Mobil Cihazlarda internet Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Mobil Cihazlarda internet Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir


Mobil cihazlarda internet hızını etkileyen faktörler nelerdir? Teknolojinin; her geçen gün gelişmesi ve sürekli değişmesi ile birlikte internet de günlük hayatımızı çok etkiledi. Ayrıca önemli bir yer etmeye çoktan başladı bile. Bunun en büyük ve en önemli nedeni de artık internet çağında yaşıyor olmamız. Bu nedenle de internet erişimi olan herkes, neredeyse her işini internet yoluyla gerçekleştiriyor. E-ticaret, online alışveriş, ürün satışı yapma, stok fotoğrafçılığı, makale ve blog yazarlığı, web tasarım gibi meslekler buna en büyük örnektir. Evlerde ve işyerlerinde kullanılan laptoplar, milyonlarca kişinin kullandığı Andorid cihazlar. Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar tümü son teknoloji ürünü olan cihazlar ve internet erişimi olan ürünler. İnternetin en sık kullanıldığı cihazlar; bilgisayarlar ile mobil cihazlar. Yani bilinen diğer adıyla akıllı telefonlar. Mobil cihazlar da aynı şekilde; sosyal medyayı kullanıyor. Fotoğraf ve video çekerek bunları sosyal medya sitelerinde paylaşıyor. Çeşitli uygulamalar indirerek bunları kullanıyoruz. Özellikle akıllı telefonlarda ki internet kullanımı sırasında, bazı istenmeyen olabiliyor. Bağlantı kopması, internetin yavaşlaması, bağlantı problemleri gibi problemler en sık karşılaşılan sorunlardır. Peki mobil cihazlarda internet hızını etkileyen faktörler nelerdir? Mobil cihazlarda; internet hızını etkileyen faktörleri şöyle açıklayabiliriz. Kullanıcı kaynaklı ve servis sağlayıcısı ile internet sitesi kaynaklı olmak üzere iki farklı türdedir. Şimdi bu faktörlere gelin şöyle bir göz atalım…

Mobil cihazlarda internet hızını etkileyen, kullanıcı kaynaklı faktörler şunlardır:

Bağlantı Yoğunluğu​


Akıllı telefonlarda internet erişimi en çok wifi ve telefon operatörlerinin kendi baz istasyonlarıdır. Bununla paralel olarak baz istasyonlarına bağlı olan cihaz sayısı ne kadar fazlaysa, internet bağlantı hızı da o oranda azalır. Gün içinde internetin en yoğun kullanıldığı zaman aralığı, mesai saatlerinin aktif olduğu zamandır. Bu saatlerde mobil cihazınızdan internete bağlandığınızda, yavaşlama sorunu ile karşılaşabiliyoruz. Yada bağlantıda kopma gibi problemlerle karşılaşıyorsanız, bunun nedeni büyük ihtimalle bağlantıda ki yoğunluktur.

VPN Kullanımı​


Mobil cihazlarda; internet hızının azalmasında etkili olan bir diğer faktör de VPN kullanımıdır. Ülkemizde ki VPN kullanımı dünyanın birçok ülkesinden çok daha fazla seviyede. Bunun en önemli nedeni ise Türkiye’de erişim yasağı bulunan sitelere, problemsiz şekilde erişebilme düşüncesi. Bu da VPN kullanımının artmasına neden oluyor. Fakat birçok kişinin bilinçsiz olarak yaptığı bu uygulama, akıllı telefonlarda ki internet hızının da azalmasına neden oluyor. Bilmeyenler için ise VPN bağlantısını kısaca şöyle açıklamak mümkün. VPN bağlantısı; uzak mesafede ki bir sunucu üzerinden, ülke dışında bulunuyormuş gibi bağlantı sağlar. VPN erişim yasağı olan internet sitelerine, erişim imkanı tanınması nedeniyle kullanılan bir bağlantı türüdür. Fakat bu bağlantı türünün yoğun bir şekilde kullanılması, yine aynı şekilde yoğun olarak veri transferi yapılması anlamına da geliyor. Bu da mobil cihazlarda ki internet bağlantı hızında azalmaya neden oluyor.

Kullanılan cihazın kalitesi​


Akıllı telefonlarda diğer adıyla mobil cihazlarda ki internet hızını etkileyen bir diğer önemli faktör şudur. İnternet erişimi için kullanılan cihazın kalitesi. İnternete bağlanmak için kullanılan cihazların kalitesi düşük ve standartın altında ise, bağlantı hızında da azalma olabiliyor. Son teknoloji ürünü olan bir mobil cihaz kullanıyorsak, internete bağlanma hızı da yüksek olur. Fakat daha eski model ve özellik olarak da biraz zayıf olan bir cihaz kullanıyorsanız ? Bu durumda, internet bağlantı hızında da bir miktar azalma olabilir.

Mobil cihazlarda internet hızını etkileyen servis sağlayıcısı ve internet sitesi kaynaklı faktörler şunlardır:

Altyapı durumu​


İnternet erişimi sadece akıllı telefonlardan değil, laptop ve tablet bilgisayarlardan da sağlanıyor. Bilgisayarlardan sağlanan internet erişim hızını etkileyen en önemli faktör altyapı durumudur.. İnternet; en genel tanımı ile kablolar üzerinden veri iletimi yapımı mantığıyla çalışan ve kullanılan bir teknolojidir. Şu an en hızlı internet bağlantısı; fiber internet teknolojisi ile sağlanan bağlantıdır. Fakat bu teknolojiden en verimli şekilde faydalanabilmek için altyapının da yeterli ve güçlü olması gerekir. Eğer mevcut altyapı yetersizse internet hızında azalmalar olabilir. Bu nedenle internet hızını etkileyen en önemli faktörlerden birisi, hatta ilk olanı altyapının durumudur.

Kaliteli bir web hosting yada domain​


Bir web sitesi kurmak için gerekli olan iki şey; domain ve web hostingdir. İnternet sitesi kurmak amacıyla bir alan adı satın alma işlemine domain adı verilir. İnternet sitenizin verilerinin depolanmasından sorumlu olan firmanın vermiş olduğu hizmettir. İnternet siteleri verileri hem depolar hem de iletme işlemi yapar. Ayrıca kalitesi de mobil cihazlarda ki bağlantıyı etkileyen faktörlerden birisidir. Yani; sahip olduğunuz web hosting, mobil cihazda ki bağlantı hızını önemli ölçüde etkiler.

Site içinde yer alan medya dosyalarının boyut olarak büyük olması​


Bir web sitesi sahibi olduğunuz ve yukarıda sözü geçenlerin hepsine dikkat ettiniz. Ama dikkat ettiğiniz halde, internet bağlantınızda yavaşlama varsa, site içinde ki medya dosyalarının büyük boyutlarda olmasıdır. Yani sitede ki fotoğraf veya video dosyalarının boyutu da internet bağlantı hızını etkileyen faktörlerdendir. Bu sorunu; mevcut dosyaların boyutlarını düşürerek çözüm bulabilirsiniz. Video dosyalarını youtube eklentileri ile birlikte siteye ekleyerek, çözmek te mümkündür.
 
Üst