Namaz Elbisesi Nasıl Olmalı?

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

namaz-elbisesi-nasil-olmali.jpg


Namaz Elbisesi Nasıl Olmalı?

Ülkemizde islamı faaliyetleri sürdürmeye devam ederken namaz elbisesi nasıl olmalıdır bilinmesi gerekir.
Namaz kılan vatandaşlarımız namaz esnasında bakıldığı zaman namaz elbisesi tercih eder. Fakat namaza uygunluğu da mutlaka dikkate alınmalıdır. Tabi ki illa ki namaz elbiselerini namaz kılarken kullanmak zorundasınız diye bir durum söz konusu değildir. Fakat islami açıdan uygunluğu göz önüne alındığı zaman ise namaz elbiselerini tercih etmek daha uygun bir davranış olarak ön plana çıkacaktır. Namaz elbiselerinde şüphesiz en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de sade olmasıdır. Yüce Rabbimizin huzuruna çıktığımız namaz da da en güzel halimizle olmamız gerekiyor.Nasıl dışarıya çıktığımız zaman özenle hazırlanıyorsak aynı şekilde bizlerin yaratan rabbimize de özenle hazırlanmalıyız. Kirli elbise, temizlenmemiş bir vücut namaz esnasında görmek istemediğimiz bir tablo olacaktır. Bu yüzden dolayıdır ki işin usulüne en uygun şekilde yapılması adına sizlerde namaz sırasında namaz elbiselerini tercih etmeniz gerekiyor.

Namaz Elbisesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Eğer ki elinizde namaz elbiseniz yoksa evinizde ki namaza uygun olabilecek kapalı kıyafetlerinizi de tercih edebilirsiniz. Fakat genel anlamda namaz elbisesi nasıl olmalıdır sorusuna karşı ise yazımızda şu şekilde bir bilgi vermemiz mümkün olacaktır. Buna göre;

  • Sade olmalı
  • Uzun olmalı
  • açık yerlerin kapatılmasını sağlamalı
  • kullanışlı olmalı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm bu aşamalar namaz elbisesini satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılardan birisidir. Namaz kılarken kol, bacak gibi bölümlerinizin kesinlikle görünmemesi gerekiyor. Bu sebepten dolayıdır ki namaz elbiseleri de namaz kılmaya uygun bir şekilde tasarlanmaktadır. Fakat namaz elbisesi modelleri içinde yapmanız gereken ise mutlaka en sade olanını satın almanız olacaktır diyebiliriz. Namaz elbisenizi satın alırken bundan böyle çok yüksek paralar ödemenize gerek yoktur. Sizi en güzel şekilde muhafaza etmeye yardımcı olacak namaz elbiselerinin tercih edilmesi sağlanmalıdır. Genelde namaz elbiselerine baktığımız zaman bileklere kadar, kolları uzun, yakası kapalı ve salaş şekilde oluyor. Namaz kılarken de kesinlikle sizlere rahatsızlık vermiyor. Zaten namaz esnasında giyilecek olan elbisenin de mutlaka rahatsızlık vermemesi ve namazı da asla engellememesi gerekiyor.

Sözün özü namaz kılarken kimin huzuruna vardığınızı kime secde ettiğinizi unutmayın. Allah'ın huzurundasınız ve ona göre elbisenize çeki düzen verin temiz tutun.

Nur suresi 31.ci ayet.

Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, hizmetlerinde bulunan köleleri ve câriyeleri, cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz!

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/namaz-elbisesi-nasil-olmali.118/
 
12 Haz 2020
38
18

Bir hadis-i şerifte de buyuruluyor ki:
(Namaz kılarken en iyi elbisenizi giyinin. Allahü teâlâ, kendisi için ziynetlenmeye, süslenmeye en layık olandır.)
 
14 Haz 2020
70
49

Her şeyden önce namaz elbisesinin necasetlerden temiz olmasına dikkat edilmelidir. Eğer elbisemizde namaza engel olacak kadar necaset varsa böyle bir elbiseyle namaz kılamayız ve temizlememiz gerekir. Bunun dışında bayanlar için tek parça namaz elbiseleri mevcuttur ve oldukça kullanışlıdır. Onları tercih etmek de uygun olacaktır.
 
17 May 2013
15
11

Dünya da iken bile bir misafir bir idarecinin veya her hangi birini karşısına çıkarken dikkat ettiğimiz elbisemizin maalesef Yüce Yaradanımz Hz Allah'ın cc huzuruna çıkarken dikkat etmiyoruz. Öyleyse kıldığımızda namazda ne kadar samimi oluyoruz varın gerisini siz düşünün.
 
12 Haz 2020
42
21

temiz olmalıdır. bir söz duymuştum: namaz kıyafetlkerimizin ağırlığı ne kadar fazla olursa o kadar sevap alırız.
 
21 Haz 2020
20
14

Üzerinde yazı ve resim bulunan kıyafetle namaz kılmamalıdır. Çünkü mekruhtur fakat eğer yazı veya resim görünmüyorsa, yani üzeri örtülüyse mekruh olmaz. Erkekler namazda takke ve sarık kullanmaya önem vermelidir. Sarıkla kılınan namazın, sarıksız kılınandan çok daha sevap olduğu bildirilmiştir. Sarık takmasa bile başını hiç olmazsa takke ile örtmesi tavsiye edilir. Çünkü herhangi bir başlıkla namaz kılmak, başlıksız namaz kılmaya göre daha faziletlidir. Erkeklerin, namaz kılarken başını örtmeleri sünnettir. Bu sünneti yerine getirmeyi ihmal etmemeleri gerekir. Kadınların zaten namaz kılmadan önce başını örtmesi şarttır. Başı açık namaz kılan kadının namazı geçerli olmaz. Namazı boyalı, kirli-yağlı iş elbisesiyle, pis kokulu çorapla kılmamalı, kıyafetlerin temiz olmasına özen gösterilmelidir.
 
Üst