Kuranı Kerim Sevgisi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

kuran-i-kerim-sevgisi.jpg


Kuranı Kerim Sevgisi

Kuranı kerim biz Müslümanların yüce kitabıdır. Hz. Allah emirlerini, yasaklarını, nehiylerini ve iradelerini biz kullarına bildirmek için zaman zaman peygamberlerine kitaplar göndermiştir. Bu kitapların hepsine ilahi kitaplar denir. Şimdiye kadar gönderilen kitapların adedi dörttür. Bazı peygamberlerine ise sayfalar göndermiştir ki bunlar 100 sayfadır. İlk olarak Tevrat Musa aleyhisselam’a Zebur Davut aleyhisselam’a, İncil İsa aleyhisselam’a ve Kuran-ı Kerim bizim peygamberimiz Muhammet aleyhisselam’a gönderilmiştir. Son kitap olarak gönderilen kuranı kerimin gelmesi ile bu ilk üçünün hükmü kalkmıştır.
Kuranı kerim de 114 sure ve 6666 ayet vardır. Hz. Allah İslam dininin emirlerini, yasaklarını, iradelerini, bazı geçmiş ümmetlerin ve geçmiş peygamberlerin hikâyelerini kuranı kerimde bizlere açık açık bildirmiştir. Diğer ilahi kitaplar sonradan değiştirilmiş ve asılları yok edilmiştir. Fakat Kuranı Kerimin bir harfi bile değişmemiştir ve kıyamete kadar değişmeyecektir. Dünyadaki bütün kuranı kerimler aynıdır.
Kuranı kerim biz Müslümanların kitabı olduğu için onu iyi okuyup iyi anlamalıyız. Günümüzde en çok okunan kitap kuranı kerimdir. Hepimizin evinde mutlaka kuranı kerim vardır. Ancak okuduğumuz kadar anlayabiliyor muyuz? Kuranı kerimin gönderiliş amacı İnsanların İslam dini hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olması Allah’ı ve Resulünü tanıması içindir.

Kuranı kerimi nasıl okumalıyız?
Öncelikle bir müslüman olarak kitabımızı en iyi şekilde öğrenmemiz ve okumamız gerekir. Kuranı kerim sevgisi ve Kuranı kerim okumak bir ibadettir. Ayrıca islamın şartlarından olan namaz ibadetini yerine getirmek için kura nı kerim okumak şarttır. Kuran okunmadan namaz olmaz. Bu yüzden namaz kılmak için kuranı kerimden sure ve ayet ezberlemek farz kabul edilmiştir. Namaz haricinde okunması da ayrı bir sevaptır. Okunan her ayetine hatta her harfi için sevap yazılır. Okuyarak sevap kazanıldığı gibi aynı zamanda dinleyerek de sevap kazanılır. Kuranı kerimin diğer kitaplardan ayıran bir diğer özelliği ise anlaşılmasa bile okuyana ve dinleyene manevi bir haz veriyor olmasıdır. Kuranı kerim okumak ve dinlemek hem ibadet hem de insana iç manevi huzur sağlayan bir mutluluk vesilesidir. Onun için bir mümin sık sık kuranı kerim okumalı ve onun hükümleri ile amel etmelidir.
Kuranı kerim okuyan kişi Allah ile konuşuyor demektir. Çünkü peygamber efendimiz ‘Rabbisi ile konuşmak isteyen kuranı kerim okusun’ buyurmuştur. Kuranı kerime abdestli olarak dokunmak ve abdestli olarak okumak gerekir. Abdestsiz bir kişi kuranı kerime dokunamaz. Onu okurken ağır ağır ve düşünerek okumalı. Çok hızlı bir şekilde kelimeleri ve harfleri karıştırarak okumak ise fayda yerine zarar verir. Onun için mutlaka tecvidine ve mahrecine dikkat edilerek okunmalıdır.

