Müzakere Becerisi Nedir?


Müzakere Becerisi Nedir?


Müzakere Becerisi Nedir?

Müzakere Nedir?

Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında farklı bireyler ile çıkar ve görüş çatışması yaşarız. Bu çatışmalar genel olarak kaçınılmazdır çünkü her birey kendi isteğinin gerçekleşmesini tercih eder. Her şirket kendi çıkarını diğer şirketlerin önüne koyar. Tam burada, müzakere devreye girer. Müzakere iki veya daha fazla grubun birbirleri ile istekleri veya çıkarları adına tartışmaları ve anlaşmaya çalışmalarıdır. Nihayetinde anlaşmazlıklar her zaman için güzel sonuçlar doğurmaz ve bir bireyin fikri ne olursa olsun karşı taraf ile ortak bir noktada buluşabilmelidir. Çatışmaları gidermek, masadan negatif sonuç ile kalkmak anlamına gelmemektedir. Bireyler veya gruplar başarılı bir müzakere ile istediklerini alabilme şansına ve yetisine sahiptirler.

Günlük Hayatta Müzakere

Her ne kadar iş odaklı bir kavram gibi dursa dahi, hepimiz günlük hayatta birçok kez müzakere içerisinde bulunuruz. Karşımızdaki bireyi ikna etme çabası sırasındaki her bir tartışma birer müzakeredir. Hepimiz bir şekilde fark etmeden dahi olsa bunu yaparken buluruz kendimizi. Çünkü kendi fikrimizin diğer bireylerin fikirlerinden daha iyi olduğunu ya da kendi fikrimizin bize daha fazla çıkar sağlayacağını düşünürüz. Bir arkadaş grubu arasındaki etkinlik planlama sohbeti, ailemizdeki birinin bizim için bir şey yapmasını için ikna etmeye çalışmak, almak istediğimiz bir ürünün fiyatı konusunda satıcı ile pazarlık yapmaya çalışmak birer küçük çaplı müzakeredir.

Müzakere Yetenekleri

Herkes bir müzakere içerisinde bulunabilir ancak herkes bir müzakere kazanamaz. Her ne kadar buradaki ‘kazanmak’ kelimesi müzakere içerisinde bireylere göre biraz değişiklik gösterebilecek olsa da bir müzakereyi kazanmak genel anlamda masadan istediğin sonuç ile kalkmak anlamına gelmektedir. Bunun için ise müzakere yeteneklerine sahip olunması şarttır.

Sürece odaklanabilmek başarılı bir müzakere için oldukça önemli bir yetenektir. Tartışmacı karşısındaki bireyin söylediği her kelimeyi dikkatle dinleyebilmeli, karşısındaki bireyin vücut hareketlerini ve mimiklerini okuyabilmeli ve bunu kendi avantajına kullanabilmelidir. Müzakereci konuya hâkim olmalı ve ne diyeceğini bilmelidir. Karşısındaki bireyin neler söyleyebileceğini önceden tahmin etmeli ve buna hazırlıklı olmalıdır. İyi bir müzakereci karşısındaki birey ile kişisel bir bağlantı kurmalı ve bu bağlantıyı tartışma sırasında kullanabilmelidir. Ama en önemlisi, iyi bir müzakereci düşünebilmelidir.

Bireyin kişisel gelişim süreci burada önemli bir etkendir. Zira kendisini geliştirmemiş, kendi sınırlarını ve yeteneklerini bilmeyen bir birey karşısındakini etkili bir şekilde ikna edemez. Kendini geliştirmemiş bir birey müzakere yeteneklerinden çoğunu yerine getiremeyeceği gibi, tartışmayı kaybetmesi de muhtemeldir. Bireyin zeki ve tartışmak konusunda tecrübeli, bilgili ve istekli olması gerekmektedir müzakere yeteneklerini kullanabilmesi için. Bireyin kendine inanması ve bu işi yapabileceğini, bu tartışmayı kazanabileceğini bilmesi gereklidir.

Müzakereyi Kazanmak

Her ne kadar ‘kazanmak’ değişkenlik gösterebilecek bir terim olsa dahi, müzakere sırasında gerçek kazanım iki tarafın mutluluk seviyesinin dengesidir. Hiç kimse zararlı çıkacağı bir anlaşmayı imzalamak veya kabul etmek istemez. Ancak masaya oturmadan önce neleri feda edebileceğini düşünmek ve karar vermek müzakere sırasında oldukça etkili bir sonuç doğuracaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/muzakere-becerisi-nedir.340/
 
11 Haz 2020
71
89

Başarılı olabilmek için müzakere etmek ve istişare etmek çok önemlidir. Başkalarının fikirlerini almak, daha geniş çaplı düşünmemizi sağlar, böylece durumun farklı yönlerini görerek daha sağlıklı bir karar verebiliriz. 'Her bilenin üzerinde muhakkak başka bir bilen vardır', 'sora sora Bağdat bulunur'; 'danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış' gibi sözleri hepiniz duymuşsunuzdur. Bu sözler de müzakerenin önemini dile getirmektedir. Ancak müzakere mücadeleye, üstünlük yarışına dönmemelidir. Hakkın-hakikatin ortaya çıkması için değil de karşısındakini susturmak için bir fikri savunmak ve karşısındaki mağlup olsun diye onun söylediği doğruları da çürütmeye çalışmak insaf ve etikle bağdaşmaz. Böyle bir ikili tartışmaya müzakere değil 'cedel' denir.
 
Üst