Namaz sevgisi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Kalbin ilk gıdasıdır namaz.
Asil bir duruştur namaz sınır tanımaz

namaz-sevgisi.jpg


Namaz sevgisi
İnsanın yaratılış gayesi, Allah’a ibadet etmek ve onun emirlerine itaat ederek onun sevgisini kazanmaktır. Cenabı Hakk’în bize emrettiği bütün hükümler bizim iyiliğimiz içindir. Ancak onun emir ve nehiylerine uyarak Allah’a yaklaşabiliriz. İslam dini tertemiz bir dindir ve insanlara iyiliği, doğruluğu, sevgiyi, saygıyı ve dürüstlüğü emreder. Namaz ibadeti ise peygamber efendimiz miracı şerife çıktığında Hz. Allah’ın biz ümmeti Muhammed’e 5 vakit farz olmak üzere hediye ettiği bir ibadettir. Dolayısı ile bir müminin namazlarını tam kılması gerekir. Namaz farz ve nafile olmak üzere iki kısımdır. Farz olan 5 vakit namazdır. Nafile namaz ise 5 vakit namazdan hariç Allah’a yakınlık niyeti ile kılınan namazdır. Namaz dinen direğidir hadisi şerifi namaz ibadetinin ne kadar önemli bir ibadet olduğunu vurgulamaktadır. Namazını tam kılan kimse Allah’ın sevgisini kazanır.

Peki, namaz sevgisi nasıl olmalıdır?
Öncelikle kişi namazın boynunda borç olduğunu idrak edebilmeli ve namazlarını hiç aksatmadan eda etmelidir. Bu ise ancak namaz sevgisi ile mümkün olur. Bütün ibadetleri sevmenin başı ise Allah sevgisine bağlıdır. Eğer kalpte Allah sevgisi var ise o kişiye hiçbir ibadet zor gelmez. İbadetin zor gelmesi nefistendir. Namaz kılmak ve islamın emirlerini yerine getirmek gerçek mümine hiçbir şekilde meşakkatli gelmez. Aksine ibadetten lezzet alır ve huzuru Allah’a yönelmekte bulur. Bir kimse yarın ahrette sualinin kolay geçmesini istiyorsa namazını kılmalı ve diğer emirleri yerine getirmelidir.
Namaz kılmamak ise imansızlıktan ve iman zayıflığından dolayı meydana gelen bir durumdur. Her müminin kalbinde başta Allah sevgisi olmak üzere peygamber sevgisi, namaz sevgisi ve ibadet sevgisi olmalıdır. Ancak bu şekilde felaha ulaşılabilir ve Allah sevgisi kazanılabilir.

Kalbin ilk gıdasıdır namaz.
Asil bir duruştur namaz sınır tanımaz

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/namaz-sevgisi.14/
 
26 Tem 2019
92
45

Namaz aşktır namaz sevdadır namaz parlayan güneş misali müslümanların ışığıdır.
 

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

Namaz Sevgisi

Tüm günahlardan çekinip korkmak, namaz ibadeti ile başlar. İmanı güçlü olan kimse, namaz sevgisi ile dolup taşar.

‘‘Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım isteyiniz. Sabır ve namaz, yalnız Allah’tan korkan müminlerden başkalarına zor gelir.’’ (Bakara 45)

Namaz Sevgisi Nasıl Aşılanır?

En önemlisi, kişinin namaz kılma hevesine ulaşmasıdır. Bunun küçük yaşta başlaması en önemlisidir. Anne ve babaların çocuklarına ibadeti öğretmesi, ibadet etmeyi aşılamayı görevidir. Bunun için küçük yaşta anne babaların çocuğa namazı aşılaması gerekir. Peki, nasıl? Çocuklarımızı hem kırmadan, hem de soğutmadan ibadet etmeye nasıl alıştırırız? Bunun için ilk olarak çocukların baskı altında kalmadan, ona İslam dinini en iyi şekilde öğreterek, ibadet etmeyi kendine bir görev haline getirmesi ile yapabiliriz. Namaz kılmak Müslümanları diğer kötülüklerden de uzaklaştırır. Gün içinde beş vakit Allah rızası için ayrılmış olduğu zaman, diğer zaman dilimlerinde de Allah sevgisini, Allah korkusunu unutmamanızı sağlar. Bu sayede doğru bir kul, günahsız, hatasız bir kul olma çabanız daha doğru sonuçlanır. Namaz kılmak sizi tüm kötülüklerden uzaklaştıracaktır.

