Melek Sevgisi

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

melekler-sevgisi.jpg


Melekler Sevgisi
İmanın şartlarından olan meleklere iman aynı zamanda melek sevgisi de gerektirir, Allah'ın günahsız kullarını her Müslüman sevmelidir.

Meleklerin Eşsiz Özellikleri
Kusursuz olan melekler, kusurlu olan insanoğlu tarafından anlaşılmakta zorlanmaktadır. Cinsiyeti olmayan, doğmayan, doğurmayan, evlenmeyen ve nurdan yaratılan melekler Allah'a sonsuz itaat eder. Yemek, içmek gibi insani faaliyetleri yoktur. Sadece ibadet eder ve Allah'ın emirlerine uyarlar. Günah işleme iradeleri yoktur. Bu yüzden de cennet ya da cehennem gibi ödül ya da cezalara tabi değildirler.
Yaratıcının emir ve talimatlarını yerine getirenler meleklerdir. En bilinenler 4 büyük melek olsa da daha sonsuz melek çeşidi vardır. Kiramen katibin, munker ile nekir, hamelei arş gibi çeşitli görevleri yapan çok sayıda melek vardır.

Allah'a Tam İtaat
Kur'an'da "Belki onlar, Allah'ın şerefli kullarıdır. Onlar Allah'ın sözünden önce söz söylemezler ve O'nun emrettiklerini (hemen) yaparlar." (Enbiya, 21/26-27) denilmektedir. Ayrıca başka bir yerde de "Onlar, Allah'ın emirlerine (isyan edip) karşı gelmezler ve emrolundukları şeyleri (aynen) yaparlar." (Tahrim, 66/6) denir. Bu ayetler meleklerin Allah'a ne kadar sadık olduğunu kanıtlar.
Görüldüğü gibi melekler sadece iyi ve güzel özelliklerden ibarettir. Allah'ın varlığına delalet ederler. İşte bu yüzden her mümin için meleklere iman ve melekler sevgisi farzdır.

En İyilerin Simgesi Melek

Toplumsal olarak da melekler en iyi en olumlu özelliklerle özdeşleşmiştir. Çok iyi bir insanı tarif ederken melek gibi demek bunun bir örneğidir. Melek olmak, bir insanın ulaşamayacağı en iyi üstünlüktür. Hatta bu yüzden melek sıfatı ile en çok bağdaşan annelerdir. Evlatlarına sonsuz sevgi, merhamet, emek ve fedakarlıkla bağlı olmaları meleklere benzetilir. Anneler bebekleri için ne gerekiyorsa yapmaya hazırsa, melekler de Allah'tan gelen her emri yerine getirmeye hazırdır. İşte bu yüzden melek benzetmesi en iyi olan ile özdeşleşmiştir.

Meleklere iman nasıl ki imanın şartı ise melekleri sevmek imanın gereğidir. Allah yarattı diye günahkâr insanlar bile sevilmeliyken, günahsız olan melekleri sevmemek İslam'ın ruhuna aykırıdır. Allah'ı sevmenin bir yansıması olarak o'nun yarattığı melekler de sevilmelidir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/melek-sevgisi.106/
 
19 Eyl 2019
31
21

Sağımızda ve solumuzda kiramen katibin meleklerinin olduğunu bilmek yaşamımızın her anını eksiksiz kayıt eden meleklerin var oluşunu bilmek beni çok mutlu ediyor. Düşünüyorum da Allahı sevmek melekleri sevmek ve ahiret yurdunda onları görmek çok ama çok güzel bir duygu. Benim kalbim Allahın sevdeği her şey ile barışık iç huzurum bambaşka..
Canınız istediğinde o melekler ile konuşun sohbet edin sizi duyan birileri var.
 
14 Haz 2020
70
49

Meleklerden birini bile sevmeyen Allah'ı sevmiyor demektir. Meleklere filozofların, Batılıların söylediği gibi değil, dinimizin bildirdiği gibi inanmak lazımdır. Özellikle yabancı filmlerde melekler -hâşâ- kız şeklindeymiş gibi lanse edilmekte, bu yanlış fikir insanlara aşılanmaktadır. Bir de kanatlı canlı resimleri çizerek bunların melek resmi olduğununu söyleyenler vardır. Meleklerin kanatları olduğu bir gerçektir ve bu husus iman kitaplarında bildirilmiştir. Fakat onların nasıl kanatlara sahip olduğunu biz bilemeyiz ve bunu resmetmek, "bakın işte melek böyle bir şeydir" demek asla doğru değildir. Bazıları da Azrail ismiyle -hâşâ- alay etmekte, sevmediği kişilere 'Azrail gibisin' demektedir. Oysa meleklere hakaret etmenin insanı dinden çıkaracağı unutulmamalıdır.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Gök gürlemesi O’na hamd ederek tespih eder.

Melekler de O’nun korkusundan tespih ederler.

O, yıldırımlar gönderir de onlarla dilediğini çarpar.

Onlar ise Allah hakkında mücadele ediyorlar.

Hâlbuki O, azabı çok şiddetli olandır.

Ra'd 13
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

  • Kadir Suresi, 4. ayet: Melekler ve ruh, onda Rablerinin izniyle her bir iş için inerler.
 
13 Eyl 2019
106
24

Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.

Ahzab Sûresi/56
 
Üst