Müslümanın Duruşu Nasıl Olmalı

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Müslümanın Duruşu Nasıl Olmalı


Müslümanın Duruşu Nasıl Olmalı

Müslümanın kendisine has bir duruşu olmalıdır. Bunun sebebi büyük bir misyonu temsil etmesinden kaynaklanmaktadır. Müslümanlık bir yaşantıyı temsil eder. Hayatın her alanında en doğru ve en güzeli Müslümanlar da görmek gerekir. Bu sebeple yediğimize, içtiğimize, nasıl yediğimize, nasıl içtiğimize, kıyafetimize, Sözlerimize ve akla gelecek olan tüm her şeye dikkat etmemiz gerekmektedir.

Peki, tam olarak bu duruş nasıl olmalıdır? Nelere Dikkat edilmelidir?

  • Müslümanlar söyledikleri sözlerin doğru olmasına ilk olarak dikkat etmelidir. Yalan söyleyen bir mümin görmesi halinde dinimizi tanımak isteyen bir kişinin yanlış düşünceler beslemesi bize ağır bir sorumluluk getirmektedir.
  • Görgü kurallarını harfiyen uygulamak gerekir. Toplum içerisinde uygulanması gereken görgü kurallarına biz Müslümanlar olarak harfiyen uymamız gerekmektedir. Yapılacak bir çiğ hareket dinimize mal edilebilir. Bu noktada sorumluluğumuzun bilinci ile hareket etmemiz uygun olacaktır.
  • Haram ve şüpheliden her ne menfaat olursa olsun kaçınmak da Müslümanların sergileyeceği tavırlardan bir diğeri olmalıdır. Her bulduğunu yemeyen, kul hakkına dikkat eden bir Müslüman doğru bir duruş sergilemiş olacaktır.
  • Sözlerimize, konuşmalarımıza dikkat etmemiz gerekir. Söylediğimiz sözlerin bir anlamı olduğuna ve manevi bir mesaj içermesine de dikkat edilmesi gerekir. Böylece bizimle muhabbet eden kişiler anlamsız ve boş muhabbet yapmak istemediğimizi anlar ve bizim karşımızda daha derli toplu olmak zorunda olduklarını hissederler.
  • Karşı cins ile münasebet içerisinde iken göz teması kurmamak gerekmektedir. Her hangi bir şekilde bu noktada yanlış anlaşılmaya sebep olacak tüm yaklaşımlardan kaçınmak gerekir.
  • Yardım sever ve duyarlı olmak da Müslümanların sağlam bir duruşu olduğunu gösterir. Bu sebeple etrafımızda bulunan ihtiyaç sahiplerine karşı duyarlı olmalı bu noktada çevrede küçük çaplı kampanyalar düzenlenmelidir.
Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/muslumanin-durusu-nasil-olmali.284/
 
21 Haz 2020
20
14

Müslümanlar, vakarlı, asil, ağırbaşlı bir duruşa sahiptir. Müslümanın duruşu yani kişisel imajı İslamiyeti doğru temsil edebilmesi bakımından önemlidir. Müslüman kalbinin temizliğine dikkat ettiği gibi dış görünüşüne, vücut bakımına ve temizliğine de özen göstermelidir. Müslüman duruşuyla bile örnek olmalı, biri kendisini gördüğü zaman "şuna bak nasıl Müslüman" demesine yol açmamalıdır. Din hakkında bilgisi fazla olmayan insanlar, bir Müslümanın yanlış bir hareketini büyüterek tüm Müslümanlar için genelleme yapar. Müslümanlar kavl (dil) ile örnek olmadan önce hâl ile örnek olmalı yani seçkin bir duruşa sahip olmalıdır.
 
Üst