Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları


Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları


Bilim dalı olmasına rağmen tüm dünyaca güncel hayatta benimsenmiş olan psikoloji dalı, kendi içinde birçok önemli yazarı ve psikolojik danışmanları da barındırıyor. Psikoloji, geçmişten günümüze insan bilincini merkeze alarak, davranışları ve etkileşimleri incelemeye devam ediyor. Bu denli popüler bir branş olması da elbette beraberinde yazılmış ve yazılmaya devam eden eserleri getiriyor. Özellikle psikoloji alanıyla yakından ilgililerin okuması gereken psikoloji kitapları ile önce kendi benliğinizi sonra da temelde insan davranışlarının özünü keşfedebileceğiniz psikoloji kitaplarını ve içeriklerini sizler için derledik. Şimdi gelin bu kitaplara birlikte göz atalım.

Prokrastineyşın- Timothy A. Pychyl


1. Prokrastineyşın- Timothy A. Pychyl


Hepimiz günlük hayatta çoğu şeyi bilerek veya bilmeyerek erteliyoruz. Bu durumdan muzdarip olanlarınız varsa bile bazen durum içinden çıkılmaz bir döngü haline geliyor. Öğrencilerin ödevlerini ertelemesi, arkadaşlarınızla yapacağınız buluşmaları ertelemeniz başlarda herkesin başına gelen bir durum olsa da aslında bulaşıcı bir konuma sahiptir. Prokrastineyşın, bu erteleme güdüsüne karşı farkındalık yaratmak ve harekete geçirmek için yardımcı olmayı amaçlıyor. Kelime anlamı olarak "yarına ertelemek" şeklinde tanımlanması ve kitaba da bu ismin verilmesi de oldukça manidar olmuş.

Yaratma Cesareti-Rollo May


2. Yaratma Cesareti-Rollo May


Rollo May, varoluşçu psikiyatrist olmakla birlikte eserlerinde de bu konuya geniş bir alan ayırmıştır. Yaratıcılık ve cesaret kavramlarına vurgu yapılan kitapta kaygının hayata ne derecede etkilerde bulunduğu yer alıyor. Bir psikiyatrist olarak kendi kişisel ve klinik deneyimlerinden de örnekler vererek ilginç yaşam hikayelerine şahit olmanıza olanak sağlar. İnsan psikolojisi ile ilgili derinlemesine bir incelemeye ortaklık etmek ve Varoluşçuluk üzerine sorularınızı cevaplamak adına tercih edebileceğiniz önemli kitaplardan biridir.

Hayatı Yeniden Keşfedin- Janet S. Klosko, Jeffrey E. Young


3. Hayatı Yeniden Keşfedin- Janet S. Klosko, Jeffrey E. Young


Psikoloji kitaplarının basımında önemli bir yer edinen Psikonet Yayınları'nın basımını üstlendiği "Hayatı Yeniden Keşfedin" kitabı, hayata karşı daha cesur ve üretken olmanın önemini ve ancak bu sayede doyumlu bir hayat kalitesi elde edilebileceği konusunda sizleri ikna etmeyi hedefliyor. Yazarları ve aynı zamanda terapistlerinin paylaştıkları hayat hikayeleriyle desteklenmesi de gerçeklik algısını okuyucuya yansıtmayı başarıyor. Her bireyin çocukluktan itibaren temelinin oluştuğu davranışların şema halinde incelenmesi ve bu şemada hangi kategoride yer aldığı şeklinde örneklemelerle de oldukça aydınlatıcı ve bilgilendirici bir yapıt haline gelmiş. Siz de davranışlarınızın temeline inmeyi ve sorgulamayı düşünürseniz psikoloji kitapları tavsiyelerimiz arasında yer vereceğimiz önemli bir eserdir.

Keşfedilmemiş Benlik- Carl Gustav Jung


4. Keşfedilmemiş Benlik- Carl Gustav Jung


Analitik Psikoloji kurucularından Jung, insanlığın varoluşundan bu yana yaşadığı gelecek kaygısı ve gelecek beklentisi üzerine tespit ve değerlendirmelerde bulunan yazar, hem bilinç içi hem de bilinç dışı kavramlarla da tespitlerle detaylı açıklamalar getiriyor. İnsan ruhunun toplumsal psikolojiyi ne derecede etkileyebileceğini de okuyucuların gözlerini önüne seriyor. Sürükleyici ve merak uyandıran yanıyla psikoloji kitapları arasında önem verilmesi gereken eserlerden biridir.

Bilinçaltı- Sigmund Freud


5. Bilinçaltı- Sigmund Freud


Psikanaliz kuramının kurucusu olmanın yanında psikoloji alanında akla gelen ilk isim olan Freud, kendi klinik çalışmalarında yer alan hastalardan edindiği sonuçlara değinerek bilinçaltına dair açıklamalar yapmakla birlikte bu hastaların tedavilerinde kullandığı tekniğin sonuçlarına da yer veriyor. Psikanaliz kuramını tüm dünyaya tanıtmaktaki başarısını kitap yazarlığında da kanıtlayan yazar, kendi kuramının tüm inceliklerini de okuyucularıyla paylaşmayı ihmal etmiyor. Psikoloji kitapları söz konusuysa bu listede Freud'un yer almaması ihmalkarlık olurdu.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri-Gary Small, Gigi Vorgan


6. Bir Psikiyatristin Gizli Defteri-Gary Small, Gigi Vorgan


İnsanoğlunun yaşadığı travmaları, takıntıları, alışkanlıkları ve ilginç hayatlarını merak edenler aramızdaysa tercihiniz kesinlikle bu yönde olmalı. Yaşanmış gerçek hikayelere bir kitapla şahit olmak, oldukça ilgi çekici ve merak uyandırıyor. Gary Small, kariyeri boyunca deneyim edindiği vakaların çoğunu bir defterde birleştirerek okuyucuların da şahit olmasını istemiş. Vakalarla terapi esnasında geçirdiği diyaloglardan, betimlemelere, devamında meydana gelen olaylara kadar anlatılması da sürükleyici bir kitap olmasına zemin hazırlamış. Belki de hiç duymadığınız psikolojik hastalıklara şahit olacağınız konusunda garanti veriyoruz. Elbette tercih sizin:)

 Akıl Hastalarının İç Dünyası- Bert Kaplan


7. Akıl Hastalarının İç Dünyası- Bert Kaplan


Hayatta hiç yanıldığınızı hissettiğiniz oldu mu? Eminim ufak tefek mutlaka olmuştur. Ancak hayatımız boyunca tahmin ettiğimizden daha fazlası yanılgı içerisinde olduğumuzu sizlere söyleyebiliyorsam tam da bu kitaptan biliyorum. Akıl hastalığını konu alan kitapta, bilinen doğruların aslında yanlış olduğuna yansıtılan ışık eminim ki ilginizi çekecektir. Akıl hastalarının kriz gibi anlarında neler hissetiklerine gelin bu kitapla onların gözünden bir bakalım. Bu sayede hem ilginç bilgiler edineceğiz hem de empati duygumuzu geliştireceğiz.Kişisel Gelişiminize Katkı Sunacak 7 Kitap Önerisi
Kitap Okumanın Faydaları
Kitap Okumanın Yararları
 
Üst