Meryem Suresinde Namazı Terk Edenlerin Gireceği Gayya Nerededir?

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

meryem-suresinde-namazi-terk-edenlerin-girecegi-gayya-nerededir.png


Meryem Suresinde Namazı Terk Edenlerin Gireceği Gayya Nerededir?

Meryem suresi 59. ayet ile Cenab-ı Allah namazı terk edenlerin akıbeti ile ilgili ibret verici bir açıklama yapmıştır.

Gayya Nedir, Nerededir?

Meryem Suresi 59. Ayette mealen Allah (cc) şöyle buyurmuştur: “Sonra onların ardından öyle bir nesil geldi ki, namazı terk ettiler ve şehvetlerine uydular; onlar yakında Gayya’ya gireceklerdir”

Bu ayetin tefsirini yapan müfessirler farklı şekilde yorumlamışlarsa da namaz kılmayanları dehşet verici bir sonun beklediği konusunda birleşmişlerdir. Ayette geçen Gayya kelimesi ise kimileri tarafından şer olarak nitelendirilmiş kimileri ise Gayya adında bir cehennem çukurunun bulunduğunu söylemişlerdir. Öyle ki bu cehennem çukurundan cehennemin diğer vadilerinin dahi çekindiği ifade edilmiştir. Bir diğer yorumda ise cehennemdekilerin irin ve kanlarının bu çukura aktığı ifade edilmiştir.
Tabiin efendilerimizden Said B. El Müseyyeb ile İbni Mesud hazretleri bu ayette geçen Gayya çukuru için farz namazlarını aksatanların gönderileceğini ifade etmiştir. Dolayısıyla buradan hareketle namazını tamamen terk edenlerin çaptırılacakları cezanın çok daha ağır olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.
Peygamber Efendimizin namaz ile ilgili çok sayıda hadisi şerifleri de bulunmaktadır. Bu hadislerde de namazın ne derece önemli olduğu küfür ile arada bir çizgi olduğunu ifade etmiştir. Dinin direği olan namazın huşu ile kılınmaması, aksatılması ve son raddede terk edilmesi oldukça ciddi bir sorundur. İşte bu nedenle namaz konusuna özel ehemmiyet verilmesi gereklidir.

Namaz ve Salih Amel
Namazın pek çok faydası vardır. Bunlardan en önemlisi sürekli olarak imanı tazelemek ve aynı zamanda kötü amellerden uzak durmaktır. Zira düzenli bir şekilde namaz kılan insan sürekli olarak aklında Rabbinin huzuruna çıkacağını aklından geçirir. Bu da kendisini kötü amellerden sakındırırken iyi ameller işlemeye teşvik eder.
Günümüzde namazın bilhassa gençler tarafından terk edilmesi ve camilerin boş kalması son derece üzüntü verici bir durumdur. Müslümanların geldikleri durumdan bir an evvel kurtulmaları için namaza sımsıkı sarılmaları ve aynı zamanda ilime ve bilime önem vermeleri gereklidir. Meryem süresinde geçen Gayya çukuru namaz kılmayanlara ibret vericidir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/...i-terk-edenlerin-girecegi-gayya-nerededir.96/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Peygamberimizin namazı terkedenlere tavsiyesi - Nihat Hatipoğlu ile Kuran ve Sünnet


 
11 Haz 2020
71
89

Namazı terk etmenin geçerli bir bahanesi olamaz. Bazı insanlar okulunu, mesleğini veya farklı bir şeyi bahane ederek namazı terk etmektedir. Oysa namazın şartlar ne olursa olsun kılınması emredilmiştir. Hatta sahabelerin muharebelerde (savaşlarda) bile namazı asla terk etmediği herkes tarafından bilinen bir hakikattir. Öte yandan hastalıkta bile namaz kılınması gerekir. Yatalak bir insan dahi, eğer aklı yerindeyse namazını îmâ ile kılması gerekir. (Îmâ ile namaz kılmak; başını ruku için biraz eğip, secde için ondan daha fazla eğerek kılmak demektir. Ayrıntılı bilgi ilmihal kitaplarında mevcuttur.) Ayrıca mest üzerine mesh, su bulamayanın veya bir hastalığından yahut başka geçerli bir sebepten dolayı suyu kullanma imkânı olmayan kişilerin teyemmüm abdesti alması gibi kolaylıklar da vardır. Buradan anlaşılıyor ki, namazı terk etmek için ileri sürülebilecek bir mazeret yoktur.
 
Üst