Mülakatlarda Stresi ve Çekingenliği Nasıl Yenebilirsiniz?


mulakatlarda-stresi-nasil-yenebilirsiniz.jpg


Mülakatlarda Stresi ve Çekingenliği Nasıl Yenebilirsiniz?

Bireylerin eğitim hayatının sona ermesinden sonra, kendi uzmanlık alanında ki sektörlerde branşa göre iş arama süreci başlar. Bu süreç bir takım sıkıntıları da beraberinde getirir. Özellikle iş görüşmeleri esnasına yaşanan sorun stres ve çekingenliktir. Mülakatlar yani işe alım sürecindeki sınavlar adayları bir hayli zorlamaktadır. Yaşanan stres yüzünden karşılıklı kurulan diyaloglar yetersiz kalmakta ve aday kendini tam anlamıyla ifade edememektedir. Günümüzde birçok kişi iş görüşmelerinde yaşanan stres yüzünden işe alınamamaktadır. Bu sorunun çözümü ise mesleki bilgimizi en iyi şekilde kullanabilmek, kendimizi o iş için seçilmiş bir kişi olarak görmek ve en önemlisi ise teknik bilgiler ile kendimizi donatmaktır.

Özellikle iş mülakatlarında stresi yenmenin en kolay yolu ise özgüveni tam bir birey olmaktır. Güvensizlik duygusunu yenebilmek stresimizi büyük ölçüde azaltan bir faktördür. Günlük yaşantımızda sosyalliğe önem vererek toplum için de sık bulunmak stres duygusunu ortadan kaldıran başka bir faktördür. Yeni bir ortamda özellikle iş görüşmeleri sırasında stresi kontrol altında tutmanın diğer yolları ise kaliteli kelimeler seçerek diyaloglara başlanmasıdır. İşveren sizin özgün duruşunuzu fark ederse size olan bakış açısı da değişecektir.

Çekingenlik sorunu ise kişinin bulunduğu ortam, geçmiş yaşantısı ve sosyal yaşamının eksikliğinden kaynaklan bir sorundur. Kişi dış dünyaya olan uzaklığı sebebi ile çekingenlik duygusunu ve kariyer hayatında da bu sorunu yaşayabilir. Özellikle meslek yaşantısı açısından bu sorunu yenmek gerekir. Günün farklı zaman dilimlerinde ve değişik ortamlarda bulunmak çekingenliği azaltan unsurlardır. Özgüven sorunu yaşayan bireylerde daha sık görünen çekingenlik sorununu değişik sosyal aktiviteler sayesinde yenebiliriz. Mülakatlar da ise bu sorunu kendimizden emin bir duruşla yenebiliriz. Tekrar söylemek gerekirse özgüveni tam olan bireylerde çekingenlik duygusu olmadığı gibi başarılı bir meslek süreci için sağlam zemin hazırlanmış olur.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/mulakatlarda-stresi-ve-cekingenligi-nasil-yenebilirsiniz.190/
 
21 Haz 2020
17
8

Mülakatlar, işe girme sürecinin en zorlu aşamasıdır. Tabii ki çok rahat bir tavır takınmak işverenin gözünde iyi bir izlenim oluşturmayacaktır fakat aşırı çekingen ve stresli olmak da başarı elde etmeyi engeller. Mülakatlarda böyle bir durum yaşamamak için, önceden prova yapmak işe yarayacaktır. Örneğin bir arkadaşımız sanki işveren kendisiymiş gibi muhtemel soruları yöneltmeli, biz de o soruları etkili ve sakin bir şekilde cevaplandırmaya çalışmalıyız. Mülakatlara önceden hazırlıklı olmak ve stresi belli etmemek gerekir. Kişinin gözlerini kaçırması, terlemesi vs. sakladığı bir şeyler varmış izlenimi uyandırabilir.
 
Üst