Namaz Kılmak Kimlere Zor Geliyor?

Mutlaka namaza başlamak isteyen kişiler olur. Namaz kılmaya başlayan, kısa süre içinde bırakan insanlar da görebiliriz. Peki, namaz kılmak kimlere zor geliyor? Müslüman olmak isteyen gayrimüslimlere bakıldığında, onlar Müslüman olmak istiyor; ancak gün içinde beş kere namaz kılmak zor geliyor. Diğer ibadetler zor geliyor. Aynı şekilde Müslüman olan kişilere de namaz kılmak zor geliyor ise bu durum inanç ve ibadet eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ancak Allah, kullarının zayıf olduğunu bilerek ibadetlerini ona göre istemiştir. Allah hiçbir kuluna yapamayacağının ötesinde bir şey emretmez. İnsanlar zayıf olduğu için, aslında istenenlerde de onlara kolaylıklar tanımıştır. Namaz kılmakta zorlanan kişiler, kolaylık sağlayarak da kılabilir.

‘‘Allah, sizi hafif, kolay emretmek istedi, çünkü insan, zayıf yaratılmıştır.’’ (Nisa 28)

Namaz kılmanın zor geldiği kullardan olmamak, Allah sevgisi ve iman sevgisi ile dolu olmaktır. Namazın faydaları arasında en önemlisi, sizin çok daha iyi bir kul olmanızı sağlamasıdır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/namaz-sevgisi.14/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Aşk nedir bilir misin?
Namazdaki buluşma ânım,
kıyamdaki utanışım ve secdemdeki gözyaşlarımdır! …

“ Ve tahiyyat;
Aşık ile Sevgilinin(c.c)- diz dize sohbetidir...
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

NAMAZIN ÖNEMİ

Kainattaki varlıklara baktığımızda görürüz ki; yıldızlardan hayvanlara, bitkilerden denizlere varlıklar belli vazifeler yapmaktadırlar. Arıların bal yapması, ineklerin süt vermesini gördüğümüzde anlarız ki; bu varlıkların belli vazifeleri mevcuttur, bu varlıklar başıboş değildirler. Peki bu aciz varlıklar bile vazifesiz kalmaz iken akıl sahibi, irade sahibi olan insan vazifesiz kalabilir mi?
Elbette insan vazifesiz ve başıboş değildir. İnsanın yaratılmasının hikmeti Allâh’ın birliğine iman etmek ve O’na kullukta bulunmaktır.

Namaz teşekkürdür.
İnsan, kendisine iyilik yapan bir başka insana bile teşekkür etme ihtiyacı hisseder.
İnsanın sahip olduğu her şeyi yaratan, insanı yoktan var eden, insanı kainatın halifesi yapan ve insana ölümden sonra sonsuz mutluluk diyarı, yani Cennet’e gitme fırsatını veren Allâh, övülmeye asıl layık olandır.

Namaz ise Allâh’a teşekkür etmenin en büyük alametlerindendir.

İnsan fakir değildir. İnsan sahip olduğu göz, kulak, burun, el, yüz, saç, ayak, beyin, kalp gibi azalarını milyon dolarlara değişmez. İşte insana böylesine cömertçe nimetler ihsan eden Allâh’a şükretmek gerekir.

Namaz sadece Allâh rızası için kılınır.
İnsan Cennet’e gitmek için veya Cehennem’den kurtulmak için değil, sahibi olan Allâh’ın rızasını kazanmak için namaz kılmalıdır.

