Mutlaka İzlenmesi Gereken Kişisel Gelişim Filmleri


Mutlaka İzlenmesi Gereken Kişisel Gelişim Filmleri


Mutlaka İzlenmesi Gereken Kişisel Gelişim Filmleri​Kişisel gelişim, her insanın hayatı boyunca devam etmesi gereken bir eğitim gibidir. Doğumdan ölüme kadar geçen süreçte tüm insanlar kendilerini ister istemez geliştirmek için çaba gösterirler. Kimisi bunu bilinçli yaparken, kimisi ise farkında olmadan günlük hayatında bile bazı faaliyetlerle kendini geliştirdiğini göstermiş olur. Kendimizi geliştirmek istediğimiz her konuda bilgiler edinmek isteriz. En merak ettiğimiz şeylerden birisi de bizim gibi yaşayan kimler vardır? İşte bu nedenle filmlere, dizilere, kitaplara bazen de oyunlara yöneliriz. Biz de sevgiforum.com ailesi olarak sizler için izlediğinizde pişman olmayacağınız kişisel gelişim filmleri önerileri hazırladık. Hem keyif vermesi hem de sizlere bir şeyler kazandıracak olması nedeniyle gelin filmlere beraber göz atalım.


Cesur Yürek (Braveheart)1.

Cesur Yürek (Braveheart)


Büyük acılar yaşamasının ardından tekrardan ana vatanı İskoçya'ya dönme kararı olan William, kendine sakin ve monoton bir çiftlik hayatı kurmayı istemektedir. Ancak bu dönüşünün ardından çocukluk aşkıyla tekrar karşılaşacak olmasının dağılmak üzere bir hal yaratacağından habersizdir. İngiliz askerlerinin Willia'ın çocukluk aşkına tecavüz etme girişimleri William'ın onu kurtarmasıyla devam etmektedir. Ancak beklenilenin aksine bu kurtarış, çocukluk aşkının ölümüne ve bir devrin kapanışına zemin hazırlayacaktır. Başımıza gelen her şeyin ne gibi farklı sonuçları beraberinde getireceğini bir örnekle görmek, sizleri filmin sonuna kadar sürükleyecektir.

Whiplash2.

Whiplash


Andrew karakterinin küçük yaşta başladığı bateri çalma macerası ile olay örgüsünün başladığı Whiplash, ustalık dercesine yükselmek isteyen Andrew'in en iyi müzik okulunu tercih etmesiyle devam eder. 19 yaşında olmasına rağmen hem dersleri hem de antrenmanlarını idare etme mücadelesine girmiştir. Okuldaki caz duayeni hocasının dikkatini çekmesiyle olay örgüsünün heyecanlı anları başlamaktadır. Okulda yer alan parlak öğrencilerin olduğu gruba Andrew'i almasıyla tüm potansiyelini görmek için hocası büyük çaba sarf edecektir. Bu mesleki bir test gibi görünse de küçük yaşta büyük işlerle meşgul olan Andrew'in, kendini geliştirme yolundaki psikolojik sınavına şahit olacaksınız.

Can Dostum (Good Will Hunting)


3.

Can Dostum (Good Will Hunting)


İQ seviyesi aşırı şekilde yüksek olan Willl'in MIT'de temizlikçi olarak çalışması ile başlayan film, çalıştığı bir akşamda boş bir sınıfta tahtada yer alan matematik sorusunu çözmesiyle, çevresine yeşil ışık yaktığının farkında değildir. Çözümünün neredeyse olanaksız görüldüğü bu soruyu tek seferde çözen Will, sonrasında sıradan hayatına devam eder. Ancak problemi yazan profesör, onu çoktan keşfetmiştir. Diğer tüm sorularda da aynı başarıyı göstermeye devam eden Will, bir kavga uğruna hapis cezasına çarptırılınca, çareyi profesörde arar. İlginç olay örgüsüyle kişisel gelişim filmleri arasında yer almayı hak etmektedir.

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)


4.

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)


İş hayatında sorunlar yaşayan, maddi ve manevi anlamda sarsıntılar içinde olan ama iyi bir baba ve eş olmayı ihmal etmeyen Chris Gardner, eşi ile olan sıkıntılarına çözüm getiremeyeceğini anladığında onu terk etme kararı alır. Oğulları Christopher, babasıyla kalmayı tercih edince her şeyin yoluna gireceğini düşünürken ev sahibinin onları sokağa atmasıyla karşı karşıya kalırlar. Sokaklarda kaldıkları süreçte tuvalet ve yoksul evleri gibi yerlerde çalışarak oğlunun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan bir babanın mücadeleci kimliğini anlatan filmin sonunda ne gibi gelişmelerin meydana geleceği konusunda sizleri merakta bırakalım.

Dangal


5.

Dangal


Bollywood filmi olan Dangal, Hindistan'da yaşamını sürdüren bir gencin güreşle ilgilenmesini ve ülkesine altın madalya kazandırmak istemesini konu almaktadır. Ancak buradaki sorun, güreşle ilgilenmesini babasının istememesidir. Hayatta hepimizin başına bu tip durumlar gelebildiği için sıradan bir olay örgüsü olarak karşılayabilirsiniz. Ancak olanaksızlıkların içinde olanak yaratmanın ne demek olduğunu gördüğünüzde bizlere hak vereceksiniz. Film bittiğinde kulağınızda hep duyacağınıza "vazgeçme" kelimesi sizlere izlemeden önce bir ipucu olsun.

Patch Adams


6.

Patch Adams


Öyle bir film düşünün ki anlatılan hikayenin gerçek olmasının sizleri oldukça etkileyeceği. İdealleri olan bir doktorun gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı filmde daha 18 yaşını doldurmadan 3 kez intihara teşebbüs etmiş bir adam ve yaşadığı sıkıntıların çözüme kavuşmaması anlatılmaktadır. Gördüğü tedavi esnasında doktor olma hayalini kurarak hayat hikayesine sizleri konuk edecektir. Bu hikayede beklenilenin aksine hem üzülecek hem de ana karakterinden doktorluk anılarında kahkahalar atabileceksiniz. İşin özünde ise elbette kendini geliştirmek ve motivasyon kaynağı bulmak yatıyor.


 
Üst