok hastayken veya askerde nöbetteyken) namaz kılmanın sevabı çoktur. Farz namazlar, vacip namazlar hepimizin görevidir ancak sünnet ve nafile namazları da ihmal etmemek gerekir. Hepsinin çeşitli mükafatları vardır.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Haydi namaza haydi kurtuluşa
Essalatü hayrun minen nevm
Namaz uykudan hayırlıdır.

"Allah’ım! Dinim, dünyam, ailem ve malım hakkında af ve âfiyet istiyorum. Allah’ım! Açıklarımı ört, korkularımı gider ve bana güven ver."

(Hâkim, "De’avât", No:1902
 
Üst