Kötü Anılarımızı Nasıl Sileriz?


Kötü Anılarımızı Nasıl Sileriz?


Kötü Anılarımızı Nasıl Sileriz?​


Sevdiğiniz birinden ayrılmanın acısını, eski sevgilinizin kalbinizi kıran sözlerini, henüz küçük bir çocukken arkadaşlarınızın sizinle alay etmesini ve şimdiki anlarınıza gölge düşüren tüm kötü hatıralarınızı unutabilmeyi, hatta zihninizden sildirebilmeyi istemez miydiniz?

Kulağa imkânsızmış gibi gelse de aslında bu mümkün!

Bilim adamları, belirli anıların silinmesi işlemine “sinaptik budama” adını veriyor.

Peki, bu nasıl mümkün oluyor?

Sinaptik Budama


Beynimiz biz yeni şeyler öğrendikçe ve yeni hatıralar edindikçe, nöronlarımız arasında yeni sinaptik bağlar oluşturuyor.

Gliyal hücreleri denilen hücrelerimiz ise nöronlar arasında yeni kurulan bağları güçlendirirken, hiç kullanılmayanları siliyor. Biz uykudayken yapılan bu işlem sayesinde gelecekteki anılarımıza da yer açılmış oluyor.

İstediğimiz Anıları Nasıl Sileriz?


İşin güzel yanı şu ki; aslında beynimizin neyi silip neyi silmeyeceği konusunda biz de karar verebiliyoruz. Bir şeyi ne kadar çok düşünürsek onun silinmesini engellemiş oluyoruz. Biz bir şeyi sık sık düşündüğümüzde, beynimiz bunu; “Bu benim için önemli, silme, kalsın” olarak algılıyor.

İşte bu yüzden, istediğimiz şeylere odaklanırsak ve bizi üzen hatıralarımızı belli bir süre boyunca düşünmemeyi başarırsak bu hatıralar zamanla hafızamızdan siliniyorlar. [ Odaklanma Problemi Olanlar İçin 6 Tavsiye ]

Bunu başarabilmenin yolu ise, gerçekten bizi mutlu edecek şeylere, bizim için gerçekten önemli olan şeylere odaklanmaktan geçiyor. Biz bu şekilde odaklanmaya devam ettiğimizde ise, gliyal hücrelerimiz bu bağlantılarımızı güçlendirecek, bizi üzen ama beynimizin önem vermediğimizi düşündüğü, daha az hatırlamaya çalıştığımız bağlantıları ise budayacak, yani silecektir.
 
10 Kas 2019
13
6

Bazı anılar vardır ne yapsanız onu unutmaz onu yok saymak zordur, görmezden gelmek neredeyse imkansızdır. Bu dünyada yaşamaya talip olduk tek çözüm zorlukları bertaraf icin direnişe devam. :)
 
Üst