Namaz kılan bir insanın meşru olan dünyevi işleri ibadet hükmüne geçer.
Namaz kılan bir insanın fazileti, kazanacağı mükafatlar Kur’ân-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde belirtilmiştir.

Bu bir eleştiri değil gördüğümü aktarıyorum Malesef ilahiyat okuyup namaz kılmayan gençlik bile yetişiyor artık, namazı ön plana çıkaran yayınlar göremiyoruz, aşk sevgi entrika gibi mevzular işleniyor, hayatımıza değer katacak namazdan uzak yaşıyoruz, kızlarımız ojeli geziyor namaz yok, erkeklerimizin bazıları gusül abdesti almayı bilmiyor. Tesettür desen makyaj ve pantolon ile orantılı hale geldi suyunu çıkardılar. Nişanlı kız ve erkek nikah olmadığı halde el ele kol kola sarmaş dolaş.

Böyle bir ortamda namaz kılıp doğru bir kişi olmaya gayret etmek inanın günahtan sevaba hicret etmek gibidir.

Toplum kendi ideolojik fikirlerini dine uydurmaya çalışıyor, dine islama inanca ahlaka uymaya çalışan çok çok nadir.

Hayatımıza ilk sıraya namazı koymadığımız için daima kaybediyoruz…

Namaz gönüle huzur veren Müminin temizliği makyajı ve nurudur.

Namaz kılmayan bir kızla yada erkekle evlenmek bile doğru değildir.

Allâh’a karşı vazifesini yapmayan kul, eşine de yapmaz, Allâh’ı önemsemeyen kul eşini de önemsemez kişinin kalbi Allâh’a olan hürmeti ile orantılıdır. Allâh sevgisi olmayan kişilerin sevgileri yüzeysel gösteriş ve bayat bir şekildedir.

Ruhumuzu aydınlık kılan bir gerçek vardır.

Biz Müslüman kişiler ona gözümün kalbimin gönlümün nuru diyoruz..

Siz değerli okuyucular Namaz kılıyor musunuz?

Müslüman bir kişiye namaz kılıyor musunuz demek hakaret sayılır bence, siz namazlarınızı kılan güzel müslümanlarsınız bunu biliyorum.

Hem namaz kılmayan Müslüman mı olurmuş bende boş konuşuyorum bazen…
Selâm ve Duâ ile
 
15 Haz 2020
9
4

Hakiki müminlere namaz kılmak asla zor gelmez. Onlar namazlarını huşû ile kılarlar. Hatta "ne zaman vakit girecek de namaz kılacağım?" diye bir namaz vakti geçince diğerini beklerler. Namaza vakit girmeden hazırlanır, Allahü teâlâ'nın huzuruna çıkacak olmaktan dolayı büyük bir mutluluk yaşarlar. Namaz sevgisi her müminin kalbinde yer alan bir sevgidir. Namaz kılmayan bir Müslüman bile, yaptığının yanlış olduğunu bilir, "namazı seviyorum, kılmam gerek ama nefsime yeniliyorum, inşaAllah bana da bir gün namaza başlamak nasip olur" diye düşünür yani günah işlediğini inkar etmez, namaza karşı sevgi ve saygı duyar. Çünkü mümin olmak bunu gerektirir. Namazı sevmeyen, ondan rahatsız olanlar kafirlerdir. Her Müslüman'ın namazdan aldığı manevi tat aynı değildir. Kâmil Müslümanlar namazda dış dünya ile ilişkisini tamamen keserek tüm kalbini namaza verir.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Namaz olmadan bir yaşam çok kötü biçimde şekillenebilir ! Namazı ve dua'yı hayatınızın merkezine koyun ve onu Allah'a olan derin sevginiz ile besleyin.
 
12 Haz 2020
42
21

Rabbimizin bizleri her gün beş kere huzuruna çağırdığı buluşmadır. nasıl gidip SEVMEYELİM??
 
Üst