Kişisel İmaj Nedir?


kisisel-imaj-nedir.jpg


Kişisel İmaj Nedir?
Kişisel imaj kendi çevremizde insanların bizler için düşündükleri ve dile getirdikleri görüşlerin bütünüdür. Kendimiz için söylenen düşünceler imaj konusunda da son derece etkilidir. Olumlu yönlerde aldığımız duyumlar sayesinde yaşantımızdaki başarılar da artmaktadır. Kişisel imajımız insanlar üzerinde bıraktığımız izlenimler ve toplum içerisinde sahip olduğumuz itibar ile oluşmaktadır. Kendi fikirlerimizi ve yaşam tarzımızı dünyaya nasıl tanıttığımıza bağlı olarak kişisel imajımız da değişmektedir. Yani iyi görüşler ile anılmak kişisel imajımıza yükseltmektedir. Kendimizi ilginç ve dikkate alınan bir birey olarak tanıtmak ve insanlara bu şekilde kabul ettirmek kişisel imajımızın oluşmasını sağlayan en önemli faktördür.

Kişisel İmaj Geliştirme
Kişisel imajımızı nasıl geliştirmeliyiz? Sorusunun cevabı ise toplum içindeki sohbetlerimiz ve insanlara ne kadar kendimizi tanıttığımıza bağlıdır. Bir birey olarak toplumun neresinde ve hangi amaçla durduğumuz ise son derece önemlidir. İmajımız insanlar üzerinde bıraktığımız etkilere göre değişmektedir. Bu sebeple topluma olan saygımız önem kazanmaktadır. Bilimsel araştırmalara göre insan beyni ilk 10 saniye içinde tanıştığı insan hakkın da kalıcı bir algıya sahip oluyor. Yani ilk tanıştığımız insanlarla yapılan diyaloglar çok önemlidir. İlk izlenim sayesinde kişisel imajımızı arttırabiliriz. Beden dilimizi kullanmak her zaman kişisel imajı arttıracak bir unsurdur. Yani karşı tarafa beden dilimizi kullanarak sağladığımız algı kendimizi iyi bir şekilde ifade etmemiz açısından önemlidir.

Kişisel imaj günlük hayatta bireylerin başarısını ve olumlu bir yaşam tarzı açısından önemlidir. Bu imajı toplum tarafından belirlendiğini unutmamak gerekir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-imaj-nedir.180/
 
12 Haz 2020
22
11

İyi bir kişisel imaj oluşturabilmek, insanların bizi nefretle değil de sevgiyle hatırlaması önemlidir. İnsanların gözündeki değerimiz, prestijimiz, bizim hayatımıza yön verir. Fakat -deyim yerindeyse- insanın imajıyla gramajı birbirini tamamlamalıdır. Yani dış görünüşü güzel olduğu halde, insanlara kendini iyi biri gibi gösterdiği halde kalbinin kötü olması, insan için büyük bir kayıptır. İnsanın nasıl görünüyorsa öyle olması gerekir. Bir insan, diğer insanların gözünde saygın bir imaj oluşturup yalnız kaldığında çekinmeden her türlü günahı işliyorsa, onu insanların iltifatları kurtaramaz. Yoksa, kişisel imaj, insanların bizim hakkımızdaki izlenimleri toplum hayatındaki konumumuzu belirler, başarılı olmamızı etkiler, bunu inkâr etmek mümkün değildir. İyi bir kişisel imaj için bakımımıza özen göstermek, hareketlerimize ve konuşmalarımıza dikkat etmek, vakarımızı, duruşumuzu, ağırbaşlılığımızı her ortamda muhafaza etmek gerekir.
 
12 Haz 2020
42
21

kişisel imaj bizleri çevremizdeki insanlara tanıtmaktır. kişisel imaj aynı zamanda tebliğ hükmündedir. giydiğimiz kıyafetler, gündelik yaşamımız çevremizdeki kişilere örnek oluşturacak durumdaysa ne mutlu bize.
 
21 Haz 2020
18
5

Kişisel imaj; "intiba" kelimesine karşılık gelir. İnsanların, bize baktıklarında, bizimle ilgili yürüttükleri tahmin; görüntümüzden, duruşumuzdan, hal ve hareketlerimizden yaptıkları çıkarımlar; kişisel imaj olarak nitelendirilir. İyi bir kişisel imaja sahip olmak, toplumda asil bir duruş sergilemek için dış görünüşümüzden konuşmamıza, gülme biçimimizden, yürümemize; tavırlarımıza ve hatta ses tonumuza bile dikkat etmek, nerede nasıl davranılacağını bilmek gerekir. İnsan ancak bu şekilde diğer insanların nezdinde saygın bir konuma yükselebilir.
 
Üst