Kuranı kerime hürmet etmek
Kuranı kerimi okumak nasıl sevapsa ona hürmet etmekte aynı şekilde sevaptır. Ayeti kerimede CH. ‘kuranı kerime ancak temiz olduğunuz halde dokunun’ buyuruyor. Yani cünüp bir kimse dokunamaz ve okuyamaz. Ancak abdest alarak tutulabilir. Aynı zamanda belden aşağı tutulmamalı gayet hürmetli bir şekilde tutularak okunmalı ve okunduktan sonra güzel bir yerde muhafaza edilmelidir. Bu hususta ecdadımız bir en güzel örnektir. Onlar yüce kitabımız kuranı kerimi özel bir kılıf içerisinde yüksek bir yerde muhafaza etmişlerdir. Hatta Osman gazinin kuranı kerime olan hürmeti ve kuranı kerim sevgisi hepimizi hayrete düşürmektedir. Hocası Şeyh Edebalinin evine ziyaret için gittiğinde yatacağı odada kuranı kerimin asılı olduğunu görür ve ona hürmeten ayağını uzatmaz ve sabah kadar büyük bir hürmetle odada kalır. İşte bu hürmetinden dolayı hocasının duasını alarak osmanlının senelerce hüküm sürmesine vesile olur. Hakiki bir mümin kuranı kerimi çok okuyarak onun sevgisini taze tutar.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kurani-kerim-sevgisi.24/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Kur'an-ı kerim'le kurabileceğiniz tertemiz bir sevgi bağı sizi cennete götürecektir..
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Kalplerine Namaz Sevgisi Kuran Sevgisi İbadet Sevgisi İhsan Eyle ALLAHIM..

Dilimizi Kuran'sız Bırakma ALLAHIM..
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Yüreğimiz Kur'an aşkı ile çarparken covid19 senden ve senden daha büyüklerinden korkacak değiliz.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Kur’an ve Hayat

“İnmemiştir hele Kur’an, bunu hakkıyla bilin. Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için!”

Kur’an okumayı öğrenmek veya Kur’an’ı ezberlemek, sorumlu bir Müslüman için bir başlangıçtır, sonuç değildir.
Müslüman, okuduğu Kur’an’ı anlamaya çalışmalı, ezberlediğini kavramalı, âyetlerdeki mesajları düşünmeli ve araştırmalıdır.
Bilmek ve üzerinde düşünmek gerek: Kur’an niçin indirildi ? Bu Kur’an, âyetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri ibret alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.” (Sâd Sûresi,29/38)
 
11 Haz 2020
71
89

Kur'an-ı Kerim sevgisi, Peygamber sevgisi, Eshab-ı Kiram sevgisi, evliyaların sevgisi birbirinden ayrılmaz. Birini sevip diğerini sevmemek diye bir şey söz konusu olamaz. Zaten paylaşımınız da bu konuyu fazlasıyla yansıtıyor.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Gevşemeyin, hüzünlenmeyin.

Eğer (gerçekten) iman etmiş kimseler iseniz üstün olan sizlersiniz.

Al-i İmrân/139
 
22 Eyl 2020
11
3

Yüce Kitabımızın, kendisini okuyanlara kazandırdığı güzelliklerin haddi hesabı yoktur.
Mahşerde güneşin tepeye dikildiği, herkesin kan ter içinde çırpındığı o dehşetli saatlerde, Kur’an’ın, kendisini okuyan ve buyruklarına göre yaşayan kimselere sağlayacağı büyük imkândan söz eden gözümüzün nuru Efendimiz şöyle buyuruyor:
“Kıyamet gününde, Kur’ân-ı Kerîm ile onun buyruklarını tutup yasaklarından kaçan mü’minler ortaya getirilecekler.
Kur’an’ın önünde, en uzun iki sûresi, Bakara ile Âl-i İmrân bulunacak.
O sırada bu iki sûre, iki bulut gibi görünecek,
veya aralarında bir nur bulunan iki siyah gölgeliği andıracaklar,
yahut bu iki sûre, kıyamet gününde sahiplerini savunmak üzere saf bağlayıp kanat germiş iki kuş sürüsü gibi gelecekler.” (Müslim, Müsâfirîn 253; Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’ân 5).
 
Üst